Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Kultura

Výstava Olympijské okamžiky je od tohoto týdne ke zhlédnutí v Uherském Hradišti

Fotografickou výstavu ČTK Olympijské okamžiky si v těchto dnech mohou prohlédnout návštěvníci Uherského Hradiště na Palackého náměstí.


Autor: repro Uherské Hradiště

Venkovní expozice představuje na 20 panelech (40 výstavních plochách) slavné i méně známé snímky z historie československé a české účasti na letních i zimních olympijských hrách.

Stejně jako předchozí velké fotografické výstavy ČTK čerpá především z bohatého fotografického archivu národní tiskové agentury, ale také z dalších zdrojů. Opět jde o výstavu putovní – po premiéře v Uherském Hradišti se představí i v dalších českých a moravských městech.

Na výstavě se autorsky podílel bývalý dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, který se jako reportér zúčastnil šesti olympiád a na několika hrách byl i mluvčím národní olympijské výpravy. Spolupracoval na ní s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou a šéfredaktorem Fotobanky ČTK Petrem Mlchem, kteří se jako autoři podíleli i na předchozích venkovních fotografických expozicích ČTK.

"Po Okamžicích století, Okamžicích sametové revoluce a Nežádoucích okamžicích jsme se tentokrát rozhodli opustit oblast velké politiky a ukázat mimořádně zajímavé snímky z české a československé sportovní historie, jichž je stoletý fotoarchiv ČTK plný," uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK a spoluautor výstavy Petr Mlch.

Půjde už o čtvrtou rozsáhlou fotografickou expozici ČTK. Ke stému výročí republiky a svého založení uspořádala ČTK v roce 2018 putovní výstavu Okamžiky století, v roce 2019 pak k 30. výročí pádu komunistického režimu výstavu Okamžiky sametové revoluce. Na ni loni volně navázala výstavou Nežádoucí okamžiky, která mapovala fotomanipulaci a cenzuru v žurnalistice. Poslední dvě výstavy měly stejně jako nová expozice premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, kde je ČTK jedním z hlavních mediálních partnerů festivalu.

"Výstavu, kterou ČTK připravila ve spolupráci s Českým olympijským výborem a městem Uherské Hradiště, chápeme rovněž jako poctu Daně Zátopkové, která je čestnou občankou našeho města a měla vždy k Uherskému Hradišti vřelý vztah. Vždyť právě u nás začínala s atletikou, která ji poté proslavila," doplnil starosta Stanislav Blaha.

Výstava Olympijské okamžiky potrvá do konce září 2021.