Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Sport

Kroměříž se těší na fotbalové hvězdy, dorazí Hašek, Vízek, Darida, Koller i Panenka

​Velká jména fotbalového světa dorazí 18. června do Kroměříže. Fanoušci se mohou těšit na bývalé i současné reprezentanty. Sejdou se na akci Kanonýři v Kroměříži, která bude oslavou 50. výročí založení Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL.


Autor: Město Kroměříž

Hvězdy let minulých zastoupí například Antonín Panenka, Ivo Viktor, Zdeněk Nehoda, Ladislav Vízek, Ivan Hašek či Jan Koller, dorazí i nynější esa v čele s nedávným reprezentačním kapitánem Vladimírem Daridou. Při této příležitosti bude kroměřížský stadion přejmenován na Stadion Jožky Silného, na počest zdejšího rodáka a prvního člena Klubu ligových kanonýrů.

Držitel stříbra z mistrovství světa v roce 1934 Jožka Silný dosáhl mety 100 ligových branek, která je podmínkou vstupu do prestižního klubu kanonýrů, 16. října 1932. Tehdy v utkání Sparty Praha, jejíž barvy hájil, v derby proti Slavii překonal legendárního brankáře sešívaných Františka Pláničku. „Fotbalové odpoledne zahájíme v 13:30 hodin právě odhalením pamětní desky u brány stadionu, který od tohoto okamžiku ponese jméno Jožky Silného. Bude to důkaz toho, že si město váží svých rodáků, kteří něco významného dokázali a kteří přispěli k propagaci a šíření dobrého jména Kroměříže doma i ve světě,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci v Praze starosta Jaroslav Němec.

Také Fotbalová asociace ČR si svých legend považuje. „Naši fotbalisté napříč generacemi dosáhli řady úspěchů. Uvědomujeme si jejich význam. Máme být skutečně na co hrdí a víme, že je potřeba nezapomínat na legendy, které se o úspěchy postaraly. Akce Kanonýři v Kroměříži je příkladem a ukázkou toho, že na bývalé fotbalisty myslíme. Setkání střelců, kteří dosáhli úctyhodného počtu sta a více ligových branek, ale i medailistů z významných turnajů, umožní jednak oživení starých známostí mezi fotbalisty, kteří se třeba léta nepotkali, ale také představí plejádu slavných hráčů veřejnosti ze širokého okolí Kroměříže,“ dodal místopředseda fotbalové asociace Jiří Šidliák.

Po odhalení pamětní desky začne zápas starých gard domácí Hanácké Slavie Kroměříž s Bohemians Praha, kde Jožka Silný končil svou ligovou kariéru. V Kroměříži pak hrál divizi až do svých 40 let. Vrcholem odpoledne bude zápas ligových kanonýrů Česka proti kolegům ze Slovenska. Představí se v něm například David Lafata, Radek Drulák, Horst Siegl, Pavel Kuka a výše zmínění Koller, Vízek, Hašek a Panenka. „Za kanonýry si zakopu premiérově, protože teprve před pěti lety po změně statutu Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL se mi započítalo i 63 gólů, které jsem na konci kariéry nastřílel za Rapid Vídeň v rakouské lize. A tak jsem až v důchodovém věku vstoupil mezi stovkaře,“ sdělil s úsměvem Antonín Panenka.

Z bělehradských mistrů Evropy v roce 1976 kromě něj a Viktora s Nehodou dorazí i Karol Dobiaš, Ján Pivarník či Ladislav Jurkemik. Stříbrné účastníky mistrovství světa v Chile 1962 zastoupí Josef Jelínek a Jozef Štibrányi, stříbrné olympioniky z Tokia 1964 Ján Geleta a Jan Brumovský a zlaté olympioniky z roku 1980 Jindřich Svoboda, Werner Lička či Oldřich Rott. Diváci se mohou těšit i na stříbrné hrdiny z EURA 1996 v Anglii Vladimíra Šmicera, Miroslava Kadlece, Radoslava Látala a další.

K vidění budou i trenérská esa Karel Brückner, Petr Uličný či nynější kouč reprezentace Jaroslav Šilhavý. „V jednání je také přítomnost současného lídra reprezentace Tomáše Součka, brankáře Tomáše Vaclíka i kanonýra Patrika Schicka,“ doplnil za Klub ligových kanonýrů Jaroslav Kolář.

Odpolednem bude provázet moderátor Libor Bouček, který mimo jiné povede rozhovory s přítomnými osobnostmi. Pro fanoušky bude připravena tombola čítající symbolicky 50 hodnotných cen, například podepsané dresy ligových týmů, fotbalové publikace a podobně. Vstupenkou do tomboly bude číslovaný výpravný bulletin. Fanoušci budou moci také získat autogramy fotbalových hvězd, pořídit si upomínkové předměty včetně speciálně k setkání vyrobeného odznaku či kalendáře na rok 2023 nazvaného Když míří kanonýři s kresbami kreslíře Petra Urbana.