Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Kultura

Vyšel další díl edice Rožnovský malý tisk. Tentokrát o historii městské policie

Ve službách města. Takový je název zbrusu nové knihy z edice Rožnovské malé tisky, která je od čtvrtka 16. prosince 2021 v prodeji v turistickém informačním centru v Rožnově pod Radhoštěm


Autor: repro

Ediční řada drobných publikací (velikost A6) týkajících se Rožnova a okolního regionu vychází již osmnáct let. Zatím poslední dílko vyšlo letos na podzim s názvem „Měsíční svit v ponuré noci života“, s podtitulem Příběh rožnovské vážné hudby. Nyní tedy navazuje další titul Rožnovských malých tisků, tentokrát od autorů Daniela Vašuta a Aleše Pilaře, který nese název Ve službách města.

Jak se píše v úvodním slovu, kniha navazuje na nedávné výročí 25 let existence novodobé městské policie v Rožnově pod Radhoštěm. „Právě toto výročí (2018) se stalo dostatečnou motivací pro vznik knihy. Záměrem knihy je představit a zmapovat činnost městské policie ve městě Rožnov pod Radhoštěm. Musím říci, že město Rožnov pod Radhoštěm má velice zachovalý archiv dokumentů souvisejících s činností městské policie v období před druhou světovou válkou,“ představuje knihu jeden z autorů Daniel Vašut. A nutno dodat, že mapování a přiblížení historie rožnovské městské policie se autorům beze zbytku podařilo. Díky pátrání v archivech, hledání zdrojů i díky výpovědím pamětníků se podařilo shromáždit velké množství konkrétních a velmi zajímavých dokumentů o činnosti a fungování rožnovské městské policie. Nejvíce materiálů pochází z doby od poloviny 19. století, kdy administrativa nařizovala řádné vedení písemností. Publikace obsahuje především výpisy z archivních dokumentů, které byly pořizovány v průběhu výkonu služby. „Díky přísnému dohledu a odborným konzultacím s historikem Danielem Drápalou je kniha i seriózním historickým dokumentem. Kniha ovšem obsahuje také spoustu zajímavých historek a příběhů z rožnovských ulic zachycených díky dobovým zápisům městské policie Rožnov pod Radhoštěm,“ doplnil druhý z autorů Aleš Pilař.

Je jistě zajímavé, že oba autoři knihy zasvětili svou profesi policejní práci. Daniel Vašut pracoval u rožnovské městské policie od roku 1993 do roku 2014 a z toho devět let zdejší městskou policii řídil. Aleš Pilař působil u Policie ČR a od roku 2015 řídí Městkou policii Rožnov pod Radhoštěm. Profesní život i celé policejní prostředí se značnou měrou projevuje v rétorice a vyjadřování obou autorů, které je „hodně policejní“. V tomto případě to ovšem vůbec není od věci, naopak to velmi vhodně navazuje na autentické písemnosti z různých období historie rožnovské městské policie.

Kompletní nabídku aktuálně dostupných knih z edice Rožnovské malé tisky najdete na webu města zde.

Řadu drobných publikací formátu A6 vydává město Rožnov pod Radhoštěm od roku 2003. Obsahová náplň edice Rožnovské malé tisky si klade za cíl seznámit obyvatele města i četné návštěvníky a turisty prostřednictvím populárně-naučných publikací s různými tématy z historie, vlastivědy, přírodního bohatství a kulturního dědictví i tradic regionu. Za podtitul, který by měl vystihnout roli a význam tohoto projektu, byl zvolen slogan: Kniha (nejen) pro každého Rožnovana.