Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Společnost

Zjistěte, jak prožívají Vánoce osobnosti magazínu Patriot. II. díl

Magazín PATRIOT v roce 2022 publikoval rozhovory s desítkami osobností, přinesl příběhy řady inspirativních lidí, úspěšných byznysmenů a person společenského a kulturního života. Některé z nich jsme před Vánocemi požádali o spolupráci znovu. Napsali nám, co pro ně znamenají Vánoce, který vánoční moment považují za nejhezčí, jaký byl letošní rok v jejich osobním a profesním životě a s jakými cíli nebo předsevzetími se těší na rok 2023.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Marek Šikula

spoluautor projektu Pomáháme onkologii

Vánoce jsou pro mě symbolem pohody, klidu, vzájemné úcty a především možností plnit svým nejbližším, a nejen jim, tajné sny a přání.

Vždy je pro mě nejkrásnějším momentem upřímná radost člověka z dárku či jen obyčejného setkání.

Každý z nás má přání a cíle, které by chtěl během roku zažít či dokázat. Ten letošní byl pro mě opět ukázkou, že vše máme ve svých rukou a jen na nás záleží, jak to dopadne. S průběhem letošního roku jsem maximálně spokojen a nelituji jediné vteřiny, kterou jsem prožil.

A jaký očekávám rok 2023? Stejný jako letošní a ty předešlé. Dělat věci tak, abych se za ně nemusel stydět.

Martin Cigánek

umělecký řezbář

Vánoce pro mě v pracovním životě znamenají tvorbu vyřezávaných dřevěných betlémů pro města a obce a maličkých betlémků pro domácnosti. Tento shon začíná obvykle v září a trvá do Štědrého dne.

Štědrý den a vánoční svátky jsou provoněné vánočním stromečkem, cukrovím a rodinnou pohodou.

Manželka mi často říká, že osobní život nemám, že mám jen profesní. Já musím podotknout, že letošní rok byl po osobní i profesní stránce úspěšný a naplněný.

Protože je listopad, čas tvorby betlémů a nestíhání, tak má vize na rok 2023 je začít s betlémy už v lednu. Přeju všem čtenářům Magazínu PATRIOT vše nejlepší v novém roce.

Barbora Malaníková

manažerka, projekt miomove.com

Vánoce pro mě znamenají hlavně klid a čas strávený s rodinou v teple domova, a to jsou pro mě ty nejhezčí momenty, na které se těším celý rok – až se svět na pár dní konečně zastaví.

Letošní rok byl v mém osobním a profesním životě rozhodně plný výzev, nejistot, komplikací, ale také nových příležitostí, které řešení nastalých potíží přineslo.

Do roku 2023 půjdu s jasným přesvědčením. Hlavně se nevzdávat a vytěžit z nových příležitostí co nejvíc, ale taky se snažit víc aktivně odpočívat a trávit čas venku v přírodě, např. na procházkách se psem, to je nejlepší lék proti stresu.

Jindřich Štreit

fotograf

Vánoce jsou pro mne chvíle, kdy se mohu těšit na setkání s dcerou a její rodinou. Žijí totiž v Portugalsku. Zajímá mne, jak prožívají tyto chvíle jiné rodiny. Snažím se udělat fotografie sociologického charakteru.

Můj osobní život byl i letos úžasný v tom, že mí nejbližší žijí a máme se rádi. Profesní život byl naplněn zajímavou prací, která mi přináší velikou radost.

Pokud budu moci v příštím roce pokračovat v tom, co jsem v tomto roce začal, budu šťastný.

Pavel Havelka

lékař, sexuolog

Vánoce jsou pro mě asi nejoblíbenější svátky roku. Je to čas, který patří pohodě, klidu a rodině. Ideálně strávený na sněhu, ale to je jenom zbožné přání.

Osobní život v letošním roce proběhl bez radikálních událostí, ale to je také dobře, když je člověk spokojený. Pracovně byl plný změn a náročných povinností, ale nestěžuji si. Pokud práce baví, tak to stojí za to (platí hlavně pro sexuologickou ambulanci).

Velké cíle si na celý příští rok nedávám, spíše jde o drobné věci, na které se může člověk postupně těšit. Každou část roku na něco jiného (dovolená, lyže, hory, chata).

Josef Morávek

ředitel Městského divadla Zlín

Vánoce tak, jak nám je připravovali naši rodiče, byly plné hudby, vánočních divadelních her a rodinných obřadů; dnes je u nás iniciují ti mladší, vnučka a dcery – a to jsou také ty nejhezčí momenty.

Letošní rok byl přeplněn změnami, protože jsem většinu těch změn podnítil či se jich aktivně účastnil, byl to velmi bohatý rok.

A byl bouřlivý – nejen tím, že jsem inscenoval Shakespearovu Bouři.

Na rok 2023 mám náročný plán a úkol, spoluvytvářet živé divadlo, a předsevzetí: k energii a rozhodnosti si uchovat i trpělivost a laskavost.

Roman Fluxa

podnikatel

Vánoce? Upřímně, stres v prvním poločase. Nejlepší moment přichází na Štědrý den. Rozbalení dárků znamená zvrat v zápase a začátek příjemnějšího poločasu svátků vánočních.

Letošní rok byl pro mě úspěšný na všech frontách.

V roce 2023 chci vidět to lepší v sobě, u svých blízkých, přátel a obchodních partnerů. V neposlední řadě zvolit si dobrého prezidenta.

Zdeněk Karlach

předseda spolku Dostihy Slušovice

Co pro mě znamenají Vánoce? Samozřejmě, jinak prožívají Vánoce děti a jinak dospělí, ale jistě se všichni těší na klid, rodinnou pohodu a samozřejmě na dárky. Proto, vzhledem k mému věku, je pro mne nejhezčím dárkem radost dětí a vnoučat, když se radují z dárků, pokud možno z bílých Vánoc a volných a svátečních dnů.

Jako každý rok, i tento přinesl úspěchy i nezdary. Hlavní ale je, že proběhl bez zdravotních problémů a že se podařilo úspěšně dokončit dostihovou sezónu, na níž se podílím.

Budu spokojen, pokud ten nastávající rok bude alespoň tak dobrý jako ten odcházející, když zdraví bude sloužit a když se podaří o další rok prodloužit dostihovou sezónu. Nejen naše slušovická dráha si to zaslouží, stejně tak i mnoho jejích příznivců, kteří v hojném počtu dostihy navštěvují. A s tím souvisí přání, aby nám zachovali také přízeň patroni a sponzoři, bez nichž bychom pořadatelství nezvládli.

Jana Pluhařová

kastelánka zámku ve Vizovicích

Moje Vánoce jsou probouzení bez budíku. Želé arabesky máčené v čokoládě. Večírek bramborových salátů. Nejhezčí moment je smršť, která nastane, když se všichni, celá rodina, sejdeme u vánočního stromku; děti se vrhnou na rozdávání dárků, předhání se v rozebírání hromady balíčků pod stromečkem, dospělí na ně pokřikují a marně se snaží nasměrovat dárky tam, kam opravdu patří. A pak se všichni rychle ztratí v hromadách vánočního papíru… To nemá chybu.

Během prvních měsíců roku 2022 jsem se v osobním životě dost plácala. Přátelé mě v tom ale nenechali a mně se podařilo chytit druhý dech. Potom už to šlo hezky, mám spoustu úžasných zážitků. V profesním životě to ale bylo trochu nahoru a dolů. Letos jsme se mimo jiné pustili do restaurování velkých kachlových kamen, tří obrazů, kamenného erbu a dvou zlacených svícnů, opravili komíny a pár oken na zámku, nechali jsme udělat průzkumy nástěnných maleb. A vánoční výstavy taky budou.

V roce 2023 bych si ráda zachovala selský rozum, měla zdravou dávku tolerance a neztratila odstup a nadhled. Když se tohle všechno spojí dohromady, tak by se mi mohlo podařit zrealizovat nové i starší nápady. Jedním takovým je třeba veřejná prezentace toho, co jsme za posledních deset let opravili a zrestaurovali pomocí sponzorských peněz. Dárců si vážím víc, než se dá slovem a písmem vyjádřit. Tohle by mělo být takové velké veřejné poděkování. V osobním životě vize nebo předsevzetí nemám, jenom přání – umět poznat, co je v danou chvíli opravdu důležité. A podle toho se řídit. Tak mi prosím držte palce.

Patrik Hábl

výtvarník

Nejsilnější moment všech Vánoc jsou právě ty dětské chvíle, kdy se netrpělivě počítá každý den do Štědrého večera, a dále příprava všech vyrobených dárků pro své nejbližší. Vidím to znovu u své dcery Elišky, která Vánoce ohromně prožívá a těší se na ně celý rok, důkladně píše dopis Ježíškovi a nemůže se dočkat té velké chvíle. To jsou okamžiky velkého štěstí, kdy se stírá minulost, přítomnost a budoucnost.

Letošní i loňský rok nebyl pro nikoho z nás tím nejklidnějším rokem, mnozí z nás pochovali své nejbližší z doby covidu a válka na Ukrajině, energetická krize a probíhající recese nikomu z nás nepřidala. Nejistota, která se pro většinu obyvatel stala neúnosnou, potvrzuje to, co se opakuje ve stoletých cyklech v době krizí. Přes to všechno, co nás provází, je třeba si uvědomovat naši křehkou přítomnost a pomíjivost a radovat se z každého dne, který ve zdraví prožijeme. Zároveň je důležité si připomenout obrovskou vlnu solidarity, kterou občané pro Ukrajinu vytvořili. V rámci výtvarných charitativních akcí pro Ukrajinu to byly desítky dobročinných aukcí, do kterých jsme se okamžitě zapojili a peníze bleskově putovaly na humanitární pomoc pro Ukrajinu.

Pracovně to byl velmi hektický rok, který mi přinesl řadu výstav a realizací.

Všichni doufáme a pevně věříme, že válka na Ukrajině brzy skončí a stejně tak i energetická krize. Musíme všichni společně zvládnout tento těžký rok, který je také zároveň pro nás i jakousi zkouškou našeho pohodlí, zda se dokážeme uskromnit a slevit v některých svých životních nárocích. Měli bychom mít na paměti, že naši dědové a babičky byli v daleko těžších časech a složitějších životních zkouškách.