Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Společnost

Zjistěte, jak prožívají Vánoce osobnosti magazínu Patriot. III. díl

Magazín PATRIOT v roce 2022 publikoval rozhovory s desítkami osobností, přinesl příběhy řady inspirativních lidí, úspěšných byznysmenů a person společenského a kulturního života. Některé z nich jsme před Vánocemi požádali o spolupráci znovu. Napsali nám, co pro ně znamenají Vánoce, který vánoční moment považují za nejhezčí, jaký byl letošní rok v jejich osobním a profesním životě a s jakými cíli nebo předsevzetími se těší na rok 2023.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Jiří Foltýn

sběratel autogramů

Vánoce jsou pro mě významným církevním, ale i občanským svátkem. Nejhezčím předvánočním momentem byl rok 1974, když mi tehdejší manželka na Štědrý den přivezla domů z porodnice ve Zlíně dceru Pavlínu.

V mém osobním životě byl letošní rok pohodový, zdraví slouží, s manželkou žijeme v souladu a toleranci jeden k druhému.

Pro rok 2023 nemám žádné vize, hlavně ať slouží zdraví a vše ostatní si doma společně s ženou zařídíme k naší spokojenosti.

Markéta Chovancová

foodblogerka

Vánoce pro mě znamenají pohodový čas strávený s rodinou. S dětmi se mi vrátilo do Vánoc takové to kouzlo, za což jsem moc ráda a znovu se na ně těším. Nejlepší a nejhezčí moment je, když sedíme u stromečku a já si uvědomuji každý rok čistou vděčnost – za to, že největším dárkem jsou pro mě zdravé úžasné děti, milující manžel a mír v zemi, kde můžeme svobodně žít.

V mém osobním a profesním životě byl letošek jedním z nejlepších. Splnila jsem si spoustu osobních i pracovních snů a moc se těším, co přinese další rok.

V roce 2023 se těším na všechny nové příležitosti, které mě vždycky posunou zase o kus dál.

Petra Králová

herečka Městského divadla Zlín

Už celý advent s manželem a syny velmi intenzivně prožíváme. Svíčky hoří každý večer a na Štědrý den je jich nejvíc. Miluji okamžik, když se po štědrovečerní večeři celá rodina sejdeme u klavíru a manžel hraje vánoční koledy a další oblíbené písně. Zpíváme a já se strašně dojímám.To je pro mě ten největší dárek. Ve zdraví, tady a teď, spolu, za hudby zabaleno do zázračné atmosféry Vánoc.

Začátek roku byl velmi opatrný. Zkoušeli jsme v divadle komedii Společenstvo vlastníků, ale jako „společenstvo” jsme nikdy nebyli na zkouškách v úplné sestavě. Covid byl neúprosný. Přiznám se, že mi to vhánělo pocity beznaděje do mého nadšení. Události ve světě pak náladu poznamenaly všem. S prvním sluncem se pracovně asi za odměnu začalo zase volněji dýchat. V divadle bylo a je neustále vyprodáno s muzikálem Donaha či na jiná představení a přišly i krásné nabídky. S manželem jsme vyrazili na turné s naším hudebním pořadem. Zazpívali jsme si na zámcích jako Kuks, Opočno, Třeboň, Kroměříž nebo Lednice. Pozvání přišlo i z Ostravy či Brna a nabídky z dalších pěkných míst přicházejí dál. Ačkoliv doba není lehká okolnostmi, které všechny zaskočily, snažím se pozitivně myslet a věřit, že kultura kolem i v nás je nesmrtelná.

Mám tři přání pro všechny. Do roku 2023 a dalších let v míru, ve zdraví a s láskou. Tři slova, která se lehce vysloví a někdy tak těžko naplní. Tak ať ta cesta k jejich naplnění je co nejkratší a bez překážek.

Michal Láník

sportovec, cyklista

Vánoce jsou obdobím, na které se těší snad každý. Já nejsem výjimkou a to klidnější období během vánočních svátků mě baví. Když mi vyjde čas, rád se podívám na staré klasické pohádky, ale určitě nejhezčím momentem je samotný Štědrý den. Večeře a rozbalování dárků s radostí v očích dětí, a k tomu se ještě většinou sejdeme téměř celá rodina.

Tento rok mi nijak výrazně nevybočil v profesním životě. V osobním je pak hezké pozorovat, jaké pokroky děti dělají.

Cíle na rok 2023? Plánování v této době je poněkud náročnější a moc dopředu se dívat nedá. Ve sportu, kterému se věnuji, je potřeba na sobě pracovat a vyvarovat se chyb v důležitých okamžicích. Rád bych dosáhl zase na nějaký úspěch v Evropských závodech.

Michal Žíla

partner advokátní kanceláře

Vzhledem k tomu, že mám relativně malé děti, představují pro mě Vánoce především vánoční stromeček, očekávání dětí, úžas a radost z rozbalených dárků v jejich tvářích a patří k tomu samozřejmě i nekonečné přepínání televizních kanálů z pohádky na pohádku. Nejsilnějším momentem pro mě bývá obvykle štědrovečerní večeře se slavnostním přípitkem a pak radost dětí z dárků. Nejde to ničím popsat ani vyjádřit, ale je to silné, upřímné a moc hezké.

Myslím, že letošní rok nebyl v osobním či profesním životě nějak zvláštní, nicméně pokud bych měl něco zmínit, pak považuji v profesním životě za velmi důležité posílení partnerství v naší kanceláři, kdy kolegové Jirka Kolínek a Kája Laža zvýšili svoji majetkovou účast ve firmě. Zaslouží si to a jsme rádi, že nám to jde společně velmi dobře.

Na předsevzetí nejsem, takže pro rok 2023 žádné nebude. Cíle jsou jasné: udržet a rozvíjet základnu našich spokojených klientů a pomáhat jim, stát při nich a pomoci jim najít nejlepší řešení, které se nabízí. Klienti jsou u nás zvyklí na vysoký standard a ten budeme držet a dál rozvíjet příští rok i roky následující.

Petra Pilná

tkadlena, pilnatkadlena.cz

Nejhezčím okamžikem vánočních svátků je, když jsme u prostřeného stolu se všemi, kteří k němu patří. Jsme zdraví a máme se rádi. A že k tomu nepotřebujeme ani horu dárků. A nejlepším? Že jsme ten rok zase zvládli a máme několik dnů volna, které strávíme v klidu. Vánoce jsou pro nás velmi emotivním obdobím a já slzím i u znělky na sportovní zprávy. Chybí mi ti, kteří odešli bez rozloučení. A tak ukusuju vanilkový rohlíček od maminky – letos je určitě zase ošidí s množstvím másla – potmě na lavičce na zápraží. Vzpomínám a pohledem hladím hvězdy, na které dohlédnu.

Letošní rok byl plný událostí, které přišly, jak už to bývá, nečekaně. Představení tkalcovské dílny v televizním pořadu spustilo tsunami zakázek a milých telefonátů ze všech světových stran, rozhovor v Magazínu PATRIOT pak už byla třešnička na dortu. Změny přišly i v mém zaměstnání a víc než kdy jindy jsme stáli v rodině při sobě, nebáli jsme si říct o pomoc a potvrdilo se, že zdravý selský rozum a čisté svědomí je stále nejlepším měřítkem. Je skvělé vědět, že máte vedle sebe partnera, který je slovy klasika jako dar lesních skřítků, světlem v temnu beznaděje, hnízdem z teplé lidské dlaně. I když to občas není jako v růžovém sadě.

A rok 2023? Myslím si, že než mít nesplnitelná předsevzetí a vzdálené cíle je lepší mít dobrý plán. Na zítra, na víkend, na příští týden, na léto, na září. A taky se pořád na něco těšit a věřit si. A víte co? Hlavně se šťastně vracejme ze všech cest domů a buďme zdraví. To ostatní tak nějak přijde samo.

Alžběta Vintrová

korektorka, alzbetavintrova.cz

Vánoce jsou pro mě doba, kdy pohádky prosakují do našeho světa. Nejradši mám chvíli, kdy děti rozbalí dárky a zasvítí jim oči nadšením.

V letošním roce jsem se snažila jít do hloubky i do šířky v tom, co dělám. Četla jsem, učila jsem se. Vrátila jsem se k výuce češtiny pro cizince, aby život ve Zlíně byl pro uprchlíky srozumitelnější. V kurzech i v jednohubkách jsem kultivovala češtinu rodilých Čechů. Poprvé jsem dávala rozhovor pro časopis.

A přeju si, abych i v příštím roce byla pravopisnou apoštolkou a aby se čím dál víc lidí chovalo k naší mateřštině s láskou.

Roman Horský

ředitel ZOO Zlín

Obecně Vánoce tak jako ostatní svátky jsou v zoologické zahradě stejné jako každý jiný den. Zvířata tento pojem neznají, musíme se o ně postarat. Ale Štědrý den je přeci jenom trochu odlišný. Zahrada zavírá už po poledni, tak je čas se věnovat svým rodinám.

Považuji rok 2022 za vůbec nejúspěšnější v celé historii zlínské zoologické zahrady. Je předpoklad, že se návštěvnost bude pohybovat lehce pod hranici 800 tisíc lidí. Úročí se každý náš projekt, do kterého jsme investovali, co to jen šlo. A nebylo toho málo.

Hlavním cílem pro rok 2023 je dokončit projektovou dokumentaci pro 2. etapu projektu KARIBUNI, jehož součástí jsou rozlehlé expozice žiraf, nosorožců, lvů, hrochů a také restaurace s kempy. V létě bychom taky rádi představili novou obří voliéru pro supy a staronovou expozici v asijské části.

Jaromír Navrátil

dobrovolný strážce Pulčinských skal

Vánoce pro mne již nemají to kouzlo jako dřív, beru je jako svátky klidu a míru v tom pravém slova smyslu. Doma se asi sejde celá rodina, když se to podaří, bude nás deset až čtrnáct. Klidu asi moc nebude, ale sejdeme se všichni dohromady a to má význam hlavně pro ty nejmenší, aby si uvědomili, že rodina má držet pospolu.

Profesně jsem letos odešel do důchodu, dál se budu věnovat tomu, co jsem jako kluk chtěl - péči o přírodu. Chtěl jsem být lesníkem, to se mi nepodařilo, život mě nasměroval někam jinam, ale na stará kolena chci dělat to, co jsem celou dobu dělal tak nějak bokem. A to je péče o přírodu. Soukromě i profesně. A to je i pro další léta.