Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Byznys

Lidé na Kroměřížsku si v příštím roce za vodu připlatí

​Na Kroměřížsku bude od ledna 2024 dražší vodné a stočné o necelých pět korun.

Společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) oznámila, že jeden metr krychlový, tj. 1000 litrů odebrané pitné vody, a odvedení stejného množství odpadní vody do veřejné kanalizace přijde včetně daně na 110,99 koruny. Oproti ceně, která platí letos, je to více o 4,84 koruny.

Cena pitné a odpadní vody bude tak v příštím roce vyšší bez daně o 2,60 koruny, nárůst o dalších 2,24 koruny způsobilo zvýšení DPH na rok 2024 ze stávajících deseti na 12 procent. Celkem tak lidé za vodné a stočné zaplatí oproti letošnímu roku o 4,84 koruny více. Podle ředitele VaK Petra Vedry je důvodem navýšení ceny kromě vyšší daně i zvýšení nákladů dané vysokou inflací a také závazek budoucí obnovy majetku pořízeného z evropských a státních dotací.

Největším akcionářem VaK je město Kroměříž, které ve společnosti drží 46,2 procenta akcií. Předsedou představenstva VaK je starosta Kroměříže Tomáš Opatrný. „Navýšení ceny vody na příští rok je s ohledem na vzrůstající náklady nutné. Oproti změně z roku 2022 na rok 2023, kdy o ceně rozhodovalo ještě minulé vedení města Kroměříže a kdy cena vzrostla téměř o 14 korun, ho však považuji za mírné. A bylo by ještě nižší, pokud by vláda nesmyslně nezvýšila DPH na vodné a stočné,“ upozornil Opatrný.