Nejnovější zprávy: Karolinku letos čeká přístavba restaurace u vleku. Připravují se tím na novou éru lanovky ​Valašské Meziříčí chystá nový dům pro seniory

Byznys

ČERVENOU, NEBO MODROU?

UNIKÁTNÍ PROJEKT PŘED LETY ROZJELA VSETÍNSKÁ SPOLEČNOST AUSTIN DETONATOR. STUDENTŮM PRŮMYSLOVKY NABÍZÍ OJEDINĚLÝ VHLED DO FUNGOVÁNÍ FIRMY, PRAXI I RADY ZKUŠENÝCH MENTORŮ.

Přilákat mladé lidi, aby získali povědomí, jak funguje nadnárodní výrobní firma, mohli se zapojit do firemních procesů, pracovali na skutečných projektech a případně se pak po dokončení studií do Vsetína vrátili, nebyl vůbec jednoduchý úkol.

Organizátoři zvolili před lety propojení na tehdy populární film Matrix. „Vezmete si červenou, nebo modrou pilulku?“ zaznělo 2. prosince 2015 na prvním setkání mentorů Austinu se studenty 2. a 3. ročníku Střední průmyslové školy strojnické Vsetín, kteří přijali výzvu, aby se zapojili do pilotního ročníku projektu Talenti do Austinu. Ve filmové trilogii představovaly pilulky volbu mezi poznáním a zapomněním.

„Chtěli jsme, aby si studenti uvědomili, že každou chvíli se nějak rozhodujeme. Buď nové příležitosti přijmeme, nebo je odmítneme. Vždy je ale na nás, jak s nimi naložíme. Každý rok se na nás obraceli studenti s žádostí o praxi nebo brigádu. Chtěli jsme, aby jim praxe skutečně něco dala a něco je naučila. Aby si od nás odnesli pracovní návyky, které by využili v životě. Například pravidelnost pracovní doby,“ říká jednatel Austinu a jeho globální ředitel Otta Grebeň.

S konceptem spolupráce se studenty firmě pomohla a doposud ho vede Gabriela Potočková, leader programu BeEager aneb Co Tě ve škole nenaučí. „Měli jsme štěstí, že jsme velkou oporu pro náš projekt získali v osobě tehdejší

ředitelky průmyslovky Jarmily Minaříkové. Ta se s naším záměrem ztotožnila. Snažila se vždy svým studentům nabízet různé projekty a možnosti, jak na sobě pracovat, rozvíjet se. Takže náš pokus přiblížit studentům realitu výroby a praxe od prvního dne podporovala. Problém dnešní doby je, že je studium na středních školách mnohdy odtrženo od reality, praxe nemají stu denti maturitních oborů mnoho, takže skutečný pracovní život moc nepotkají,

nemají zkušenosti a dovednosti, které by mohli hned uplatnit. Proto jsme projekt rozjeli a nakonec připravili dokonce dva programy. Talenty do Austinu pro studenty třetích ročníků a program Austin Talent Marathon pro

druháky,“ uvedla Jana Střítecká, HR specialistka z Austinu, která programy spolu s Gábinou Potočkovou realizuje.

TALENTI DO AUSTINU

Během půlročního programu mají studenti třetích ročníků příležitost absolvovat nejen odbornou praxi v několika odděleních firmy, ale v průběhu celého programu je kladen důraz také na jejich osobní rozvoj a na zdokonalování jejich měkkých dovedností – věcí, které se ve školách většinou neučí. S výjimkou covidových let se tak studenti na dvoudenním Talent Campu, kterým celý program startuje, setkají s vybranými mentory z firmy. Neřeší zde pouze odborné a technické záležitosti, ale také témata týkající se organizace a chodu firmy, hodnot nebo komunikace. „Mentory jsou naši technici, vývojáři, mistři, prostě lidé, kteří znají praxi, pracují u nás dlouhá léta a mají tak studentům co říci,“ dodává Otta Grebeň.

Účastníci projektu mají možnost poznat detailně, jak nadnárodní výrobní společnost funguje. Počínaje prací obchodníků, kteří shánějí zakázky, přes uzavírání kontraktů, chystání zakázek, plánování logistiky až po vlastní výrobu a distribuci.

I víkendový zážitkový program na chatě Nivka je má přiblížit reálnému světu výroby a byznysu. Byť zábavnější formou. „Na běžných činnostech se jim mentoři snaží přiblížit všechny výrobní procesy. Vaří například guláš, přičemž si rozdělí role jako nákupčí, obchodník, šéf výroby a další. Pochopí, že aby to nakonec všechno klaplo, je naprosto nezbytná spolupráce všech,“ vysvětluje Jana Střítecká.

Závěrem studenti dostanou zadání individuálních projektů a lhůtu tří týdnů k vypracování. Své výstupy prezentují na Austin prezentačním dnu. Mentoři pak rozhodují o tom, kteří studenti budou moci ve společnosti absolvovat svou odbornou praxi. Na praxích už Talenti pod vedením mentorů pracují na reálných úkolech a projektech. Výsledky své práce na praxi Talenti opět prezentují na závěrečné minikonferenci, na které je těm nejlepším nabídnuta jejich první opravdová práce v oboru, který studují.

AUSTIN TALENT MARATHON

Tato jednorázová akce je určena pouze studentům druhého ročníku. Studenti nejprve navštíví firmu a absolvují speciálně upravenou exkurzi. Po návratu do školy mají pak dvacet čtyři hodin na to, aby v týmech vypracovali řešení zadaných projektů.

„Studenti stráví dopoledne u nás ve firmě, pak dostanou úkoly. Jsou to vždy reálné záležitosti, nic teoretického, řešili například parkování ve firmě, navrhovali koncepci efektivního řešení provozu firemní vrátnice, vyměňovali starou výrobní linku za novou, konstruovali jednoúčelové výrobní zařízení nebo řešili logistiku skladování. Makají na tom po vzoru IT Hackathonů 24 hodin v kuse, tzn. i v noci. Jsou u toho mentoři, kteří jim poradí a pomohou, když se třeba na něčem zaseknou. Případně jim řeknou, že jdou do slepé uličky, že jejich řešení nebude v praxi fungovat. A potom, po těch čtyřiadvaceti hodinách, týmy prezentují a obhajují,co vymyslely, navrhly a zvládly. „Je to vždycky hodně zajímavé. Studenti kolikrát téměř nespí a my pak žasneme, s jakými řešeními přijdou. Jsou chytří. Na to, že nemají téměř žádnou praxi, nás opakovaně dokáží příjemně překvapit,“ říká Jana Střítecká.

Na prezentace je pravidelně přicházejí podpořit nejen jejich spolužáci a učitelé, ale také rodiče, kamarádi, partneři a bývalí absolventi těchto talentových programů.

PROJEKT ČEKAJÍ ZMĚNY

Oběma programy doposud prošlo sto třicet studentů. V Austinu vítají, když se absolventi po dokončení svých středoškolských nebo vysokoškolských studií firmě ozývají a zajímají se o uplatnění. Na druhou stranu jsou si vědomi, že nemají kapacity pro všechny.

„I přesto v projektu budeme určitě pokračovat. Chystáme ale úpravy. Již teď víme, že ho musíme dělat v jiném termínu, protože se nám jeho část kryje s pobyty studentů na Erasmu, takže někteří se ho pak nemohou účastnit. Ale vnímáme to jako součást naší firemní identity a kultury, se studenty jsme takto propojeni od roku 2015, chceme tuto tradici zachovat. Pokud to pomůže studentům v jejich dalším životě a někteří se budou vracet za prací na Vsetín, tak to smysl má,“ uzavřel Otta Grebeň.