Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Společnost

Cesta za snem. Mladý zlínský fotograf Lukáš Králíček fascinuje svými snímky

Je mu teprve šestnáct. Ví ale naprosto přesně, čím se chce jednou živit. Cesta k vysněné profesi sice bude ještě určitě dlouhá a splnění snu nikterak snadné, ale mladý zlínský fotograf Lukáš Králíček vykročil správnou nohou.

Noční Zlín z pohledu Lukáše Králíčka, jak jej možná neznáte
Autor: Lukáš Králíček

„Ještě jsem nic podobného neudělal, tak mne snad omluvíte. Ale musím tu dát fotku, která mně dostala. Od autora Lukáš Králíček. Je to podle mně nejlepši snímek ze Zlína za poslední roky. Zaslouží absolutorium,“ napsal na svém facebookovém profilu známý zlínský novinář Aleš Fuksa. Obdivnými slovy hodnotil práci Lukáše Králíčka. Mladík dokázal téměř nemožné. Zlínské vlakové nádraží, jinak nikterak příjemné místo, zachytil s fascinující poetikou.

Poprvé jsem začal fotit před šesti lety, když jsme byli s rodinou na dovolené. Tehdy to byly naprosto obyčejné dovolenkové fotky do rodinného alba. Bylo mi deset, ale už tehdy jsem tušil, že by mě focení mohlo hodně bavit,” vzpomíná Lukáš Králíček. První opravdové „fotokrůčky“ absolvoval s přístrojem Lumix. „Na něm jsem se učil úplné základy. Pan učitel Michal Pelíšek ze základky mi půjčil blesk, začal jsem sledovat výuková videa na youtube, různé tipy známých fotografů, zkoušel jsem fotit kytky, zvířata, prostě všechno možné,“ líčí své začátky mladík. Od podzimu letošního roku už student prvního ročníku střední školy ve Vizovicích se zaměřením na, hádejte, ano, na fotografii.

„I když jsem si školu zatím moc neužil, protože nás poslal domů na distančni studium koronavirus, nepochybuju, že tam dostanu správné základy,“ poznamenal Lukáš Králíček. S fotoaparátem v ruce ho v posledních týdnech a měsících mohly vidět stovky lidi. Volný čas tráví převážně s foťákem. „Snažím se dávat na Instagram nebo Facebook aspoň jednu, dvě fotky denně. Mám na ně často pozitivni reakce, což mě samozřejmě těší.“

Mladý fotograf už má dokonce na sociálních sítích i spoustu fanoušků, kteří jeho tvorbu pravidelně sledují. „Plánuju si z jeho fotek udělat kalendář na Vánoce pro rodinu. Pokud mi to teda Lukáš dovoli,“ napsala na sociální síti Alice Michálková.Ta ale není největším fandou talentovaného mladíka. Tím je nade vší pochybnost jeho dědeček. „V něm mám obrovskou oporu. Věří mi, na focení mě někdy vozí autem, klidně si můžu řict, kam chci jet fotit a jedeme,“ dodavá Lukáš Králíček.

Za sebou má už i první „zakázky“. Občas ho o fotku požádá jedna zlínská soukromá firma, jeho fotky využívá zlínský magistrát i zoologická zahrada v Lešné. Právě „portréty“ zvířat jsou velkou vášní Lukáše Králíčka. Zádumčivý pohled gorily v pražské ZOO zaujal i porotu fotografické soutěže. „Je mi jasné, že uživit se fotkami zvířat, je sen, který se mi nemusí vyplnit. Sleduju tvorbu známých fotografů Patrika Staňka nebo Petra Bambouska, určitě bych chtěl navštívit i některý z jejich workshopů. Kdyby se mi třeba někdy v budoucnu povedla nějaka trvalá spolupráce se zlínskou ZOO, to by bylo moc fajn,“ uzavírá Lukáš Králíček.

Lukáš Králíček

Žije ve Zlíně, student střední školy, obor Fotograf. Focení se věnuje šest let, čtyři roky sdílí fotografie na sociálních sítích. Aktuálně využívá aparát Canon EOS 1300D, používá objektivy Canon 70-200mm f4 a Canon 18-55mm.

Fotogalerie

Autor: Lukáš Králíček