Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Sport

Barumka letos nabídne hodiny živých přenosů

Seriál Mistrovství Evropy v rally lze sledovat online na placené platformě WRC+. Šampionát totiž v letošním roce přešel pod nového promotéra.


Autor: Barum Rally

V praxi to znamená, že každá rychlostní zkouška jednapadesátého ročníku Barum Czech Rally Zlín (26. – 28. srpna 2022) bude vysílána živě po vzoru podniků mistrovství světa. V tomto mediálním rozsahu a pokrytí se uskuteční soutěž konaná na území České republiky vůbec premiérově. Před pár lety by na něco podobného nepomyslel ani největší snílek.

Před pár týdny se objevili ve Zlíně zástupci promotéra, aby si projeli trať všech sedmi úseků rychlostních zkoušek včetně městské Super rychlostní zkoušky vedené převážně po bývalém svitovském areálu. Do Baťova města přijel manažer ERC Iain Campbell z Velké Británie, dále jeho krajan Sebastian Marshall a Tuomo Hakkarainen z Finska.

„Pánové k nám přijeli bezprostředně po skončení soutěže mistrovství světa Chorvatské rally v Záhřebu. Prohlédli si centrum dění a hlavně se řešilo umístění televizních kamer na tratích rychlostních zkoušek. Vedli jsme spoustu debat, abychom došli ke společnému nejlepšímu řešení. Projeli jsme každý kilometr tratě,“ upřesnil Jan Regner, zástupce ředitele Barum Czech Rally Zlín. Brit Marshall zlínské tratě dobře pozná, neboť na barumce startoval již třikrát jako spolujezdec Harry Hunta, Molly Taylorové a Kevina Abbringa. Zvláštní pozornost má především závěrečná rychlostní zkouška, která se pojede jako Power Stage a bude vysílána přímým přenosem na televizních stanicích nebo prostřednictvím nového systému All Live (WRC+).

Jede se vždy na závěr rally v neděli se startem prvního vozu v 16:08 hodin po přeskupení čela startovního pole. Na rozdíl od loňské sezony evropského šampionátu nedostanou posádky bonusové body za každou etapu, ale bodován bude právě tento závěrečný úsek. „Power Stage bude u nás legendární úsek Pindula o celkové délce téměř dvaceti kilometrů. Tento klasický úsek dokonale prověří startovní pole a bude pravým vyvrcholením třídenního zápolení o evropské body,“ uvedl Jan Regner.

Promotér nabídne televizním stanicím po celém světě i vybrané rychlostní zkoušky podobně jako při mistrovství světa. „V pátek bude připraven televizní přenos z městské Super rychlostní zkoušky v ulicích krajského města. Celý okruh bude pokryt šesti pevnými kamerami a diváci uvidí atraktivní průjezdy soutěžních vozů,“ řekl Jan Regner. Jako televizní erzeta byl v sobotu vybrán náročný úsek na Vsetínsku a v neděli již zmíněná legenda v podobě Pinduly. „Na území České republiky poběží přenosy na komerční stanici O2 TV Sport, která nabídne pro fandy atraktivní várku televizní podívané,“ uvedl Jan Regner.Do Zlína koncem prázdnin přijede početný štáb pracovníků promotéra, který čítá kolem osmdesáti členů na zajištění live vysílání.Zlínští pořadatelé přizpůsobili požadavkům promotéra i časový harmonogram letošního 51. ročníku, neboť v sobotu se pojede jen šest rychlostních zkoušek na třech úsecích. Mezi starty jednotlivých erzet musí být přibližně hodina, aby se přenosy nepřekrývaly.

WRC+ je oficiální poskytovatel mediálních služeb, který je distribuovaný digitálně na připojených televizorech, chytrých telefonech, tabletech a na jejích webových stránkách. Je k dispozici globálně a nabízí streamovací službu založenou na předplatném s přímým přenosem každého podniku ze seriálu Mistrovství světa v rally (WRC) a nově od letošního roku i Mistrovství Evropy v rally (ERC). Vznikl v roce 2014 a o čtyři roky později (2018) se zavedením WRC+ All Live streamuje všechny rychlostní zkoušky z každé etapy živě. Barumka se stane první soutěží na území České republiky, která dostane mnohahodinový prostor v uvedeném projektu. Vedle přenosů z rychlostních zkoušek je vysílání protkáno řadou rozhovorů a studii ze servisní zóny, ohlasů jezdců po dojetí do cíle RZ, shrnutí z každé etapy i celé rally a dalšími zajímavostmi. K dispozici je i rozsáhlý archiv onboardů předních posádek ze všech odjetých rychlostních zkoušek. Každý fanoušek rallysportu, který se stane přímým aktérem zlínské rally a je předplatitelem projektu, si může vychutnat atmosféru největší české rally i ze záznamu s odstupem několika hodin, týdnů nebo i měsíců z klidného prostředí domova.