Nejnovější zprávy: Horolezecké dobrodružství Lukáše Jasenského na Aljašce Luhačovice ožijí dětskými folklorními soubory

Byznys

​Greiner Packaging Slušovice Inovativní výrobce plastových obalů

Možná jste někdy jeli přes Slušovice na Vsetín a říkali jste si, co v té další velké „fabrice“ u Neubuzi vůbec dělají. Anebo víte, že se tam vyrábí plastové obaly, a byli byste raději, kdyby tam byla raději jen louka. Věříme, že po přečtení tohoto článku budete mít jasnější představu.


Autor: Greiner Packaging Slušovice

Firma Greiner Packaging Slušovice se nachází v srdci Zlínského kraje a je jedním z největších výrobců plastových obalů v Evropě. Ve Slušovicích vyrábíme zejména kelímky pro mlékárenský průmysl. Pokud by vás zajímalo, jestli je obal na jogurt od nás, stačí se podívat na dno kelímku. Zkratka „gpi“ a symbol packu vám napoví. Tenhle obal je ze Slušovic!

A přesto, že firma slaví už třicet jedna let od vzniku a hrdě se chlubíme tradicí a stabilitou, můžeme o sobě stále říkat, že jsme inovativní, myslíme na naše zaměstnance, ale i na životní prostředí. Že to nejde dohromady? A už vůbec ne u výrobní fabriky? Ale jde!

Recyklování, redukování a znovu používání jsou hesla, o která se opíráme každý den.

„I zdánlivě malými krůčky přispíváme k velkým změnám. Úplně rozumím tomu, že zákazník, který si jde koupit jogurt do obchodu, nepřemýšlí, jak velký ekologický dopad má ten samotný kelímek. To je naše práce. Zasadit se o to, aby každý krok výroby byl maximálně optimalizovaný. Řešíme úsporu materiálu, ale samozřejmě i logistiku. Můžu uvést příklad kelímku jogurtu Pierot. Dohodli jsme se na redesignu kelímku, konkrétně ‚nožky‘, kterou jsme zkrátili. V regálu jste si možná ani nevšimli, ale planetě (a také našim přeplněným silnicím) jsme ulevili o 106 kamionů ročně, které od nás nemusí vyjet. A to jen proto, že díky optimalizovanému tvaru najednou dostaneme do kamionu přibližně šestkrát více kelímků než dříve. Podařilo se také snížit množství použitého plastu se zachováním vlastností i objemu. A to o 2,8 gramu na kelímek. V ročním objemu je to úspora devadesát dva tun materiálu. Na Fábie to přepočítávat nebudeme, ale číslo je to vysoké,“ dodává s úsměvem jednatel společnosti Ivo Benda.

Nedávno jsme také pořídili tzv. r-PETovou linku. Rozjíždíme tedy výrobu plastových obalů s podílem plastového recyklátu. I to je součástí strategie stát se do roku 2030 firmou s minimálním dopadem na životní prostředí a být plně cirkulárním podnikem. Tedy nevytvářet další odpad, ale znovu používat již vytvořený materiál. S plastem se možná pojí spousta negativních předsudků, ale pokud je s ním nakládáno zodpovědně (a to už je na nás všech), má skvělý potenciál být udržitelným materiálem. Lehký, nerozbitný a plně recyklovatelný.

Co se týká personální stránky, zaměstnáváme přes 400 lidí z kraje a okolí. Práce ve výrobě není nejsnadnější, máme třísměnný provoz a pracuje se v prostředí svazaném poměrně přísnými hygienickými normami. Snažíme se to ale kompenzovat, ať už například příplatky za víkendové směny, ale i tisícikorunou měsíčně do kafeterie na služby v oblasti rekreace a zdraví. Asi úplně nejoblíbenějším benefitem jsou obědy či večeře za korunu – to se obzvlášť v dnešní době, kdy ceny jídla neúměrně rychle rostou, cení více než kdy předtím. Potěší i možnost využívání autobusové dopravy do práce nebo příspěvek na pohonné hmoty.

„Momentálně chystáme hned dvě akce pro zaměstnance. Rodinný den v ZOO Zlín, kam jsou zváni všichni zaměstnanci i s rodinami. I když už podle počtu zaměstnanců nespadáme zrovna pod označení rodinná firma, nezapomínáme na to, jak je důležité se potkávat i mimo práci a utužovat vztahy. V práci totiž kolikrát trávíme více času než s našimi nejbližšími. Také plánujeme letní neformální akci pod širým nebem. Pivo, víno, gril a hudba. Na den se pozastaví výroba a věřím, že si to všichni maximálně užijeme. Zasloužíme si to,“ vysvětluje důležitost balancu HR manažerka Zuzana Julinová.

„Také usilovně pracujeme na projektu Flexibilní pracovní doby pro zaměstnance ve výrobě. Zjednodušeně řečeno by si zaměstnanci sami určovali, jaké směny se jim kdy hodí. Úkol je to ale nelehký, v našem oboru nemáme vzor, kde by tento systém už fungoval. Ale i přes porodní bolesti, které tvorba tohoto systému přináší, chceme lidem dát větší volnost v rozhodování, kolik času chtějí trávit v práci – ať už potřebují zrovna víc klidu a volna nebo naopak chtějí mít možnost vydělat si více. Samozřejmě v legálních mezích,“ doplňuje personalistka Veronika Valová.

Tak až zase pojedete okolo, vzpomeňte si, že za zdmi „šedivé fabriky výrobce plastových obalů“ může vznikat spousta potřebných věcí, se kterými se možná každý den setkáváte.