Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Sport

Cenu starosty Vsetína získal postižený trenér mládeže Herda

Ve Vsetíně oceňovali v úterý 21. března nejlepší sportovce města za rok 2022. Ocenění starosty Vsetína obdržel dlouholetý trenér sportovní gymnastiky Bohumír Herda, který v uplynulém roce přišel při autonehodě o část dolní končetiny.


Autor: Město Vsetín

Ocenění starosty města Vsetína získal Bohumír Herda jako morální ocenění za vynikající sportovní přípravu vsetínské mládeže a za vůli při překonávání těžkých zdravotních překážek. „Bohumír Herda, sportovec tělem i duší, utrpěl zranění, jež pro mnohé znamená konec aktivního života. On ale naopak bojuje a je aktivní dál. Stává se tak pro nás všechny příkladem toho, že i když se člověku může někdy na první pohled zdát, že pro něj něco končí, nemusí to být pravda,“ konstatoval starosta Jiří Čunek. Během slavnostního aktu ze zdravotních důvodů nepřítomného Bohumíra Herdu v kině Vatra zastoupil Zdeněk Čablík ze spolku Stoupa Cup. Ten je hlavní organizátor benefiční akce s názvem Levá noha, jejímž smyslem je nashromáždit finanční prostředky na pořízení kvalitní protézy pro Bohumíra Herdu. Osobní setkání oceněného se starostou města by se tak mělo uskutečnit v pozdějším termínu na radnici.

Bohumír Herda je ve Vsetíně a sportovních kruzích známou personou. Sám je aktivním sportovcem, k tomu se věnuje také trénování gymnastické mládeže, taktéž je angažován ve vsetínské organizaci Sokol. Dne 28. června 2022, kdy cestoval na skútru na svou zahrádku, se stal účastníkem vážné dopravní nehody. Vzhledem k mnoha těžkým zraněním mu lékaři dávali dvouprocentní šanci na přežití. Po tříměsíčním čekání se probral z kómatu a začal proces léčby a dlouhé rekonvalescence. Za pomoci lékařů, svých nejbližších, a především obrovské vůle, každý den bojuje o návrat do běžného života. Jeho odhodlání nevzdat se ani v náročných životních situacích je morálním vzorem nejen pro jeho svěřence.

Jedním z mnoha zranění, jež utrpěl, je ztráta spodní části levé nohy v oblasti mezi kotníkem a kolenem. „Stávající protéza, kterou Mira nyní využívá, nesplňuje požadavky na její funkčnost, způsobuje bolestivé odřeniny a neumožňuje mu posun, jaký by si tento bojovník a sportovec zasloužil. Finanční prostředky, které shromažďujeme na transparentním účtu, budou využity právě k pořízení kvalitnější náhrady,“ dodal Zdeněk Čablík s tím, že číslo zmíněného benefičního transparentního účtu je 2201425944/2010. Příspěvky na něj je možno zasílat do 30. dubna.