Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Aktuálně

Parkovací dům v Kroměříži je v provozu. Dělníci teď zastřešují prostranství před ním

Od pondělka 14. února je ve zkušebním provozu nový parkovací dům v Kroměříži. Stavbaři momentálně pracují na zastřešení veřejného prostranství – loubí před objektem budoucího turistického centra, které přiléhá k hromadným garážím


Autor: Město Kroměříž

„Zkušební provoz slouží mimo jiné k vychytání případných drobných nedostatků, které se při stavbě neprojeví. Mám radost z toho, že motoristé si cestu do parkovacího domu záhy našli a že objekt již slouží svému účelu. Dokončení celého projektu a jeho slavnostní otevření plánujeme na konec dubna či začátek května letošního roku tak, aby parkovací dům, stojany na kola pro cyklisty i turistické centrum byly k dispozici před letní návštěvnickou sezonou,“ poznamenal starosta Jaroslav Němec.

Parkovací dům má 137 stání, z toho šest míst je vyhrazeno pro handicapované. Hlavní stavební objekty jsou čtyři – hromadná garáž, zázemí, informační centrum a veřejné prostranství na nároží, které sjednocuje objekty hromadné garáže a sousedního bytového domu, jenž radnice nyní opravuje. „Stropní konstrukce loubí je navržena jako železobetonová monolitická deska. Střecha bude stejně jako u parkovacího domu zatravněna,“ popsal Jaroslav Pajgr z odboru investic.

Náklady na stavbu parkovacího domu činily asi 92,5 milionu korun, stavěla ho společnost GEMO z Olomouce. Radnice má na parkovací dům slíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů. Město očekává, že v letní sezoně parkovací dům využijí turisté a celoročně lidé, kteří dojíždějí do Kroměříže autem za prací. Parkovací dům budou užívat i cyklisté, na veřejném prostranství totiž budou stojany pro 35 jízdních kol.

Motorista, který odstaví v parkovacím domě vozidlo na celý den, zaplatí 50 korun. Třicet minut parkování je zdarma, za každých dalších započatých 60 minut se platí desetikoruna. Maximální částka za parkovné v parkovacím domě za den je zmíněných 50 korun. Parkovací dům je v provozu od pondělka do neděle nonstop. Parkovné se ale platí jen mezi 6:00 a 22:00. Mimo tyto hodiny je parkování zdarma. Po zaplacení parkovného má řidič 15 minut na odjezd. Ztráta parkovacího lístku je zpoplatněna částkou 500 korun. V parkovacím domě nelze využít předplacené parkovací karty.

Pozemky na parkovací dům získala radnice při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy. Tento objekt vedení Kroměříže momentálně přebudovává na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory, mělo by jich být několik desítek.