Nejnovější zprávy: Nešťastnice chtěla zainvestovat do kryptoměny. Přišla o milion korun Jarní potravinová sbírka Nadace AGEL zasytí potřebné ve Valašském Meziříčí

Aktuálně

Nekrmte nutrie u Moravy, zní z radnice v Uherském Hradišti

U řeky Moravy v Uherském Hradišti byl zaznamenán vysoký výskyt nutrie říční, čítající několik desítek kusů. Zvířata jsou lákadlem zejména pro rodiče s dětmi a lidé je často krmí. Zvyšující se počet nutrií je však nežádoucí a občané by měli od krmení těchto zvířat neprodleně upustit.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Nutrie říční patří mezi tzv. invazivní druhy živočichů (nepůvodní druhy) a její výskyt, nejen na území celé České republiky, je nežádoucí. Její domovinou je Jižní Amerika. Nutrie vytlačují původní druhy živočichů (např. bobra), narušují břehy a hráze vodních toků a nádrží budováním nor a přenášejí také nemoci. Nutrie nemá přirozené nepřátele a vyznačuje se velkou množivostí.

K tomu přispívá i krmení zvířat ze strany veřejnosti. V posledním roce město zaznamenává případy přikrmování nutrií čím dál častěji, zejména v oblasti lávky U Komína.

„Dovolujeme si upozornit veřejnost, že se jedná o silně nežádoucí jev, protože přikrmování nutrií jejich problém s nadměrným výskytem pouze umocňuje. Ujišťujeme obyvatele města, že nutrie přikrmování v žádném případě nepotřebují a bez krmení starým pečivem či zeleninou hlady nepojdou,“ požádal veřejnost místostarosta města Čestmír Bouda. Zbytky potravin, které lidé u řeky ponechávají, navíc nelákají jen nutrie. „Krmením, které nesežerou nutrie, vezmou zavděk potkani, problém se tak může velmi rychle znásobit ještě o tento rozměr,“ apeloval místostarosta.

Výjimkou nejsou ani případy, kdy si lidé, nejčastěji rodiče s dětmi, chtějí divoká zvířata při krmení pohladit. Zde se jedná o vyložený hazard, protože zvíře může kousnout, a navíc přenáší infekční onemocnění přenosná i na člověka, jako je např. salmonelóza, tularemie nebo leptospiróza. Nutrie může být nebezpečná také venčícím se psům.

„Stav je vysoce alarmující, nadměrný výskyt nutrií ve městě se snadno může stát skutečně velkým problémem,“ upozornil místostarosta Bouda. Když se situace bude dále zhoršovat, bude město nuceno iniciovat regulaci těchto zvířat, jak k tomu již byla nucena přistoupit některá další města a obce.