Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Policie & Hasiči

​Otrokovicím ukradli Masaryka, už podruhé

Neznámí lapkové ukradli bustu Tomáše Garrigue Masaryka, umístěnou v prostranství před základní školou v Otrokovicích. Hlava zmizela z podstavce, na kterém byla upevněna. Krádež prošetřuje policie.


Autor: Město Otrokovice

Bronzový odlitek z dílny Evy Vavrečkové radnice slavnostně odhalila na konci roku 2019. Samotná busta tenkrát vyšla na bezmála 200 tisíc korun. Umístěna byla na podstavci z pískovce.

„S demontáží si pachatelé museli dát značnou práci, protože umělecké dílo bylo k podstavci připevněno kovovými hroty. Dá se tedy předpokládat, že zcizení nebylo otázkou několika minut. V této souvislosti bychom rádi apelovali na občany, aby byli všímaví ke svému okolí a v případě, že jsou svědky podezřelého chování, kontaktovali městskou čí státní policii. Možná si někdo všiml dění kolem busty i v tomto případě a může nám pomoci v odhalení pachatele,“ uvedla starostka města Otrokovice Hana Večerková

Busta není prvním uměleckým dílem ztvárňujícím T. G. Masaryka v Otrokovicích. Socha v mírně nadživotní velikosti byla slavnostně odhalena před tehdejší Masarykovou měšťanskou školou v červnu 1938. O rok později byla odvezena německými vojsky. Po válce však vyšlo najevo, že sochu uschoval jeden z úředníků, který ji v roce 1945 nabídl zpět obci.

Tento příběh ale nedošel šťastného konce. Po roce 1948 ji někdo opět tajně odvezl. Povídá se, že ji údajně odmontovali místní soudruzi a vhodili do rybníčku na Skalách u Tlumačova. Ztrátou busty tak Otrokovice přišly o památku na T. G. Masaryka vlastně již podruhé.