Nejnovější zprávy: Do lázní se po dvou letech vrací Festival Janáček a Luhačovice Dobrovolníci uklidili Valašské Meziříčí. Nasbírali 1,5 tuny odpadu

Kultura

Vsetínský Krpec nabídne SĽUK i historické vozy

Vsetín se v pátek 24. června promění v Mekku valašského folkloru. Zahajují tam Mezinárodní folklórní festival Vsetínský Krpec. Kromě toho tam odstartuje přehlídka automobilových veteránů Moravian Wallachia Classic.

Ilustrační foto
Autor: MFF Vsetínský krpec a Moravian Walachia Classic

Dolní náměstí ožije v pátečních 9 hodin doprovodným programem setinové rallye historických vozů Moravian Wallachia Classic – Přesná jízda s Kayaku. Ten bude zaměřen zejména na bezpečnost silničního provozu.

„Jsme výrobcem pasivních bezpečnostních prvků do aut, naše výrobky podstatně zvyšují šanci na přežití posádek vozidel při haváriích. Bez včasného zásahu integrovaného záchranného systému se bohužel často nehoda neobejde, proto vznikl tento vzdělávací program k dopravní bezpečnosti,“ vysvětlil Radim Spisar ze společnosti Kayaku Safety Systems Europe, která je generálním partnerem akce.

Návštěvníci se mohou těšit na ukázky zásahu složek integrovaného záchranného systému zaměřené na srážku cyklisty s motocyklistou, dozví se, jak se správně zachovat u nehody a jak poskytnout první pomoc. Zájemci si vyzkouší třeba použití defibrilátoru a simulátoru nárazu při dopravní nehodě. Na místě bude se svými aktivitami také BESIP, přestaví se hasiči, městská policie a Český červený kříž. Stánek Kayaku Safety Systems Europe dále nabídne vědomostní kvíz, instruktážní videa či přepis jmen do japonštiny.

V rámci programu vystoupí na pódiu na Dolním náměstí v 15 hodin Cimbálová muzika Vsacánek s Radkou Křivovou, která naladí diváky na následující folklorní víkend. Start setinové rally Moravian Wallachia Classic je plánován na 16. hodinu.

Dalším místem, které nabídne v pátek 24. června zajímavý program, je Náměstí Jarmily Šulákové, kde vystoupí v 16.30 hodin v rámci festivalu Vsetínský Krpec folklorní soubor Malá Jasenka.

„Chtěl bych všechny pozvat na tyto atraktivní akce a také na slavnostní zahájení Mezinárodního folklórního festivalu Vsetínský krpec, které proběhne v 19 hodin v Domě kultury. Vystoupí zde profesionální folklorní těleso SĽUK z Bratislavy. A samozřejmě zvu všechny do Panské zahrady na celý festival, jenž nabídne až do neděle 26. června program pro celou rodinu,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička, který je prezidentem festivalu a setinové rally udělil záštitu.