Nejnovější zprávy: Zlín dětem nabídne trochu jiný cirkus V Uherskohradišťské nemocnici se letos narodilo už 560 dětí

Společnost

​Hokej na dřeň se vrací. Valaši obléknou červené dresy a podpoří registr dárců

Po roční pauze se na Lapač vrací Hokej na dřeň! Cílem tradiční akce je získat potenciální dárce pro Český národní registr dárců dřeně, do kterého se v minulosti přímo na vsetínském zimním stadionu zapsalo už dohromady přes dvě stě hokejových fanoušků.


Autor: Vsetínská nemocnice

Další fanoušci budou mít možnost zapsat se do registru dárců kostní dřeně ve středu 23. února v rámci utkání Vsetína s Frýdkem-Místkem. Aby zdůraznili jeho výjimečnost, připravili si Valaši pro zápas speciální dresy. Jejich následná dražba bude mít dobročinný charakter. Partnerem náboru do registru dárců kostní dřeně je i tentokrát Vsetínská nemocnice.

Každý stý zapsaný člověk je potenciálním dárcem

Podle odborného webu Linkos.cz je v České republice každým rokem diagnostikováno přes tisíc případů leukemie u dalších poruch krvetvorby. U lidí, kteří s těmito závažnými nemocemi bojují, není jiná možnost záchrany, než darování kostní dřeně. Pro každého čtvrtého pacienta se bohužel vhodný dárce nenajde, proto je potřeba počet potenciálních dárců v registru neustále navyšovat. Každý nový zápis zvyšuje pravděpodobnost, že pacient svého dárce najde. Pomoci tomu může i šestý ročník akce Hokej na dřeň.

„V průměru každý stý člověk zapsaný v Českém národním registru dárců dřeně je potenciálním dárcem. Za předchozích pět ročníků jsme tedy teoreticky dodali dva potenciální dárce. A to je skvělé číslo,“ konstatuje Daniel Tobola, jednatel VHK ROBE Vsetín. „Navíc podle našich informací v loňském roce dva lidé z regionu dokonce přímo darovali kostní dřeň. Neprošli náborem na zimním stadionu, nicméně víme, že oba jsou fanoušci vsetínského hokeje. Třeba nad dárcovstvím začali přemýšlet právě na Lapači. I proto se na letošní šestý ročník těšíme, a věříme, že se do registru zapíšou další lidé z řad návštěvníků utkání s Ústím nad Labem,“ doplňuje.

Podmínky pro vstup do registru jsou jednoduché. Věk od 18 do 35 let, dobrý zdravotní stav a ochota odběru malého vzorku krve v odběrové místnosti, která se bude nacházet jako obvykle přímo na zimním stadionu v rozcvičovně nad brankou hostů. Na stejném místě také zájemci o vstup do registru vyplní krátký kontaktní dotazník. Asistovat jim bude odborný personál ze Vsetínské nemocnice. Součástí registrace je i odběr skutečně malého vzorku krve, srovnatelného s tím, jaký člověk podstoupí například na kontrolní prohlídce u lékaře po prodělané nemoci. Samotné darování kostní dřeně je následující krok, ke kterému bude potenciální dárce případně kontaktován v budoucnosti, bude-li shledán vhodným. Tím může někomu doslova zachránit život.

„Dárcovství krve má na Vsetíně dlouhou tradici a my se snažíme nabízet našim dárcům i nové možnosti, jak pomáhat nemocným . Zápis do registru dárců kostní dřeně je jednou z nich. Největší počet nově zapsaných do registru se však daří získat právě na sportovních nebo kulturních akcích. Velký dík hokejistům a jejich fanouškům, že se do náboru pravidelně zapojují,“ sděluje Ing. Věra Prousková, ředitelka Vsetínské nemocnice, která si v letošním roce připomíná 111 let od svého založení. Právě odborníci ze vsetínského hematologicko-transfuzního oddělení zajistí na Lapači odběr vzorků krve a podají zájemcům veškeré potřebné informace.

Červené dresy poputují do dobročinné aukce

Neméně důležitým cílem akce Hokej na dřeň je upozornit na samotnou problematiku a potřebu rozšiřování Českého národního registru dárců dřeně. Proto do utkání s Ústím nad Labem nastoupí hokejisté VHK ROBE Vsetín ve speciální sadě dresů. Ty svým charakterem odkazují na „zbrojováckou“ tradici klubu a jsou unikátní i tím, že se na nich vyskytují pouze dvě barvy: dominantní červená a doplňková bílá. Oproti klasické zelenožluté kombinaci jde o velkou změnu.

„Téměř každý ročník Hokeje na dřeň se snažíme zpestřit tím, že nastoupíme ve speciálních dresech. Tentokrát jsme zvolili červenou barvu odkazující na bohatou tradici a historii našeho klubu. Chtěl bych tímto poděkovat jak partnerům VHK, tak partnerům Chance ligy, že nám pro utkání s Frýdkem-Místkem umožnili použít jejich loga v tomto barevném provedení. I náš klubový znak se na dresu objevuje v jednobarevné variantě. Vnímáme to jako krásný a vstřícný krok pro dobrou věc,“ doplňuje Daniel Tobola.

Fanoušci si později mohou dresy vydražit v dobročinné aukci. Výtěžek získá rodina Machálkových ze Vsetína, které první den roku 2022 zničil požár celý domov. Naštěstí se nikomu nic nestalo, rodina se totiž nestihla do bytu vrátit z novoročního oběda. Hasiči a policisté odhadli škody na 1 500 000 korun. Rodinu se dvěma malými dětmi, které hrají hokej za Vsetín, můžete již nyní podpořit prostřednictvím služby Donio.cz.

Součástí aukce bude také dražba unikátního obrazu, který věnoval renomovaný výtvarník Josef Rataj. Jedná se o originální dílo, na jehož základě vznikl obal sběratelských kartiček vydaných u příležitosti výročí 20 let od šestého extraligového titulu vsetínských hokejistů.