Nejnovější zprávy: Do lázní se po dvou letech vrací Festival Janáček a Luhačovice Dobrovolníci uklidili Valašské Meziříčí. Nasbírali 1,5 tuny odpadu

Kultura

Hudební Kroměříž letos nabídne Hudečka, Kněžíkovou a Plachetku

Letní Hudební akademie Kroměříž a její souběžný festival Hudební Kroměříž už po páté přiváží do města špičkové interprety české i mezinárodní scény klasické hudby. ​Předprodej vstupenek na program pro veřejnost už je zahájen.


Autor: Letní hudební akademie Kroměříž

Letní hudební akademie Kroměříž a její doprovodný festival klasické hudby Hudební Kroměříž jsou už pátým rokem zárukou toho nejlepšího, co může svět klasické hudby regionu nabídnout. Letošní jubilejní ročník navíc přináší program plný dalších zvučných jmen interpretů, která slibují nevšední hudební zážitky.

Celý festival otevře 12. srpna zahajovací koncert „Le retour de la Paix“ (Návrat Míru) v Rotundě Květné zahrady, kde se poprvé představí kroměřížský zámecký orchestr Collegium Colloredo (houslisté Tomáš Netopil a Jana Chytilová Anýžová, violoncellista Michal Raitmajer, loutnista Karel Fleischlinger, cembalistka Barbara Maria Willi) společně se sopranistkou Markétou Klaudovou. Na programu jsou mimo jiné skladby z kroměřížského hudebního archivu.

Hostem festivalu bude houslový virtuos Václav Hudeček, který v červnu oslavil významné životní jubileum. „Právě k této příležitosti pořádáme 14. srpna ve Skleníku Květné zahrady Slavnostní symfonický koncert. Spojuje nás podpora začínajících hudebníků,“ uvedla za organizátory výkonná ředitelka LHAK Jana Kubáčová. Kromě oslavence vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila a dva laureáti předchozích ročníků Letní hudební akademie – houslista David Hernych a nizozemský violoncellista s českými kořeny, Tomáš Prechal. V průběhu večera zazní skladby Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse, Edwarda Elgara a Antonia Vivaldiho.

Václava Hudečka bude možné potkat i o den dříve na besedě „Život s houslemi“ v kině Nadsklepí. Zpovídat jej bude dirigent Tomáš Netopil.

Bohatý program festivalu uzavře výjimečný koncert „Návrat Amadea“, který se bude konat 19. srpna ve Skleníku Květné zahrady. Programem připomene Formanův slavný film natáčený také v Kroměříži. Účinkovat budou sopranistka Kateřina Kněžíková, violoncellistka Michaela Fukačová, barytonista Adam Plachetka, houslista Fedor Rudin, violista Pavel Nikl a doprovodí je jeden z nejlepších českých orchestrů PKF – Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Slovem provedou David Mareček a Lukáš Mareček. Koncert plný mozartovských melodií bude doplněn skladbami Antonína Dvořáka. Součástí večera je vyhlášení laureátů letošní akademie. O scénické zpracování večera se postará režisérka Národního divadla v Praze a Brně, Magdalena Švecová.

Na programu festivalu Hudební Kroměříž jsou i další koncerty, na kterých se představí letošní studenti Letní hudební akademie Kroměříž, beseda „Život s folklorem“, kde bude hostem Tomáše Netopila hudebník, umělecký vedoucí Hradišťanu, skladatel a folklorista Jiří Pavlica, a přednáška „Život na zámku“ odhalující tajemství hudebního archivu kroměřížského zámku. Kompletní program a předprodej vstupenek je k dispozici na webu hudebnikromeriz.cz.

Organizátoři pro letošní ročník přicházejí s novinkami v systému prodeje vstupenek a nabízejí jejich výhodné balíčky. Návštěvníci si tak mohou vybrat z cenově zvýhodněných balíčků na besedy či koncerty v Květné zahradě, množstevní slevy na Slavnostní symfonický koncert nebo unikátní zlaté vstupenky z limitované edice, nabízející vip místa v první řadě či setkání s umělci po koncertě.

Více informací na www.academykromeriz.com a www.hudebnikromeriz.cz.