Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Aktuálně

O pomoc na linku 155 volalo o prázdninách na 30 tisíc lidí

​Dispečerky na operačním středisku Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) odbavily během července a srpna celkem 28 993 příchozích hovorů.


Autor: ZZS ZK

Denně pracovníci operačního střediska ve Zlínském kraji vyřídili v průměru 468 příchozích hovorůvolání o pomoc na linku 155 a dalších příchozích hovorů na operační řízení„Za léto jsme zaznamenali 11 595 výjezdů k 9 297 událostem,“ říká Josef Valenta, ředitel ZZS ZK.

„Pokud se jedná o obzvláště náročný případ, jsou dispečerky schopny vyřídit jeden telefonát v řádu dvou až čtyř minut. Ve většině případů však dispečerka zvládne vyřešit jeden telefonát na tísňovou linku 155 do dvou minut. Přes telefon přitom pomáháme běžně i s resuscitací osob v bezvědomí, těžkými úrazy, dopravními nehodami, porody v terénu atd. Ačkoliv se operační středisko a de facto tedy příjem tísňového hovoru na linku 155 nachází v sídle ZZS ZK na Peroutkově nábřeží ve Zlíně, orientují se dispečerky velmi dobře v členitém terénu celého našeho rozmanitého kraje. Na rovné Hané i lesy pokrytém Valašsku. Jak říkám, každá dispečerka by měla mít v hlavě takový autoatlas, aby věděla, jaké nástrahy mohou na posádku po cestě čekat,“ uvádí vedoucí operátor zdravotnického operačního střediska ZZS ZK Libor Zajonc.

„V náročné práci se po dvanáctihodinových směnách střídají vždy čtyřčlenné týmy dispečerek, z nichž tři jsou v pohotovosti přijmout volání o pomoc od lidí se zdravotními problémy, které vyžadují přítomnost sanitky. Čtvrtá dispečerka vysílá do terénu sanitní vozy, řeší komunikaci s posádkami sanitek, s nemocnicemi, případně konkrétními lékaři – odborníky. Musí mít perfektní přehled o celém vozovém parku,“ popisuje Zajonc.

Zdravotnické operační středisko je nedílnou součástí a srdcem Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Je „řídící věží“ pro organizaci poskytování přednemocniční neodkladné péče a koordinaci činnosti výjezdových skupin pro celý Zlínský kraj.