Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Aktuálně

​Dobrá zpráva pro kraj. Stavba dálnice D49 u Hulína začne ještě letos

S dlouho očekávanou výstavbou dálnice D49 Hulín – Fryšták se může začít ještě letos. Stavbě doposud bránilo šest podaných rozkladů týkajících se stavebního povolení na tento úsek. Všechny z nich však Ministerstvo dopravy nyní zamítlo. Pokud vše půjde bez problémů, po novém úseku se začne jezdit už v roce 2024.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Úsek dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem by se mohl začít stavět ještě letos. Ministr dopravy Karel Havlíček totiž zamítl všech šest rozkladů týkajících se stavebního povolení na tento úsek vydaného v loňském roce, kvůli kterým nebylo možno začít doposud stavět.

„Při nástupu do vedení kraje jsme slíbili vynaložit maximální úsilí a tlak na to, aby se strategické stavby v regionu hnuly správným směrem. Úsek dálnice D49 je další z nich. Pro náš kraj jde o jednu z klíčových dopravních staveb. Mám velkou radost ze spolupráce lidí na krajské a celostátní úrovni. Speciální poděkování patří Andreji Babišovi, Karlu Havlíčkovi, řediteli Ředitelství silnic a dálnic Radku Mátlovi a všem ostatním, kteří usilovali o společný výsledek,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Náměstek hejtmana pro dopravu Radek Doležel k tomu doplnil: „V nejbližší době nepůjde o zdaleka jedinou větší investici státu na území kraje. Stát podle mých informací hodlá v příštím roce do dálnic a silnic I. třídy ve Zlínském kraji investovat celkově více než 5,5 miliard korun.“

Na úsek D49 mezi Hulínem a Fryštákem je podepsaná smlouva se zhotovitelem a dokončené jsou i přípravné práce. „Jednáme se zhotoviteli a stavebními dozory, budeme řešit předání stavby,“ uvedl ředitel zlínského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek. „Skrývku ornice, zakládání mostů či konsolidační násypy bychom začali dělat ještě letos. Silničářské a betonářské práce na jaře,“ doplnil Chudárek. Není však podle něj vyloučeno, že se ekologické organizace kvůli plánované výstavbě dálnice D49 v úseku mezi Hulínem a Fryštákem opětovně obrátí na soud, což může práce znovu zdržet.

Výstavba úseku D49 z Hulína do Fryštáku v délce 16 kilometrů přijde na téměř 5,6 miliardy korun bez DPH. Pokud vše půjde podle plánu, dokončena by měla být do konce roku 2024.

Dálnice D49 má v budoucnu spojit střední a východní Moravu se západním Slovenskem. Od Hulína povede přes Fryšták, Lípu, Pozděchov a Horní Lideč do slovenské Lysé pod Makytou, kde se bude napojovat na slovenskou rychlostní silnici R6.