Nejnovější zprávy: Martina Hešová. Neúnavná zakladatelka mládežnických cimbálovek ve Zlíně Háčkované hračky budou dělat radost v Kroměřížské nemocnici

Aktuálně

Hvězdárna Vsetín zve na sobotní zatmění Měsíce

Letošní Den vzniku samostatného Československa bude nejen svátkem státním, ale i astronomickým. V sobotu 28. října totiž proběhne částečné zatmění Měsíce, které budou moci zájemci sledovat i na Hvězdárně Vsetín. K dispozici vám budou dalekohledy, odborný výklad a také bonus v podobě pozorování Jupiteru se Saturnem.


Autor: Muzeum regionu Valašska

Zatmění Měsíce nastává při úplňku, pokud se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce. V sobotu 28. října nastane zatmění částečné, kdy naše planeta zastíní 13 procent měsíčního kotouče. „Začne ve 21.35 hodin s Měsícem vysoko nad jihovýchodním obzorem, maximální fáze nastane ve 22.14 hodin a skončí ve 22.35 hodin,“ informoval odborný pracovník vsetínské hvězdárny Pavel Svozil.

Pozorování na Hvězdárně Vsetín začíná ve 21 hodin. Účastníci budou moci sledovat zatmění prostřednictvím zdejších dalekohledů a se zajímavým výkladem odborných pracovníků. „V rámci programu proběhne i pozorování planety Jupiter s jeho velkými měsíci a Saturn s prstenci,“ doplnil Svozil.

Jak ale upozornil, hvězdárna bude otevřena a pozorování proběhne pouze za vhodných podmínek na obloze. „Doporučujeme sledovat Facebook Muzeum regionu Valašsko, kde se nejpozději hodinu před plánovaným začátkem objeví informace o případném zrušení akce. My ale věříme, že nám počasí vyjde vstříc a vše proběhne podle plánu,“ dodal na závěr Svozil.