Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Aktuálně

​Kraj připravuje 5G sítě a chce do regionu přilákat špičkové IT specialisty

Hejtmantví chce do regionu přilákat investory a mladé lidi. Buduje proto "chytrý region" pomocí 5G sítí, robotizace a moderních technologií včetně blockchainu.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Soustředit ve Zlíně špičkové odborníky na informační technologie, masivně na Univerzitě Tomáše Bati posílit počty studentů specializovaných na IT a udržet je v regionu. To je záměr Zlínského kraje, který jeho představitelé prezentovali v Technologickém inovačním centru Zlín při listopadovém setkání se zástupci IT firem.

„Jednáme se společnostmi působícími v oborech s vysokou přidanou hodnotou, jako je digitální marketing, data, programování či softwarová architektura. Na této platformě chceme najít průsečíky mezi krajem, podnikateli a vysokou školou. Naší vizí je vybudovat ve Zlíně IT čtvrť a možná i národní blockchainové centrum a přinést do regionu nové investory,“ řekl náměstek hejtmana pro finance, majetek a rozvoj podnikání David Vychytil.

Radní pro digitalizaci Jiří Jaroš zdůraznil, žejednou z hlavních priorit současné krajské koalice je digitalizace napříč obory. „Chceme získat peníze pro náš kraj, abychom mohli vybudovat 5G sítě zaměřené nejen na průmysl, ale také na dopravu, bezpečnost, cestovní ruch, sociální péči, zdravotnictví včetně eHealthu a další obory,“ přiblížil radní Jiří Jaroš.

Předseda výboru pro rozvoj podnikatelských aktivit Tomáš Janča připomněl, že od letošního akademického roku běží na zlínské univerzitě z iniciativy kraje výuka blockchainu, který skýtá široký potenciál využití v logistice, v bankovnictví i v dalších odvětvích. „Rozjíždíme mnoho dalších aktivit zaměřených na uplatnění blockchainu v praxi,“ sdělil Tomáš Janča. Kraj již například uspořádal vzdělávací seminář vedený softwarovým architektem Tomášem Svobodou a chystá další akce.