Nejnovější zprávy: Hejtmanství rozdělí mezi dobrovolné hasiče v 87 obcích 14 milion korun ​Zámek Kinských ovládne tradiční Sklářské kouzlení

Byznys

Já jsem výkonný prvek, manžel vizionář, říká šéfka miliardového impéria NWT Martina Vítková

Společně s manželem řídí miliardový byznys. Na dovolenou jezdí nejraději v obytném karavanu. U podřízených má respekt. To je Martina Vítková.


Autor: Dalibor Gluck

Spolumajitelka společnosti NWT je podle Forbes sedmnáctou nejvlivnější ženou Česka. Nechyběla ani na obálce tohoto prestižního časopisu. Minimálně z pohledu byznysu patří do elity českých manažerek.

Sama bere podobné žebříčky s nadhledem.

Důležitější než podobné ankety je podle Martiny Vítkové každý měsíc zajistit výplatu pro stovky lidí, které NWT (New World Technologies) živí.

Byznys budují s manželem Davidem od roku 1992, začínali v garážích, první klienty objížděli trabantem. Značku NWT založili už o tři roky později. Pozitivní směr nabralo jejich podnikání díky spolupráci s Microsoftem. Obrat desítek firem jejich holdingu se v souhrnu blíží třem miliardám.

Záběr NWT je mimořádně široký, spektrum činností zahrnuje stavby pasivních domů, pěstování rajčat, IT technologie, stavění moderních skleníků, fotovoltaických elektráren, výrobu umělohmotných vláken do 3D tiskáren nebo velké developerské projekty.

Řadu firem v posledních letech dokázali manželé Vítkovi úspěšně zpeněžit a prodat. Některé naopak museli zavřít. Budování firmy před časem Martina Vítková přirovnala ke stavbě katedrály na tekoucích píscích. Trhy se pořád mění a oni musí pružně reagovat.

Magazín PATRIOT přináší postřehy Martiny Vítkové na různá témata. Je to zpověď pozitivní a otevřená. Ať se jedná o podnikání, politiku, problémy s Covidem, manžela, dcery či její osobní život.

O NEJVĚTŠÍM ÚSPĚCHU V PODNIKÁNÍ

Za největší klad a úspěch považuju to, že jsme dotáhli firmu až do téhle fáze. Mohli jsme zkrachovat, mohlo se stát cokoliv. Dnes jsme úspěšní napříč různými obory a musím říct, že mě to těší a hlavně mě to pořád neskutečně baví. Fungujeme od devadesátého druhého a ano, pořád mě to baví. Myslím, že takovou práci nejde dělat na této úrovni, pokud by vás nebavila. Ráda pracuji na zajímavých projektech.

O KRITICKÝCH MOMENTECH

Takové byly především na startu podnikání. Několikrát hrozilo, že to zabalíme. Například na začátku, když jsme byli ještě mnohem menší společnost, nám finanční kontrola neprávem vyměřila pokutu, která nás skoro potopila. Samozřejmě se stává, že někdo nezaplatí nebo se prostě nějaká investice nepodaří. V úplných začátcích nás významně poškodil i jeden zaměstnanec, ale všechny krize jsme zatím zvládli.

O SOUČASNÉ KONDICI NWT

Aktuálně se všichni přesvědčujeme, že za vodou není skutečně nikdo. Samozřejmě, když dosáhnete určitého obratu, tak vám lidé více důvěřují. U nás trvalo přibližně patnáct let, než jsme se dostali do bodu, kdy jsme si mohli říct, že jsme silní, že nás jen tak něco položit nedokáže. Jenže podívejte, co se děje nyní.

O POCHYBÁCH, NEJISTOTĚ A OBAVÁCH

Dobře si uvědomuju, že jsme zranitelní. S růstem holdingu jsou spojené vyšší náklady. Jsme zranitelní v tom, že živíme spoustu rodin a lidí, chceme jim tu práci udržet. Pohybujeme se někde kolem šesti stovek zaměstnanců. Vědomí, že každý měsíc musíte vydělat na jejich výplaty, zavazuje.

O TOM, ŽE ŽÁDNÝ „SRDEČNÍ“ PROJEKT MARTINA VÍTKOVÁ NEMÁ

Vypíchnout jeden, to nejde. V každé době je to něco jiného. Věnuji se vždycky tomu projektu, který je nejvíce aktuální. V našem objemu má každý projekt na starosti určený manažer nebo ředitel. Z pozice majitele to nelze brát osobně.

O ROLÍCH VE FIRMĚ

Lídrem je jednoznačně manžel. Já jsem výkonný prvek, David vizionář. Vždycky to tak bylo. Neřekla bych, že jeden z nás je klíčový, doplňujeme se. Dnes už máme ve firmě asi čtrnáct ředitelů a jasně danou strukturu i kompetence. Ale vize, to je manželova doména.

O CHVÍLÍCH ZMARU, ROZČILENÍ A VZTEKU

Nestává se mi to často, ale umím se i slušně vytočit. Čím déle ale tuto práci dělám, tím méně metodu křiku používám.

O ŽENÁCH V POZICI MANAŽERŮ

Řekla bych, že ženy si víc zabírají nesoulad, kritiku, pracovní spory. I proto často nejsou na manažerských pozicích. My máme pouze manažerku lidských zdrojů, jinak jsou manažery muži. Rozhodně nemáme předsudky, ale většinou to ženy nechtějí dělat.

O POLITICE

Nepochybuju, že řídit stát v dnešní době je velmi těžké, ale ty změny pravidel jsou extrémně matoucí a přivádí lidi spíše k nezájmu a ignoraci. Přístup vlády a politiků je strašně nekoncepční.

O NEJVĚTŠÍM NEÚSPĚCHU V PODNIKÁNÍ

Chybou byly rozhodně bioplynové stanice. Výkupní ceny energetický úřad reguluje a drží, náklady na suroviny se naopak zvýšily, ve výsledku to bylo prodělečné a neprodejné. Vzali jsme si úvěry, museli je samozřejmě splácet, stálo nás to určitě desítky milionů. Ale to k podnikání patří, ne všechno se musí povést. I když v tomto případě si myslím, že energetická koncepce státu skutečně nebyla a není dobře nastavená.

O NEJVÝNOSNĚJŠÍM PROJEKTU NWT

To se úplně říct nedá, protože se vždy jedná o složení různých lidí a různých týmů. Nicméně top, který nás v podstatě katapultoval o řád výš, byl moment, kdy jsme začali stavět fotovoltaické elektrárny. To nás nakoplo na vyšší level. Měli jsme tým zkušených lidí, dokázali jsme stavět rychle a kvalitně. Třeba ve srovnání s velkými developerskými projekty byla stavba fotovoltaiky rychlá, časově nenáročná a ekonomicky výhodná. Trefili jsme v tomto směru správnou dobu, ale je fakt, že jsme si to odedřeli.

O TOM, JAK JI A MANŽELA VNÍMAJÍ ZAMĚSTNANCI

Řekla bych, že nás respektují. Nemyslím si, že lidé chtějí hodné šéfy. Je potřeba být do jisté míry přísný. Důležité je přesvědčit je, že ve vás mají jistotu. Že si u vás vydělají. Snažíme se, aby byli spokojení a staráme se o ně kontinuálně, tedy i v dobách, kdy je těžší sehnat práci pro všechny. Umím i zařvat, ale rozhodně se to neděje často.

O SVÉ SCHOPNOSTI PODNIKAT A ORGANIZOVAT TAK VELKÝ KOLOS

Máme to asi oba dva v genech. Určitě. Můj tatínek měl velkou stavební firmu, pradědeček byl například developerem za první republiky. Ovšem určitě neplatí, že když máte talent, tak se vám nutně bude dařit. Máme díky rodičům určitý předpoklad, ale je to z velké části i naše tvrdá dřina.

O ÚNAVĚ, VYČERPÁNÍ

Moc se mi to nestává. Za ty roky už si dokážu najít čas na odpočinek, na dovolenou, na relax. Poslední roky jedu v režimu, že čtyřikrát ročně mám krátkou dovolenou s rodinou, v létě zpravidla odpočívám mimo byznys celý měsíc.

O DOPADU OPATŘENÍ A RESTRIKCÍ SOUVISEJÍCÍCH S KORONAVIREM NA FUNGOVÁNÍ HOLDINGU

Máme štěstí, že nemáme automobilový segment, restaurace, nepodnikáme například v turistickém ruchu či jiném oboru, které jsou krizí nejvíce zasažené, a které třeba virus zaříznul úplně. Co se týká ekonomické stránky, tak počítáme s tím, že budeme mít za tento rok pokles obratu, například stavebnictví má zpoždění, to už vidíme jasně teď, v tomto oboru se nedá přesně říci, co bude, záleží, kolik zakázek se oddálí a kolik se dotáhne do konce. Určitě ale nebudeme ve ztrátě.

O HROZBĚ UZAVŘENÍ NĚKTERÝCH PODNIKŮ

Zatím jsme nemuseli žádný náš byznys zavřít. Některé provozy jsme mírně utlumili, ale nějaké velké zásadní propouštění jsme nedělali. Snažíme se v takových případech spíše lidi přemístit na jiná pracoviště, i do jiných oborů, což se ne vždy dařilo úplně optimálně. Mám pocit, že lidé zatím nemají velké obavy ze ztráty zaměstnání.

O PODPOŘE PODNIKÁNÍ ZE STRANY STÁTU V DOBĚ COVIDOVÉ

Nám by stačily záruky za investiční úvěry. Bez nich banky na nic nepůjčí, protože všichni jsou opatrní. Chápu, že ani vláda to nemá teď jednoduché, ale pořád se všechno mění, a to je pro to podnikatelské prostředí zdrcující. Člověk se nemůže na nic připravit.

O MOŽNÉM PRODEJI NĚKTERÝCH ČÁSTÍ HOLDINGU

Nepřipadá v úvahu. Ten, kdo nyní prodává, musí jít pod cenu. Na prodej toho bude dost, takže nikomu se dobrou cenu nebude chtít platit. To spíš může přijít potenciální příležitost něco koupit. Ale znovu opakuju, jsme teď mimořádně obezřetní.

O PROJEKTU MRAKODRAPU PARK TOWER

Komplex sto sedmi technologicky špičkově vybavených bytů v centru Zlína na Lorencově ulici pokračuje. Prodej bytů jsme spustili v září 2018, prvních dvacet bytů jsme prodali v prvním týdnu. Projekt se snažíme dokončit ve stanoveném termínu. Někdy nám chybí materiál, někdy specializovaná technika, ale pracuje se na něm pořád. Zavedli jsme roušky, dezinfekci a další opatření, zvládneme to.

O NEJBLIŽŠÍCH TÝDNECH A MĚSÍCÍCH

Nejhorší je nejistota, nedá se nic plánovat. Je to extrémně stresující pro nás, jednotlivé ředitele i pro ostatní zaměstnance. Jistotu máme momentálně jen jednu: Covid-19 jen tak nezmizí a musíme se s ním naučit žít.

O VIZÍCH DO BUDOUCNA A INVESTICÍCH

Nechceme dělat žádné převratné a neuvážené kroky. Určitě jsme opatrnější než v předchozích letech. Situace není čitelná. Takže žádné velké investice neplánujeme a myslím, že ostatní jsou na tom obdobně. Pokud vláda nevytvoří motivaci k investování, tak podnikatelé zkrátka do velkých investic nepůjdou. Je potřeba jednoznačný impuls a stimul, ne pouze slovní pobídnutí ze strany vlády. Myslím, že firmy se budou snažit hlavně přežít a udržet si svoje lidi.

O MANŽELOVI

Manžel je skvělý. Vydržel to se mnou, s mojí povahou dlouhé roky. Dobře pracujeme jako tým. Patří mu za to dík.

O DCERÁCH

Máme tři. Všechny po nás zdědily manažerské schopnosti. Ta nejstarší bude brzy promovat v Singapuru, prostřední studuje byznys v Londýně, i na nejmladší vidíme, že naše DNA podědila. Mám ze všech velkou radost. Momentálně jsme od těch dvou starších jemně odstřižení kvůli současné situaci, ale za normálních okolností se stýkáme hodně.

O NÁPADNÍCÍCH STARŠÍCH DCER

Zábavných příběhů je spousta. Holky to nemají úplně jednoduché, nemají zkrátka tu startovní čáru stejnou jako většina lidí v jejich věku. Jsou emancipované, finančně stabilní, najít opravdového partnera pro život je pro ně těžké. Momentálně je k tomu škola online, tím pádem se vysokoškoláci moc nepotkávají.

O OBAVÁCH, JESTLI DCERY NEZAKOTVÍ VE SVĚTĚ

Nejstarší dcera má přítele z Ekvádoru, tak uvidíme, jak to s nimi dopadne. Ale vnitřně cítím, že pravé místo, kde budou chtít trvale žít, je Česko. Obě už vyzkoušely život v různých zemích i kulturách. Dobře ví, že se v České republice dobře žije. Já jsem si téměř jistá, že se vždycky vrátí.

O NEJMLADŠÍ DCEŘI

Je jí dvanáct, studuje online školu v USA, začíná s ní cloumat puberta, snad se z toho nezblázním. To, že tato doba zpřístupnila digitální vzdělání, považuji za velké plus, ale je to také velká dřina. Silně vnímám, jak dětem chybí škola, tradiční návyky, každodenní řád, systém, ranní vstávání a podobně. To se může na celé generaci hodně zle podepsat.

O DOMÁCNOSTI

Pokud si někdo myslí, že na všechny domácí práce mám pomocnice, tak se plete. Nakupuju, vařím a uklízím. Naše nejmladší dcera je doma, takže normálně funguju i jako maminka, mám pouze výpomoc na úklid.

O RODINNÉ ÚSTAVĚ

Uzavřeli jsme ji s dcerami i manželem. Je to jakýsi soubor pravidel, kterými se v rodině řídíme, podle které se chováme. K sobě navzájem, v rámci širší rodiny nebo i k zaměstnancům. Jejím hlavním účelem je, aby nedocházelo ke sporům. Dcery se v ní například zavazují, že sepíšou s budoucími manželi předmanželskou smlouvu. Už proto, aby si je někdo nevzal pro peníze. Ústava by měla být závazná i pro příští generace.

O SVÉM VOLNÉM ČASE

Hodně pracujeme, ale umíme si udělat i volno. Po tak dlouhé době v oboru už víme, jak si všechno zorganizovat, a také to, že se to nedá dělat nonstop. Je třeba si najít čas na odpočinek. Přirovnala bych to k vrcholovým sportovcům. Musíte se udržet na vrcholové úrovni. Letos je například ten tlak extrémní. Takže když mám čas, chodím venčit našeho psa. Máme zlatého retrívra. Samozřejmě sportuju. Ráda plavu a s rodinou lyžujeme, potápíme se. Jsme vyloženě sportovní rodina. Teď přemýšlíme, že vyrazíme na běžky.

O IDEÁLNÍ DOVOLENÉ

Je to cestování s obytným karavanem. Nejčastěji jezdíme po Evropě a se všemi dětmi. Dcery už mají partnery, tak často i roztahujeme stany kolem karavanu. Před lety jsme stanovali, dnes už spíme v karavanu. Jezdíme po Česku i evropských zemích.

MARTINA VÍTKOVÁ

Spolumajitelka a zakladatelka společnosti NWT, a. s. Narodila se v roce 1974 Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor účetnictví a finanční řízení podniku. V roce 1992 spolu s manželem Davidem otevřeli obchod s počítači, ve kterém vedla účetnictví a evidenci. V roce 1995 založili společnost NWT, a. s., která se stala významnou technologickou a inovační firmou. S manželem vychovávají tři dcery (12, 21 a 23 let).