Nejnovější zprávy: Nešťastnice chtěla zainvestovat do kryptoměny. Přišla o milion korun Jarní potravinová sbírka Nadace AGEL zasytí potřebné ve Valašském Meziříčí

Policie & Hasiči

Policisté ve Zlínském kraji zadrželi vloni přes šest tisíc nelegálních migrantů

Policisté od konce září kontrolují nepřetržitě hraniční přechody se Slovenskem. Do konce roku 2022 tak zkontrovali na silnicích a železnici přes půl milionů osob a 430 tisíc dopravních prostředků. Zadrželi přitom téměř 3300 nelegálních migrantů a 34 převaděčů.


Autor: Policie ČR

Legální migrace:

V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině vzniklo 3. 3. 2022 v prostorách zlínské krajské nemocnice Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině - KACPU. Vzhledem ke klesajícímu počtu žadatelů o dočasnou ochranu bylo KACPU následně přemístěno do prostor bývalého obuvnického muzea. V roce 2022 jsme udělili dočasnou ochranu 11 607 žadatelům. V současné době je evidováno týdně 50 až 60 žadatelů.

Nelegální migrace:

Od května loňského roku zaznamenali zlínští cizinečtí policisté enormní nárůst záchytů nelegálních migrantů, nejčastěji ze Sýrie. Za loňský rok tak evidujeme ve Zlínském kraji 6 196 případů nelegálního překročení státní hranice se Slovenskou republikou.

Migrační point Holešov:

Migrační point Holešov vznikl 6. 9. 2022 z důvodu provádění úkonů v rámci nelegální tranzitní migrace. Od zřízení migračního pointu v Holešově prošlo tímto zařízením 5 735 nelegálních migrantů. Kvůli chladnému počasí jsme v zimních měsících stany nahradili sestavou buněk. Vzhledem k tomu, že migrační vlna polevila, je point v tuto chvíli zakonzervován. Pokud dojde k opětovným záchytům, jsme schopni provoz migračního pointu do dvou hodin obnovit.

Znovuzavedení kontrol na státní hranici:

V souladu s opatřením obecné povahy vlády České republiky k dočasnému znovuzavedení ochrany na vnitřních hranicích České republiky se Slovenskou republikou byla od 29. září 2022 zahájena ochrana státních hranic. Kontroly provádíme na 7 bývalých silničních hraničních přechodech a 2 přechodech železničních. Od dočasného znovuzavedení kontrol na státní hranici se Slovenskem jsme do konce roku 2022 ve Zlínském kraji zachytili celkem 3254 nelegálních migrantů převážně ze Sýrie a 34 převaděčů. Kromě toho jsme 750 migrantům odepřeli vstup do ČR a 322 jsme vrátili na Slovensko v rámci readmisní dohody. Dále jsme zkontrolovali 590 855 osob a 430 093 dopravních prostředků.

Převaděčství:

V roce 2022 jsme ve 40 případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu Organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V těchto řízeních bylo prokázáno spáchání trestného činu 37 osobám.