Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Sport

Na barumce pojedou svůj závod poprvé také elektromobily

Premiérově se představí v České republice soutěžní elektromobily v rámci německého šampionátu ADAC Opel e-Rally Cup na identických vozech Opel Corsa-e Rally.


Autor: Barum Rally

Pro fanoušky to bude vedle tradičního nabitého startovního pole soudobých vozů a historických skvostů v rámci Star Rally Historic zpestření a porovnání na tratích rychlostních zkoušek barumky.

Mezi současné trendy ve světě automobilismu v posledních letech patří zkoumání možností alternativních pohonů, které by mohly v budoucnu nahradit spalovací motory. Zlínská rally drží s tímto proudem ve světě krok a pořadatelé z Autoklubu Barum Zlín v AČR se rozhodli přijmout nabídku od německého autoklubu ADAC a jedna soutěž ze sedmidílného seriálu proběhne právě ve Zlíně.

„Řadu let nabízíme evropským, ale i světovým soutěžím naše služby ve výrobě rally materiálů a jedním ze zákazníků jsou i pořadatelé soutěže mistrovství světa ADAC Rallye Deutschland. Vzhledem k pravidelným kontaktům a spolupráci nám bylo nabídnuto ze strany německého autoklubu odjetí jednoho dílu seriálu ADAC Opel e-Rally Cupu ve Zlíně. V Německu vznikl premiérový národní šampionát elektromobilů a barumka tuto nabídku přijala,“ pověděl Miloslav Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín.

Posádky na elektrických corsách pojedou v rámci Barum rally samostatnou soutěž ve dnech 27. – 29. srpna v celkové délce 522 km, která obsahuje 12 rychlostních zkoušek v délce 147 ostrých kilometrů. V pátek je čeká v 16:10 hodin start ze zlínského náměstí a od 21. hodiny se představí na městském okruhu. O víkendu absolvují porci dalších 11 erzet a do cíle dojedou první elektromobily na zlínské náměstí před radnicí v neděli v 16:30 hodin. „Zázemí včetně servisní zóny umístíme do areálu společnosti Cream v bývalém svitovském areálu. Z Německa k nám přijedou dva speciální záchranářské vozy Rescue, jejich osazenstvo bude vyškoleno na zásahy při nehodách. Elektromobily pojedou za startovním polem evropské a národní části barumky a před Star Rally Historic. Výjimka bude pouze na páteční superspeciálce v ulicích Zlína a během sobotního časného dopoledne ve Slušovicích,“ upřesnil Jan Regner, zástupce ředitele zlínské rally.

Po úspěšných třech ročnících napíše v letošním roce pokračování již čtvrtý díl TotalEnergies Green Rally, jízda pravidelnosti vozidel s elektrickým a hybridním pohonem. Nejde o klasickou rally, ale o jízdu pravidelnosti ve spojení se zážitkovým svezením.

Na startu jsou povolená vozidla plně elektricky poháněné sériové vozy pro denní používání a dále hybridní vozy s kombinovaným spalovacím a elektrickým pohonem. Zatímco v předchozích ročnících „zelená rally“ ukázala účastníkům krásy Zlínského kraje jako například nejvýznamnější místo v oblasti cestovního ruchu lázně Luhačovice, v posledním roce účastníci navštívili Kovo Zoo v Uherském Hradišti.

Letos pořadatelé cílí za valašskými produkty. Soutěž se zastaví i v areálu společnosti Rudolf Jelínek, která navazuje na více než 400letou tradici výroby destilátů na Valašsku.

„V letošním roce jsme navázali spolupráci s pořadatelem Green Rally, protože vedle výroby lihovin, se velmi aktivně věnujeme sadařství, cestovnímu ruchu a popularizaci Valašska jako regionu, kde jsme doma. Může to být pro mnohé překvapivé spojení, ale každý návštěvník se může na vlastní oči přesvědčit, že se snažíme pracovat zodpovědně vůči svému okolí a ekologicky, a protože elektromobilita jde stejným směrem, zavítá Green Rally i do blízkosti našich sadů ve Vizovicích při rychlostních zkouškách,“ uvedl Miroslav Motyčka, obchodní a marketingový ředitel společnosti RUDOLF JELÍNEK.

Největší pozornost fanoušků rallysportu bude upřena na evropský šampionát soudobých vozů včetně napínavých bojů v českém mistrovství. Elektromobily v rámci zápolení německého šampionátu ADAC Opel e-Rally Cup, ale i jízda pravidelnosti v rámci TotalEnergies Green Rally bude vítaným zpestřením jubilejního ročníku barumky. Dalši informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku sledovat také na oficiálních profilech facebooku, instagramu a twitteru.