Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Sport

​Rožnovan Svaťa Božák potřetí v kariéře zdolal Race across America

Cyklistický ultramaratonec Svatopluk Božák z Rožnova pod Radhoštěm potřetí v kariéře (předtím to bylo v letech 2012 a 2017) úspěšně zdolal nejtěžší cyklistický závod na světě - Race across America (RAAM).


Autor: Ivo Dvořák, ivo_idphotography

Bezmála 5 000 kilometrů dlouhý závod ze západu na východ Spojených států amerických dokončil Svaťa Božák v noci z pátku 24.6. na sobotu 25.6. středoevropského času ve skvělém čase 10 dní, 3 hodiny a 6 minut a vyhrál tak svou kategorii RAAM solo do 50 let. Rožnovský ultramaratonec si tak dal velmi stylový dárek ke svým 45. narozeninám, které oslavil přímo na trati.

Do závodu napříč Amerikou vyrazil rožnovský cyklista 14. června 2022 z Oceanside v Kalifornii. Trasa vedla přes dvanáct amerických států. Učastníci při ní musí zvládnout extrémní výkyvy počasí - od 40stupňových veder po noční mrazíky, zvládnout musí také nekonečné americké pláně i třítisícové hory (nejvyšší bod závodu je Wolf Creek – 3 200 m.n.m.).

V noci z pátku na sobotu středoevropského času vjel Božák ve městě Annapolis (stát Maryland) do cíle a potřetí v životě tak zdolal RAAM. A tentokrát dokonce jako vítěz své kategorie RAAM solo under 50, absolutně skončil na skvělém druhém místě. V cíli pak rožnovský cyklista i přes obrovskou únavu po desetidenním maratonu zářil spojeností. „To byla jízda! Jsem šťastný a pyšný, že jsem závod dokončil. Bylo to letos strašně těžké, hlavně kvůli vedrům, které byly i kolem 40 stupňů, to byl boj,“ hlásil v cíli nejtěžšího závodu planety Svaťa Božák, jenž se může pyšnit titulem 3x RAAM finisher.

Jako vždy neopomněl rožnovský ultaramaratonec na četná poděkování. „Moc bych chtěl poděkovat celému týmu, který mě podporoval všemi možnými i nemožnými způsoby. Také bych rád poděkoval všem srdcařům, kteří mě v tomto boji podpořili v projektu na mém webu, také samozřejmě všem partnerům a sponzorům. V neposlední řadě pak i fanouškům, kterých bylo opravdu hodně, a strašně moc mi pomáhaly jejich vzkazy na sociálních sítích. Bez těchto věcí by to nešlo, ještě jednou díky všem,“ vzkázal z Ameriky vítěz Race across America Svaťa Božák, jenž přímo na trati 15. června oslavil čtyřicáté páté narozeniny.


VIZITKA

Svatopluk Božák

Věk: 45 let (15.6.1977)

Žije v Rožnově pod Radhoštěm, pracuje jako vedoucí servisní skupiny, ženatý (žena Lenka), 2 děti (Karolína a Ondřej)

Největší sportovní úspěchy: jako první Čech v historii dokončil nejtěžší závod světa – Race Across America (2012), tento závod zvládl i v roce 2017 a teď čerstvě i v roce 2022 – vyhrál ve své kategorii sólo do 50 let (absolutně druhé místo).

2.místo závod okolo Irska (2018)

6. místo v ultramaratonu okolo Rakouska (2011), 3. místo na mistrovství světa v ultramaratonu Glocknerman v Rakousku (2011).


CO JE RAAM ?

Race Across America (RAAM) je nejdelší a nejtěžší cyklistický závod planety. Měří cca. 3000 mil (4900 km) a na tuto vzdálenost je časový limit 12 dnů. Projíždí napříč Amerikou ze západu na východ. www.raamrace.org

Trať: délka cca 4900 km (3000 mil)

Převýšení: 50 000 m

Start: Oceanside – California

Cíl: Annapolis – Maryland

Časový limit: 12 dní

Průjezd 12 státy USA přes tři časová pásma

Nejnižší místo: Mecca – 50 metrů pod hladinou moře

Nejvyšší místo: Wolf Creek 3 309 metrů nad mořem.