TIP NA VÝLET: Za gotikou do Střílek k Čertovým kamenům
Cesta k hradu na horách hříběcích vede kolem čertových kamenů a zakleté studánky. Je vhodná i pro rodiny s dětmi.
íte, kde leží zřícenina hradu „na horách Hříběcích“? To se vydáte ze Střílek na Kroměřížsku nahoru k Čertovým kamenům, které mají podle legend velmi blízko k samotnému peklu. Když totiž přiložíte ucho k větší z prohlubní, které ve skalách jsou, uslyšíte bublat kotel pekelný. Jenom tu síru naštěstí zatím nikdo necítil. Ovšem není radno se zde zdržovat déle než je nutné, protože u třetího kamene je prý tajný vstup do podzemí a kdo jej našel a vstoupil do něj, už se nikdy nevrátil...
Tak raději zrychlit krok a vzhůru k cíli. Následujte zelenou turistickou značku až k odpočivadlu U Zeleného obrázku. Pak už vám zbývá jenom kousek a jste tam. V nadmořské výšce 522 metrů západně od vrcholu kopce se nachází zřícenina kdysi významného strážního hradu. Před vámi se ale především otevře nádherný výhled na Chřiby a Litenčickou pahorkatinu.
Už víte, kam vás nohy donesly? Správně. Na místo zříceniny gotického hradu Střílky.
Vystavěl jej v polovině 13. století kastelán brumovský a zakladatel kláštera ve Vizovicích Smil ze Střílek. První písemná zmínka o hradu je z roku 1261. Hrad byl zbudován na obranu cesty ze Zdounek na Koryčany a Kyjov a zároveň proto, aby chránil přechod přes Chřiby. Hrad přežil husitské války a snad byl vypleněn a vypálen za válek uherských. Sláva hradu pak končí podle kronikářů v první polovině 16. století. Už jako pustý jej vyženil Václav z Boskovic. Bylo to roku 1542. Téměř k úplnému zániku hradu došlo ale až v době třicetileté války, kdy dal císařpán pustý hrad rozbořit z obavy, aby se tam neusadila švédská vojska.
Ale pojďme do současnosti. Z hradu, kterému se ještě předtím, než se stal oficiálně Castrum Strilk, říkalo Hrad na horách Hříběcích, se do dnešních dnů zachovala jen část věže, nepatrné zbytky zdí hradních budov a terénní obranný val. V každém případě se jedná o kulturní památku.
Kopec, na kterém hrad stával, má ovšem ještě několik dalších zajímavostí, opředených starými zkazkami a podivnými příběhy, ze kterých člověka až mrazí. Takže nejprve tu, která je bez mrazení v zátylku. Když sejdete po stezce vedoucí k hradu kousek zpátky, můžete pokračovat k místům, kde se ještě na začátku dvacátého století rozprostíraly větve Ctiborova dubu. V průměru měl až dva metry.
Legenda říká, že syn zakladatele sousedního Cimburku Ctibor zachránil syna hradního pána před medvědem, když ze země vytrhl mladý doubek, kterým medvěda za- bil. Strom pak zřejmě zasadil nazpět a ten vydržel dlouhá staletí až do začátku 40. let minulého století. Tehdy jej osudově poškodili chlapci z nedalekých Střílek, když se pokoušeli z dutiny kmenu vykouřit sovy a strom zapálili. Torzo staletého dubu, který postupně umíral, padlo za oběť času v loňském roce.
Teď ale pozor, o kousek dál se nachází studánka, kde straší. Každý den od poledne do jedné hodiny tam sedává nešťastná hradní paní. Máme na to hned několik svědků. Viděl ji prý mladý dřevař, když tu trhal plané třešně, a také staříčkovi koně, kteří se nechtěli hnout ani za nic, dokud ve Střílkách neodbyla jedna hodina. Další podrobnosti zájemcům jistě rádi sdělí místní domorodci.
Na Střílecký hrad a pověstmi opředená místa v jeho okolí vede zelená turistická značka ze Střílek. Je to příjemná procházka zhruba 1,5 km vhodná i pro rodiny s dětmi.
Můžete si udělat i delší přibližně šest kilometrů dlouhou túru od hradu Cimburk, rovněž po zelené turistické značce. K hradu vás také bezpečně přivede Naučná stezka s jedenácti zastaveními, která nese název Příroda a okolí Střílek.