Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Kultura

Divadlo v Lidovém domě ve Vsetíně otevře scénu pod širým nebem

Během prázdnin diváci uvidí dvě nové komedie, zažijí večer poezie, hudební produkce a představení pro děti


Autor: DvLd Vsetín

Divadlo v Lidovém domě (DvLd) ve Vsetíně připravuje na prázdniny venkovní letní divadelní scénu. Venkovní jeviště s hledištěm v těchto dnech vznikají přímo ve dvoře divadla. Každou druhou sobotu až do začátku září se tak návštěvníci mohou těšit na inscenace, hudební produkce a představení pro děti. Poprvé si diváci užijí romantiku divadla pod širým nebem již na konci května.

Myšlenka letní divadelní scény vznikla v době druhé vlny pandemie. „Nejprve jsme přemýšleli nad online představeními. Nakonec jsme ale změnili dramaturgii a sezónu přesuneme na léto,“ vysvětlil ředitel DvLd Pavel Rejman. Návštěvníci nebudou muset chodit daleko.

Kapacita venkovní scény je 200 diváků. Podle plánovaných opatření budou pořadatelé zatím využívat 50 procent. Jednotlivé programy tak zhlédne 100 diváků.

Začátky jednotlivých představení jsou naplánovány od 20.30 hodin. S tím, že divadelníci zažádali o posunutí začátku nočního klidu. „Moc se na to těšíme a těšíme se především na diváky, že nás přijdou podpořit. V tuto chvíli opravdu jejich zájem potřebujeme. Pro nic jiného to neděláme, než pro to, aby přišli a aby divadlo přežilo. Je to jedna z mála šancí, kdy docela jistě budeme moct hrát. Doufám, že do budoucna to nebude jenom v létě,“ poznamenal ředitel divadla.

„Repertoár je specifický, vytvořený přímo pro letí scénu. Máme připraveny dvě inscenace, které představíme našim divákům poprvé. Jsou to Konkurz autorky Nadi Míkové, původní název této hry je Mužkaření a druhá inscenace se jmenuje Souborné dílo Williama Shakespeare ve zkrácené verzi. Shodou okolností se jedná o dvě komedie přizpůsobené na venkovní scénu,“ poznamenal Pavel Rejman. To vše podle něj napomůže hercům vtáhnout diváka do děje a připraví tu správnou letní atmosféru.

Produkce při výběru inscenací nezapomněla ani na nejmenší diváky. „Rodiče s dětmi se tak mohou těšit na klauniádu s pohádkovým příběhem Šašek Franta a klaun Pepe v podání herců ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti Davida Vackeho a Davida Vaculíka,“ doplnila produkční divadla Mirka Kocůnová

Na letní scéně divadelníci během prázdnin představí také venkovní verzi veleúspěšné inscenace věnované dvěma velkým hlasům první poloviny 20. století Frau Dietrich & Madame Piaf. „Inscenace je upravená pro venkovní prostředí. Pokud vyjde počasí, bude to pro diváka ještě intimnější zážitek, než tomu bylo na scéně uvnitř divadla,“ těší se ředitel divadla.

Kromě toho je naplánovaný také večer poezie, během kterého na dvoře DvLd vystoupí vsetínský písničkář Jan Žamboch a jeho Wolf Lost In the Poem.

Diváci se dále mohou těšit také na mladou vsetínskou alternativně – rockovou kapelu Bulletproof Puppets. Závěr letní divadelní scény by měl patřit komponovanému večeru.

Vedení divadla upozorňuje, že v tuto chvíli jsou naplánovány pouze termíny, kdy se bude hrát bez udání konkrétních představení. „Máme určeno, že se bude hrát každou druhou sobotu. Do toho nám může samozřejmě velmi zásadně promluvit protiepidemické opatření. Proto je na plakátu umístěný QR kód. Díky tomu se divák dostane na naše stránky, kde budou termíny jednotlivých her aktualizovány,“ vysvětlil Pavel Rejman.

S mokrou variantou vedení divadla i kvůli bezpečí divákům nepočítá. „Pokud bude pršet, odehráli bychom představení následující víkend. To je ale zatím věc vyjednávání s herci. Možná bude léto tak deštivé, že budeme muset reagovat i na to. Samozřejmě věříme v léto plné slunce a pohody,“ těší se ředitel divadla.

Bezpečnost diváků

„Budeme se řídit platnými pravidly aktuálně vyhlášenými pro dané období. Jsme připraveni případně i provést testování. Nebo si lidé přinesou potvrzení z práce, že jsou negativní. Uvidíme, co nám situace dovolí,“ řekla tajemnice DvLd Renata Trličíková.

Předprodej vstupenek Letní scéna

Vstupenky se budou prodávat vždy v den hraní před představením a odpoledne od 14 do 17 hodin ve foyeru DvLd.

Občerstvení během večera bude zajišťovat venkovní Divadelní kavárna.

Podzimní sezóna

Hned v září se představení opět přemístí do sálu DvLd. Téměř po roce se představí už několikrát odložená inscenace Moje hra s Jiřím Bartoškou (18. září) a 23. září bude v Divadle v Lidovém domě hostovat Vladimír Polívka s Tomášem Matonohou s komedií Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská.

Na podzim chtějí vsetínští ochotníci svému publiku představit už rok odkládanou premiéru černé komedie Vraždu neutajíš. „Na repertoár by měly přejít i hry z léta. Uvidíme, jak moc budou vhodné pro inscenování na scéně uvnitř divadla,“ doplnila tajemnice divadla Renata Trličíková.

Další část sezóny by pak měla patřit mimo jiné také další z odkládaných premiér Dobrodružství kocoura Modroočka.

Fotogalerie