Nejnovější zprávy: Kradl v potravinách. I s košíkem se schoval pod postel Technické služby vyráží do ulic Zlína v elektromobilech

Sport

TIP NA VÝLET: ​Pěšky do nebeského klidu nad Luhačovicemi

Strážná hora luhačovických lázní Komonec je dokonalým cílem vycházky, na které nechcete být nikým rušeni.


Autor: Silvestr Psotka, Věra Reichová, PalickaP, zeiss, mapy.cz

Trasa pro opravdové místní znalce, která nabízí všechno, po čem lační duše turistova. Jediné, nač zde takřka nenarazíte, jsou turisté.

Majestát Vizovické vrchoviny můžete dobýt od Luhačovické přehrady v Pozlovicích nebo ušetřit pár kroků a vydat se vzhůru od prvního výškového táboru u Hotelu Vega.

Komonec nepatří mezi vyhledávané turistické cíle už jenom díky tomu, že se nachází v oblasti, kde je řada dalších zajímavých míst. Ta často bývají navštěvována velkým množstvím lidí a tak se nejednou stane, že člověk zatouží po duševní lázni v netradičním, klidném a inspirativním prostředí. A přesně taková je vycházka na Komonec.

V obklopení vůně listnatých a jehličnatých lesů, které poskytují stín a čerstvý vzduch, bez dalších lidí, v panenské přírodě Vizovických vrchů.

Pokud nemáte možnost dopravit se autem, využijte autobus a vystupte na zastávce Pozlovice, horní konec. Odtud se vydáte po zelené turistické značce doprava a dojdete k Hotelu Vega. Jestliže se na výlet vydáte autem, můžete jej zaparkovat přímo u hotelu. Od něj vede červená turistická trasa směrem na Horní Lhotu.

Pokud půjdete od Hotelu Vega, na rozcestí nad hotelem se vydejte doleva po žluté, která vás zavede po 2,5 km na rozcestí Pod Komoncem. Cesta je dobře schůdná s nenáročným převýšením i terénem. Les, kterým procházíme, dává tušit sílu čisté přírody a zatímco se plíce plní čerstvým vzduchem, mozek pozvolna přepíná do klidového režimu a starosti mizí hluboko do lesa. Pokračování po modré nás zavede k televiznímu vysílači, který však není na samotném vrcholu Komonce, i když by se tak mohlo na první pohled zdát. Zde se také nachází cache pro příznivce Geocachingu. Milý vzkaz ve vrcholové knize tam najdete také od nás.

Samotný vrchol Komonce musíme hledat až o několik set metrů dál. Na turisty tady čeká malebná stinná mýtinka s posezením, které přímo vybízí ke spočinutí před druhou půlkou výletu. Je zde postavené i menší ohniště, jež však bohatě postačí k opečení špekáčků nad ohněm. Posíleni a s vědomím, že vrchol byl pokořen se blížíme k té pro objevitele pestřejší části výletu.

Z Komonce míříme po modré cestě a dorazíme ke zříceninám hradu Starý Světlov. I přesto, že je hrad již od 16. století pustý, jsou zde dochované solidní základy a popustíme-li uzdu fantazii, dokáže si nejeden z nás představit, jak byl dříve hrad majestátní a rozlehlý. Jako hodně míst v okolí spadal v tehdejší době do vlastnictví Šternberků.

Od zříceniny hradu se musíme vrátit kousek cesty zpět na rozcestí a pokračovat z kopce po zelené, ze které už dále nescházíme. Po cestě do Pozlovic se zastavíme u sirného pramenu Sirčena, který vyvěrá v Podhradí. Prostor okolo pramenu je chráněný, k odpočinku je zde vybudováno dřevěné odpočívadlo.

V Podhradí si všimněte ještě jedné stavby. Jedná se o novou roubenou kapli sv. Zdislavy, jíž stavba byla dokončena teprve roku 2018. Vedle kapličky se nachází malebná hospůdka Na konci světa. Vítané osvěžení na dohled od lázní a na dohled od konce světa. Putování můžete zakončit buď na zastávce autobusu v Podhradí, v Pozlovicích na horním konci nebo u hotelu Vega.

Celý turistický okruh je vhodný pro pěší turisty s mírnou náročností terénu. Odměnou vám bude příjemně strávený čas na nefrekventovaných lesních stezkách. Velkou část cesty můžete čerpat sílu lesa a zaposlouchat se do života v něm. Zážitek bude umocněn i tím, že nepotkáte ani živáčka a budete si připadat, jako kdybyste tato místa objevili právě vy.

KOMONEC

  • Tento vrchol Vizovické vrchoviny leží na východní straně trojúhelníka mezi městy Zlín, Vizovice a Luhačovice.
  • Podle jeho názvu dostal název i další horský podcelek – Komonecká hornatina, která na jihu sousedí s Luhačovickou vrchovinou.
  • Název tohoto vrcholu pochází od obyvatel vesnice Komňa, kteří se zde prý ukrývali před Turky.
  • Nadmořská výška 672 m.
  • Start trasy: Hotel Vega, popř. Pozlovice
  • Cíl: Komonec, zříceniny hradu Starý Světlov, pramen Sirčena
  • Délka trasy: 9,6 km
  • Doba chůze: cca tři hodiny