Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Aktuálně

​Sluchově postižený studen zlínské univerzity obdržel prestižní cenu

Cenu Wernera von Siemense za rok 2020 získal student Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně Josef Zaduban. O úspěchu dvaadvacetiletého studenta Fakulty technologické (FT) informovala Magazín Patriot mluvčí UTB Petra Svěráková. Sluchově postižený student obdržel zvláštní Ocenění při překonání překážek ve studiu.


Autor: UTB Zlín

„Vítězství mi určitě pomohlo k posílení sebejistoty a zvýšení sebevědomí. Je to pozitivní zkušenost, kterou beru jako motivaci k dalšímu studiu. Vysokoškolské povinnosti se budu snažit zvládat co nejvíce samostatně. Přes všechna úskalí a bariéry, které musím denně zdolávat, chci nadále dosahovat vynikajících studijních výsledků a tím dokázat, že i student s těžkým sluchovým postižením může být úspěšný,“ uvedl pro média Josef Zaduban.

Finanční odměnu, která je součástí ocenění, chce úspěšný student použít k nákupu fotografického příslušenství a cestování. „Chtěl bych si pořídit speciální software k úpravě fotografií a také si chci koupit nějaké kompenzační pomůcky, které mi pomohou ke kvalitnějšímu studiu. Pokud se zlepší epidemiologická situace, pojedu někam na výlet, abych poznal nové kraje, památky a kulturu,“ plánuje.

Úspěch sluchově postiženého studenta těší také vedení univerzity. „Velmi mě těší, že Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně zanechala v letošních cenách Siemens stopu. Jsem hrdý na studenty, kteří i přes vlastní postižení studium nevzdávají a bojují dál. Snažíme se, aby měli na zlínské univerzitě pro to dobré podmínky,“ říká rektor UTB Vladimír Sedlařík.

Univerzita podle vedoucí Centra se specifickými potřebami Gabriely Vojtěškové při UTB s postiženými studenty pracuje dlouhodobě. „Vycházíme vstříc různorodosti všech studentů a jejich potřebám. Věříme, že i touto cestou budeme motivovat mladé lidi, aby se zbavili zbytečných obav z vysokoškolského studia. Snažíme se vytvářet přátelské prostředí, aby mohli studenti překonávat jakékoliv bariéry ve vzdělávání,“ říká.

Kdo je Josef Zaduban?

Josef Zaduban je student s vrozenou oboustrannou hluchotou. Ve dvou a půl letech mu lékaři voperovali kochleární implantát, díky kterému mohl chodit do běžné základní i střední školy. Na Fakultě technologické zlínské univerzity studuje obor Technologická zařízení

O Ceně Wernera von Siemense

Český Siemens v ní vyhlašuje nejlepší studenty, pedagogy a mladé vědce, kteří pak díky prestiži i finančnímu ocenění mohou posunout svou vědeckou kariéru dál. Svým rozsahem, výší finančních odměn a tradicí patří tato soutěž mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice. Letos se koná už po třiadvacáté. Kvůli pandemické situaci se však vyhlášení uskuteční on-line. Tradičně se koná v Betlémské kapli v Praze za přítomnosti univerzitních rektorů a dalších zástupců akademické a vědecké obce.