Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Sport

Fotbalový stadion nese jméno kroměřížského rodáka, střelce Jožky Silného

​Město Kroměříž přejmenovalo svůj fotbalový stadion v Obvodové ulici, který nově nese jméno Jožky Silného, prvního člena Klubu ligových kanonýrů.


Autor: Město Kroměříž

Kroměřížský rodák Silný je prvním členem Klubu ligových kanonýrů týdeníku Gól, držitelem stříbrné medaile z mistrovství světa v Itálii v roce 1934, mistrem ligy se Slavií Praha i se Spartou Praha. Obávaný střelec z Hané by se letos dožil 120 let. Stadion byl přejmenován při slavnosti nazvané Kanonýři v Kroměříži.

„Jožka Silný hrál za největší kluby v České republice, prosadil se v zahraničí a hrál také na stříbrném mistrovství světa v Itálii. Takže volba jména pro náš stadion byla jasná,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec. „Na hřišti, když rozdával radost, jsem Jožku Silného sice nezažil, ale měl opravdu krásnou kariéru. A musím ocenit, že měl i dobrý vkus, když hrál i za Bohemku,“ dodal bělehradský mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka, který se také účastnil odhalení pamětní desky Jožkovi Silnému u vstupu do kroměřížského stadionu.

Do Kroměříže přijelo na akci Kanonýři v Kroměříži několik desítek fotbalových legend, vynikajících hráčů několika generací, kteří se zde sešli na oslavě 50 let od založení Klubu ligových kanonýrů týdeníku Gól. Jeho prvním členem byl právě Jožka Silný, jehož bilance se zastavila na 136 ligových brankách. Celkem 76 gólů zaznamenal v dresu pražské Sparty, 32 jich dal za Slavii Praha, 23 za francouzský tým SC Nimes a zbylých pět branek vsítil za Bohemians AFK Vršovice. Za reprezentaci se Silný trefil celkem osmadvacetkrát.

Odchovanec kroměřížské Slavie byl totiž rozeným střelcem, o kterého se záhy začala přetahovat pražská „S“. V 21 letech slíbil sice přestup Spartě, ale nakonec v Praze začínal v dresu jejího odvěkého rivala – ve Slavii. Když Silný po třech letech odcházel ze Slavie do Sparty, byl už hvězdou. Sparta za přestup tvrdě zaplatila, 60 tisíc korun byla na tehdejší poměry nevídaná cena. Jednalo se o pět procent celého tehdejšího ročního rozpočtu Sparty, který činil milion a dvě stě tisíc korun. Sparta Silného kupovala kvůli zájezdu do USA, klubu však později pomohl i v lize i ve Středoevropském poháru.

V říjnu 1932 v derby se Slavií překonal legendárního Františka Pláničku. Šlo o Silného stý ligový gól. A protože v roce 1972 vznikl Klub ligových kanonýrů týdeníku Gól, je jisté, že Silný byl jeho prvním členem. Na začátku roku 1934 přestoupil do francouzského Sporting Clubu Nimes. Už jako jeho hráč se zúčastnil mistrovství světa v Itálii, kde Československo skončilo na druhém místě. Po návratu z Francie hrál za Bohemians, kariéru dohrával v dresu domovské Hanácké Slavie Kroměříž.

Stal se hrajícím trenérem a mnoho nechybělo, aby klub dovedl do kvalifikace o první ligu. Skončil druhý za SK Baťa Zlín, který pak z kvalifikace postoupil. V Kroměříži hrál Silný divizi až do svých téměř čtyřiceti let. A stále střílel branky, celkem byl za pět let autorem 62 divizních tref. Ještě ve svých 40 letech se v ročníku 1941/1942 trefil sedmkrát.