Nejnovější zprávy: Kradl v potravinách. I s košíkem se schoval pod postel Technické služby vyráží do ulic Zlína v elektromobilech

Sport

TIP NA VÝLET: Maruška, dřevěná kráska, která sleduje počasí na Valašsku

Milovníci rozhleden by rozhodně neměli minout stavbu s krásným ženským jménem nad Hošťálkovou.


Autor: Pavel Batěk, Robert Vystrčil, Roman Zikmund

Dvoupatrová stavba ve valašském stylu podle návrhu architekta Antonína Závady stojí nad vesnicí Hošťálková a jsou z ní čarokrásné rozhledy na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů Kelčský Javorník, Radhošť, Pustevny, Lysou horu a při dobré viditelnosti i na horské masivy sousedního Slovenska.

Když si ráno pouštíte lokální rozhlasové stanice, které pravidelně hlásí naměřené teploty předcházejícího dne nebo noci, do uší vás pohladí název jedné z meteostanic – Maruška.

Krásné ženské jméno dostala sroubená rozhledna v hostýnských vrších nad vesnicí Hošťálková. Od roku 2014 se tyčí na trase mezi Trojákem a kopcem Bludný.

Rozhlednu postavili tesaři z Hošťálkové v nadmořské výšce 664 metrů. Dřevo získali z místních lesů. Padlo na ni tenkrát 72 kubíků smrku.

Šestnáctimetrová dřevěná věž leží přímo na trase Hostýnské magistrály. A jak už jsem prozradil v úvodu, funguje zde také stejnojmenná meteorologické stanice.

Výhledy jsou skutečně nádherné. Snad také díky nim se stala Maruška místem svatebních obřadů. Pokud si chcete pojistit, že se k Marušce vrátíte, není nic jednoduššího.

Před meteorologickou stanicí je usazený velký kámen, který vám návrat stoprocentně zajistí. Stačí se ho dotknout. Podle místních je právě on tím pravým „místem šťastného návratu“. Však každá nevěsta, která se zde nechala oddat, si vrcholek kamene pro jistotu pohladila.

K rozhledně Maruška vede hned několik tras. Pěšky je nejjednodušší vydat se z Hošťálkové směrem na Troják. Půjdete po modré turistické značce, která vás nasměruje na hřeben. Z hřebene se pak pustíte po zelené přímo k rozhledně. Výšlap vám zabere zhruba hodinu a tři čtvrtě.

Z Hošťálkové se dá jít také po Naučné stezce Tesák, takže kromě krásných výhledů dostanete i zajímavé informace o přírodě a pohnuté historii této části Valašska. Tato trasa je jen o deset minut chůze delší než ta předcházející.

Pokud ale máte kuráž a dobré nohy, naučná stezka Tesák začíná už ve Vsetíně u městských lázní. Přes horu Chléviska (640 m n. m.) dojdete do už zmiňované Hošťálkové, pak na vrch Bludný (659 m n. m.), kde se napojíte na hřebenovku označenou zelenou značkou. Zelená vás opět zavede k cíli.

Na kole vede k rozhledně cyklostezka č. 5035, a pokud si chcete užít jenom romantickou procházku bez zpoceného trička, jednoduše autem zaparkujete na Trojáku a odsud je to pěšky coby kamenem dohodil.

A nezapomeňte si u Marušky pohladit kámen, protože až se rozhlédnete kolem, budete se chtít určitě vrátit zpět.