TIP NA VÝLET: Červenohorské sedlo Bílý Sloup, Keprník, Vozka
Lyžaři a běžkaři, když se řeknou Jeseníky, určitě vám jako jedno z prvních míst vyvstane na mysl Červenohorské sedlo, které je jedním z nejvýznamnějších turistických, lyžařských a běžkařských míst Hrubého Jeseníku. Dnes vyrážíme právě z tohoto sedla, z velkého parkoviště kousek od hotelu se stejnojmenným názvem, který mineme.
Ocitneme se tak u rozcestníku Červenohorské sedlo – chata, který bude naším startovním bodem. Víte však, že současná chata Červenohorské sedlo sloužila dříve jako Chata Klubu českých turistů? Turismus jako aktivní druh odpočinku se datuje právě k roku 1888, kdy byl tento klub založen.
Pokračujeme po červené turistické značce kolem chaty Jesenka až k Památníku obětem hor. I když se může jednat o začátek v poněkud smutnějším duchu, je na místě upozornit na nutnost být na hory připraven a nepodceňovat jejich nevyzpytatelnost. My jsme ale turisté uvědomělí, proto na chvíli uctěme jména lidí zahynulých ve zdejších horách a vydejme se vstříc cestě příjemné a hlavně bezpečné.
Jak budeme postupně stoupat po červené značce, budeme potkávat informační cedule naučné stezky S Koprníčkem na výlet Keprnickými horami. Dozvíme se tak o prvních lyžařích, přibývání turistických chat v horách nebo o lavinách, jejichž ničivou sílu v současnosti znemožňuje vysazená borovice kleč. Přibližně po 2 km lehkého stoupání po kamenité cestě dorazíme k rozcestníku Bílý sloup, který kříží 3 turistické značky – červenou, modrou a žlutou. A proč obyčejný bílý sloup? S rozmachem turismu od počátku 20. století bylo třeba turistické cesty postupně označit. Původní turistické značení bylo umístěno na bílé sloupy, z nichž právě tento ukazatel přetrval v Jeseníkách nejdéle. Od tohoto rozcestníku rozcestníku se dále vydáme za žlutým značením a za zády se nám postupně odkrývá sjezdovka Červenohorského sedla, takže hlavu vzhůru vstříc dalším vyhlídkovým místům Nad Vřesovou studánkou nebo skalnatému útvaru u rozcestníku Červená hora. Odtud je už jen kousek ke Kamennému oknu, skrze něž můžeme nahlédnout do Přírodní rezervace Sněžná kotlina.
Už jsme tam? A kam vlastně jdeme? Přímo před námi se rozprostře pohled na údolí, v dálce vidíme horu Vozka a také Keprník, kam se nyní vydáváme po červené turistické značce a u rozcestníku Sedlo pod Vřesovkou se rozloučíme se žlutým značením. Následující tři kilometry nás čeká procházka po měkkém podloží, místy nahrazeným dřevěnými chodníky. Ne nadarmo se tu budeme cítit jako v kraji divů, procházíme totiž pralesem, kde příroda kraluje sama a zanechává nám obrazy lesa v původní podobě. Proto se pohybujeme poklidně pouze na turisticky značených stezkách, až dorazíme k Trojmezí. Trojmezím rozumějme hranici protínající bývalá 3 panství: panství Branná, Velké Losiny a panství Vratislavského biskupství. Ačkoliv tato panství již dnes neexistují, označuje trojmezí hranici hřebenů Vozky, Keprníku a Červené hory.
Po 15 minutách stoupání dorazíme k vrcholu čtvrté nejvyšší hory Jeseníků v nadmořské výšce 1 423 m n. m. – Keprníku. Lesů zde moc nenajdeme, zato podivuhodné kopečky ano. Jedná se o tzv. půdní kopečky, vzpomínky po skončení doby ledové, které vznikly společnou prací mrazu a rostlin. Tyto části půdy nenajdeme nikde jinde v České republice než právě v Jeseníkách. Na vrcholu se na chvíli posadíme a pořádně si prohlédneme okolí s dominantou Pradědu v pozadí. Vždyť přece ten výstup stál za to!
Poté, co sejdeme Keprník a dostaneme se zpět k Trojmezí, pokračujeme po žluté trase směrem k Vozkovi. Nikoliv však živému, ale k tomu kamennému. Podle pověsti totiž vozka s nákladem chleba zapadl v rašeliništi a aby vyjel, podložil si kola bochníky, za což ho i s povozem stihl krutý trest zkameněním. Pokud budete šikovní a dostanete se na samý vrchol skalnatého útvaru ve výšce 1377 m n. m., naskytne se vám pohled na Hrubý Jeseník.
Od Vozky se přibližně dva kilometry po zelené vydáme k sedlu Pod Vřesovkou, odkud je to jen necelý kilometr po červené značce k Vřesové studánce. Z té podle pověsti vytéká léčivá voda, která na počátku 18. století vyléčila nejen jelena, kterého skolil lesník Franz Niewall, ale také jeho společně s rodinou, když je zasáhla záhadná nakažlivá nemoc. Vřesová studánka, která svůj název dostala podle kvítků vřesu, které zde rostly, je významným poutním místem. Snad i naše bolavé tělo vyléčila voda ze studánky a my se tak vydáme na poslední čtyři kilometry po červené trase zpět na parkoviště Červenohorského sedla.
Informace o trase
Délka trasy: 16 km
Odhadovaný čas: 5 hodin
Obtížnost: 4/5
(1 – nejlehčí, 5 – nejtěžší)
Nastoupáme: 690 m
Vrcholy:
Keprník (1 423 m n. m.)
Vozka (1 377 m n. m.)
Červená hora (1 333 m n. m.)
Další tipy na výlety a kompletně naplánované trasy získáte v unikátních Turistických denících na portále Výlety pro každého https://vyletyprokazdeho.cz
Autorem textu je Žaneta Menšíková