Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Sport

​Zkušený obránce David Nosek ukončil úspěšnou hráčskou kariéru

Jeden z nejzkušenějších obránců v české extralize David Nosek se rozhodl ve čtyřiceti letech ukončit úspěšnou hráčskou kariéru. Rodák z Olomouce odehrál v nejvyšší soutěži během dvaadvaceti extraligových sezon celkem 1 086 zápasů a vybojoval tři cenné kovy. Podílel se na historicky prvním titulu pro zlínský hokej na jaře roku 2004. Ostřílený bek s velkými zkušenostmi odehrál poslední extraligový zápas začátkem března na ledě Liberce a nyní pověsil brusle na hřebík.


Autor: PSG Berani Zlín

Nenápadný, ale velmi spolehlivý obránce David Nosek působil ve zlínském hokeji ve dvou etapách dlouhých jedenáct sezon. Zlínský dres oblékal v letech 2003 až 2010 a po sedmileté pauze, kdy hrál v extralize za týmy Karlových Varů, Komety Brno a Třince, poté v období let 2017 až 2021. „Po vypršení smlouvy v Třinci se mé kroky ubíraly k návratu do Zlína. V minulosti jsem tady hrál dlouhá léta, dobře jsem poznal zdejší prostředí a bylo to blízko domů do Olomouce. Prvořadou volbou byl právě Zlín," pověděl zkušený bek, který zažil premiéru v nejvyšší soutěži v dresu Třince v prosinci roku 1999.

K lednímu hokeji ho přivedl v sedmi letech otec a první hokejové krůčky podnikl v hanácké metropoli. Poté přestoupil do Třince, kde nejdříve hrál za mládežnické týmy a v sezoně 1999/2000 naskočil poprvé coby osmnáctiletý junior na extraligový led při utkání s Havířovem. V létě 2003 přestoupil do Zlína a hned v premiérové sezoně se Zlínem získal v dubnu 2004 mistrovský titul.

Nosek poté odešel ze Zlína před koncem základní části extraligy na jaře 2010, kdy byl vytrejdován do Karlových Varů. Do Baťova města se vrátil opět koncem jara 2017, podepsal víceletou smlouvu a odehrál na sklonku kariéry v dresu Beranů závěrečné čtyři sezony. Po návratu ho zbrzdilo hned v úvodním kole nepříjemné zranění a naplno se vrátil až po polovině sezony. Další tři ročníky již nastupoval pravidelně, například v ročníku 2019/20 nevynechal ani jeden extraligový zápas a patřil k základním pilířům zlínské obrany.

Jako devatenáctý hokejista v české extralize překonal v říjnu 2019 magickou hranici 1 000 odehraných utkání. „Je to především určitý ukazatel zdraví a poté i výkonnosti.Jsem rád, že to přišlo, člověk se snaží svůj věk nepřipouštět. Záleží hlavně na zdraví, předloňský rok mě z plánování vyléčil. Jsem rád, že v rozběhlé sezoně drželo hlavně zdraví," řekl Nosek při překonání významného mezníku. V poslední extraligové sezoně si zkušený bek známý v hokejových kruzích pod přezdívkou Keson připsal celkem 46 zápasů, ve kterých získal 11 kanadských bodů za 2 góly a 9 asistencí.

"Jsem rád, že jsem se mohl s Davidem potkat v jednom týmu. Považuji ho za vysoce profesionálního hráče, který své kvality prokázal ve své bohaté kariéře. Patří mu poděkování, že její podstatnou část spojil se zlínským klubem," uvedl Robert Svoboda, sportovní manažer a hlavní trenér PSG Berani Zlín.

David Nosek (narozen 19. 2. 1981) odehrál v extralize během 22 sezon celkem 1 086 zápasů, ve kterých zaznamenal 316 kanadských bodů za 112 gólů a 204 asistencí. Působil v pěti extraligových týmech, vedle Zlína hrál v Třinci, Havířově, Karlových Varech a Kometě Brno. V české reprezentaci má na svém kontě 20 zápasů a 2 góly, zkušenosti získal i z angažmá v celku KHL Neftěchimik Nižněkamsk. Z české extraligy vybojoval tři medaile, zlato (2003/04) a stříbro (2004/05) ze Zlína, druhé stříbro přidal v Třinci (2014/15). Na reprezentační úrovni získal zlato z juniorského světového šampionátu do 20 let v roce 2001.