Nejnovější zprávy: ​Zámek Lešná u Valašského Meziříčí ovládne krása rozkvetlých jiřin Neznámý vandal poničil předvolební bannery svastikou

Byznys

Kateřina Francová si založením Nekky klubu pro batolata splnila sen

„Pokud si člověk něco vysní, musí se tomu věnovat naplno a cestičku vzhůru si vyšlapávat postupně. Nelze spoléhat na to, že zaměstnáte lidi a vše bude vyřešeno,“ říká Kateřina Francová, zdravotní sestřička, majitelka dvou zlínských center, ve kterých se malé děti i batolata učí plavat.


Autor: Dalibor Glück

Její největší zábavou v dětství bylo hlídání dětí a vození kočárků. Když jí bylo deset let, vysnila si, že jednou založí centrum, kde budou maminky s dětmi trávit společně volný čas. Byl to nápad doslova vizionářský. Koho by v 80. letech 20. století něco takového napadlo.

Kateřině Francové se to ale povedlo.

Svůj nápad o několik let později zrealizovala a založila Nekky Baby Club. V roce 2011 za něj získala ocenění Živnostník kraje. Později k němu přibylo další centrum. A pak už si Kateřina Francová vyšlapovala i po politické pěšině.

Ale vše pěkně popořádku.

Od dětství měla Kateřina Francová dva velké sny. Být sestřičkou na novorozeneckém oddělení a otevřít si vlastní dětské centrum. „Často jsem hlídala cizí děti a vždy jsem s nimi měla touhu zajít někam do velké herny. A tak jsem si jednu takovou vysnila.“

O svých plánech s dětským centrem si psala deník, povídala si o něm s mladší sestrou, a dokonce si pro centrum našla místo. Je rozhodně zajímavé, že od toho současného centra bylo to její vysněné vzdálené jen asi 300 metrů.

Pokud ji chtěli rodiče za něco potrestat, tak jediné, co fungovalo, byl zákaz hlídání dětí. „Otec byl velmi přísný, ale spravedlivý. Představoval si, že budu lékařka. Dokonce mi ani nechtěl podepsat přihlášku na Střední zdravotnickou školu. Podepsal, ale jen pod podmínkou, že půjdu na sestru všeobecnou, nikoliv na dětskou, o které jsem tolik snila.“ Kateřina tedy nastoupila na střední zdravotnickou školu, obor Všeobecná sestra. „Ale ve druhém ročníku se mi sen splnil a já jsem přešla na obor Dětská sestra.“

Při studiích na zdravotnické škole chodila s kamarádkou téměř každý víkend na brigády do porodnice. Mnohému se tam naučila a vše si poctivě zapisovala do „Sešitu zážitků“. „Mám ho schovaný dodnes,“ směje se Kateřina.

Při studiu na vysoké škole v Olomouci si udělala kurz instruktorky plavání kojenců a batolat a začala s dětmi plavat.

„Nekky je můj splněný sen.“

V roce 1993, po absolvování bakalářského studia, nastoupila do firmy Kenny v Třinci. Baby Club Kenny se zaměřuje na cvičení kojenců, batolat, předškoláků a na kurzy péče o děti. Kateřina ale chtěla dělat věci „po svém“, a tak si v roce 1999 odkoupila franšízu Kenny a v roce 2002 vybudovala ve Zlíně první kojenecké centrum na Moravě, druhé centrum takového charakteru v České republice. „A opět jsem chtěla dělat věci ještě jinak, tak jsem v roce 2008 vytvořila Nekky a otevřela druhé dětské centrum, tentokrát se slaným bazénem.“

Od roku 1993 tedy vybudovala dvě dětská centra, která nabízejí komplexní program pro rodiny s dětmi ve vodě i na suchu. Posláním centra Nekky je ukázat rodičům cestu, jak si kvalitně a společně s dětmi užít čas ve vodě i na suchu. A za tento projekt získala v roce 2011 titul Živnostník roku Zlínského kraje.

„Samozřejmě si ocenění cením. Ukázalo mi, že jsem šla správným směrem. Nekky je můj splněný sen. Naše první lekce plavání ve Zlíně se konala v roce 1993. Od té doby protekla našimi bazény a vaničkami spousta vody. Základem Nekky Clubu je pořád plavání, ale nabízíme i další služby. Počínaje poradenstvím pro těhotné a předporodními kurzy a konče plaváním pro dospělé.“

„Nenadávej, konej a ukaž, co umíš.“

Do politiky ji přivedlo právě toto heslo. Řekl jí ho její tatínek při vášnivých debatách o rozvoji Zlína. „Nelíbila se mi ve Zlíně spousta věcí, a když jsem o tom debatovala se svým otcem, tak mi jednoho dne řekl: Nenadávej, konej a ukaž, co umíš. A tak jsem ho poslechla a dala se na politiku, v roce 2010 kandidovala za Zlínské hnutí nezávislých, v roce 2011 jsem se dostala do zastupitelstva města Zlína.

Se Zlínským hnutím nezávislých uspěla, od roku 2014 byla náměstkyní primátora města Zlína. „Podařilo se nám nastavit spravedlivé financování všem organizacím poskytujícím sociální služby. Mám radost z vybudování nových multifunkčních prostor a klubu pro seniory na Kvítkové. V oblasti školství jsme se hodně věnovali navyšování kapacit v mateřských i základních školách, bezpečnosti dětí ve školách a elektronickým zápisům dětí do škol.“

Pod její taktovkou se podařilo zrekonstruovat několik školních jídelen, hřišť, zahrad a učeben. V oblasti bytové navázala na svého kolegu a podařilo se jí vylepšit kvalitu bydlení ve zlínských městských domech.

„A co se mi nepovedlo? Hlavně kvůli změnám úrokových sazeb, růstu cen stavebních prací se nám nepodařilo zrealizovat družstevní výstavbu. Mělo se jednat o pilotní projekt jednoho domu a dle zkušeností pokračovat ve výstavbě dále.“

Kateřina vnímá politiku jako službu lidem a snaží se předávat své zkušenosti. „Díky zkušenostem ze soukromé firmy i nemocnice beru svou práci jako poslání. Vše, co dělám, se vždy snažím dělat zodpovědně, poctivě a s respektem. Překážky beru jako výzvy k hledání nových cest.“

„Turbulentní doba covidová.“

Doba covidová byla velmi náročná pro nás všechny, ale zejména se propsala do školství. „To se turbulentně proměnilo. Těší mě, že se ředitelé našich zlínských škol pustili do online výuky a šlo jim to skvěle. V hodnocení ČŠI byl Zlín na druhém místě v kvalitě online vzdělávání.“

Horší to ale bylo s dětským centrem. Baby centrum Nekky bylo po dobu několika měsíců úplně uzavřené. „Dostalo se do stavu, jaký bych si ani ve snu nedokázala představit. Měla jsem velké obavy, jak to zvládneme. Splácela jsem ještě úvěr, téměř sto tisíc měsíčně. Obávala jsem se, zda se rodiče vrátí zpět. Cítila jsem také odpovědnost za patnáct zaměstnanců.“

Uvědomovala si také tlak na zdravotníky v nemocnicích a byla přesvědčená, že jediné místo, kde může pomoci, je Krajská nemocnice Tomáše Bati. „Je to práce, kterou umím, a tak jsem neváhala a šla jsem pracovat do KNTB na novorozenecké oddělení.“

Podzimní volby v roce 2022 její působení na magistrátu ukončilo. „Všechny neúspěchy beru jako zkušenost a odrazový můstek k úspěchu. Cítím obrovskou zodpovědnost. A také věřím ve své schopnosti, že můžu něco ovlivnit, případně změnit k lepšímu. Že pokud budu řídit dobrý tým, můžeme společně něco nového budovat. Vše jsem brala a stále beru s velkou pokorou a respektem.“

Další politické a pracovní vize nemá. „Baví mě dělat to, co dělám. Jsem ráda, že mám velkou podporu v rodině, syn i přítel se mi snaží pomáhat vždy a ve všem, co dělám.“

V jejím životě je spousta osobností, které obdivuje a od kterých si do svého života snaží přenést to dobré. „Obdivovala jsem svého otce pro jeho moudrost a královnu Alžbětu pro její důstojnost. V politice se mi líbí přístup prezidentky Zuzany Čaputové. Obdivuji zpěvačku Helenu Vondráčkovou, fyzioterapeuta Pavla Koláře, svoji sestru, mého přítele, kterého si vážím pro jeho klidnou a pohodovou povahu, a všechny lidi, které baví život a dělají něco pro druhé.“

„Někdy projdu za jeden den několika rolemi.“

Život Kateřiny Francové je neobyčejně pestrý a dynamický. Často během jednoho dne projde několika rolemi. Stihne být podnikatelka, instruktorka plavání, partnerka, maminka, politička a přes noc i dětská sestra.

„Tuto sobotu jsem zvládla hned několik převleků. Z pátku na sobotu jsem měla noční na novorozeneckém oddělení KNTB, byla jsem zdravotní sestrou, pak jsem se převlékla do pyžama a spala dvě hodiny. Pak jsem si oblékla kostým oddávající a na zámku Lešná oddala dvě svatby. Následně jsem skočila do sportovního oblečení a dala jsem si s přítelem náš běžecký okruh. No a nakonec jsem si oblékla společenské šaty a večer jsem vyrazila s kolegyněmi na koncert. Byl to opravdu pestrý den!“

Kateřina ráda tráví volný čas s rodinou a přáteli. Ráda chodí na masáže, do sauny i do přírody. Motivují ji spokojení rodiče i šťastné děti.

„Přála bych si mít kouzelný prsten.“

„Těší mě, že se mi daří plnit si své sny. Mám rodinu, která mě podporuje a pomáhá mi. Vybudovala jsem dvě dětská centra, ve kterých se snažíme rodičům pomáhat při výchově dětí. Neustále chci na sobě pracovat a posouvat věci dál. Domnívám se, že díky práci v nemocnici dokážu vyhodnotit věci podstatné a méně podstatné. Jsem pyšná na to, že dělám věci, které mě baví, a že jsem v osobním i pracovním životě obklopena lidmi, kteří mě inspirují, posouvají a pomáhají. Ale kdybych měla kouzelný prsten, přála bych si, abychom se na svět začali dívat více pozitivně, aby bylo mezi lidmi více pokory, úcty a pochopení.“

Kateřina Francová

  • Narodila se 13. srpna 1974 ve Zlíně.
  • Vystudovala obor Dětská sestra na Střední zdravotnické škole ve Zlíně a následně bakalářský obor ošetřovatelství na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.
  • Po studiu vyučovala na Střední zdravotnické škole ve Zlíně a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
  • V roce 2002 ve Zlíně založila dětské centrum Nekky Baby Club a nabízela hodiny plavání v do té doby nevyužívané části městských lázní.
  • Později ve městě zřídila další dětské centrum, díky tomu získala v roce 2011 cenu Živnostník roku.
  • Pracuje také v Krajské nemocnici T. Bati na novorozeneckém oddělení.
  • Od roku 2011 zastupitelka a v letech 2014–2022 náměstkyně primátora města Zlína, členka ZHN a později hnutí STAN.
  • Mezi její životní motta patří baťovské „Co chceš, můžeš.“ a „Když nejde o život, jde o…, nejde o nic.“, které velmi rád, i když trošku jadrněji, používal známý Karel Pavlištík.
  • Svůj volný čas věnuje synovi a příteli.