Nejnovější zprávy: Nešťastnice chtěla zainvestovat do kryptoměny. Přišla o milion korun Jarní potravinová sbírka Nadace AGEL zasytí potřebné ve Valašském Meziříčí

Aktuálně

Boj s komáry v Otrokovicích nekončí. Letos pokračují v hubení larev

Postřik v průběhu teplých měsíců na komáry často nestačí a tak poprvé v roce 2021 se v Otrokovicích zkoušel aplikovat časně z jara prostředek k hubení komářích larev. Pozitivní výsledek se dostavil a tak radnice postupuje stejným způsobem i letos.

Ilustrační foto
Autor: Město Otrokovice

„Vytipovali jsme plochy v blízkosti obydlené části města, která jsou zamokřené. Aplikace postřiku vodní hladiny se uskutečnila v odlehčovacím korytu Moravy ve směru od lávky u přístaviště po silnici na Bělov. Plošný zásah proti komářím larvám se přímo ve městě použít nedá, protože voda rychle odteče a trvale zamokřené plochy zde nejsou,“ uvedla Marie Zahradníčková z odboru rozvoje města.

Dvě aplikace proběhly v průběhu března. „Letos byla poměrně suchá zima a zamokřených míst není tolik jako v minulých letech. Také zvyšující se teploty uspíšily termín letošního zásahu, protože v případě rychlého vyschnutí lokality by se účinek postřiku minimalizoval,“ doplnila Marie Zahradníčková.

Motorový postřik prováděla specializovaná firma tzv. larvicidem, bakteriálním přípravkem VECTOBAC. Jeho účinek je založen na dostatečném oživení bakterií, které likvidují larvy komárů a ti se pak nestíhají přemnožit.

Účinek ale závisí na mnoha faktorech. Například na teplotě vody, velkých srážkách nebo naopak na větším vysychání lokality. Dále by výsledek mohl být ovlivněn chemickým agropostřikem prováděným za jiným účelem nebo nebezpečným tekutým odpadem.

Tyto ekologické akce by se měly provádět několik let po sobě. Jde o to přerušit masivní kladení vajíček komárů, z nichž se od teplého jara či léta hojně líhnou larvy. Už v loňském létě byl ve městě znatelný úbytek komárů, takže nebyly nutné další postřiky a neopakovala se invaze komárů z minulých let.