Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Sport

FOTOGALERIE: Krása skialpového lyžování v podání horského záchranáře Romana Kalabuse

​Spoustu velkých zážitků na skialpech si v této sezoně, ovlivněné covidem, dopřál i vsetínský sportovec a horský záchranář Roman Kalabus.

Skialpinismus je velkým hitem letošní sezony. Pohyb na lyžích ve volném horském terénu učaroval tisícům lidí. Stoupání do kopce umožňuje speciální vázání a pásy nalepené na skluznici.

Nejlákavější na skialpinismu jsou sjezdy v čerstvém prašanu. Často však tento sníh znamená nejdříve namáhavý výstup, zakládání stopy a časté zapadání lyží do sněhu a tím zvýšená náročnost při cestě nahoru.

Lyže jsou lehčí než klasické lyže, širší a kratší a mají na konci prohlubeninu na připevnění háčku u stoupacích pásů. Vázání je konstruováno tak, že je při výstupech pohyblivá pata. Vázání je nastavitelné do několika poloh pro stoupání a většinou má brzdu podobnou brzdám na normálních lyžích. Stoupací pásy mají na jedné straně lepící vrstvu, která se přilepí pro chůzi nahoru na skluznici a druhá strana je z materiálu mohér, nebo umělého vlákna a zabraňuje klouzání po sněhu.

Podívejte se na krásné fotografie, které při svých výpravách Roman Kalabus pořídil.

Fotogalerie