Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Kultura

​47. Letní filmová škola Uherské Hradiště zveřejnila program. Podívejte se s námi

Letní filmová škola zveřejnila svůj denní program. Více než tři týdny před začátkem festivalu představujeme detailní rozpis všech programových položek, kterých je více než 350. Filmů promítneme více než 170, nejstarší s rokem vzniku 1913 a nejmladší z roku 2021.


Autor: LFŠ Uherské Hradiště, Libor Galia

Program festivalu začne v pátek 6. 8. v pravé poledne a skončí poslední projekcí ve čtvrtek 12. 8. ve 13:00. Filmovka zároveň odhaluje bohatý odborný a doprovodný program.

V srdci Slovácka zpestří léto festivalová premiéra filmů Okupace a Chyby, distribuční předpremiéra filmů Myši patří do nebe, Barevný sen a Manželství. 47. ročník bude slavnostně zahájen dříve oznámenou předpremiérou Šulíkova filmu Muž se zaječíma ušima.

„V letošním složitém roce byly výběr a dostupnost domácích a slovenských nových filmů komplikovanější než jindy, proto jsme rádi, že můžeme našim divákům představit to nejlepší z novinek, které budou v době festivalu čerstvě v kinech nebo se do nich budou v nejbližší době chystat,” říká programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Film Okupace přijede představit režisér Michal Nohejl a producentka Julie Žáčková.

Chyby, nový film Jana Prušinovského, v Hradišti uvede vedle režiséra také herec Jan Jankovský.

Zákulisí a dohru dokumentu Manželství přiblíží režisérka Kateřina Hager a protagonisté Zdenka a Tabish.

David Sís představí Sny o toulavých kočkách neboli životopisný film o jeho bratrovi Petru, který AČFK na podzim uvede do kin.

Budou se také promítat dva krátké filmy Petra Síse (Hodiny a Ostrov pro 6 000 budíků).Odborný program obohatí ten filmový o další rozměr a pomůže divákům učinit si o uváděných sekcích komplexnější a hlubší obrázek.

Probíhat bude v Klubu kultury a ve Smetanových sadech ve stanu České televize, Českého rozhlasu a Respekt stanu. Proběhnou přednášky, besedy a masterclasses neboli lekce filmu, během nichž hosté Filmovky jako Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová či Martin Huba přiblíží svůj život s filmem.

Dojde také na lekce filmu podle zahraničních hostů, a to režisérů Gorana Markoviće a Sergia Castra San Martína.Letošní novinkou je Zóna Inspirace, která vznikla ve spolupráci s festivalem Hradecký slunovrat, v níž budou probíhat diskuse např. se spisovatelkou Karin Lednickou anebo filozofkou Annou Hogenovou.

Z dalších hostů se mohou návštěvníci Filmovky těšit na režiséra Viktora Tauše, hudebnici Moniku Načevu anebo spisovatele Jáchyma Topola.

„Koncept Letní filmové školy v Uherském Hradišti je zcela unikátní v tom, jak přirozeně dokáže propojovat kulturu se vzděláváním. Málokde má divák možnost vidět tolik historicky významných snímků proložených současnou tvorbou a slyšet tak detailní rozbory děl a podnětné diskuze odborníků,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a pokračuje: „Svou tvorbu na nadcházejícím sedmačtyřicátém ročníku festivalu představí i Česká televize, která na nových filmech nepřestala pracovat ani přes nepříznivou pandemickou situaci.

Diváci se letos mohou těšit na žánrově zvlášť pestrou nabídku – na životopisné drama Šarlatán oceněné pěti Českými lvy, animovaný film Myši patří do nebe, dokument Nová šichta nebo třeba na komedii Muž se zaječíma ušima, jež Filmovku zahájí.

Chybět nebude ani oblíbený Stan ČT, který bude hostit debaty s tvůrci a odborníky, projekce, ale třeba i oblíbenou soutěž Videostop a další.

Divadla

Zdeněk Svěrák se vedle filmu bude věnovat také divadlu. Divadlo Járy Cimrmana uvede inscenaci Záskok, která byla vyprodána během pár dnů. Čtveřice My kluci, co spolu chodíme představí svědomitě nepřipravenou, surrealisticko-absurdní improvizaci. Klevetit se bude u Kaffeeklatsch dívčí trojice Holektiv, divadelního představení s tancem, akrobacií a kávou.

Divadlo ve virtuální realitě nabídne Brejlando, které natočilo tři výjimečné inscenace předních českých divadel. Návštěvníci se unikátním způsobem seznámí s divadelní adaptací Ucha Divadla Na Vinohradech, předlohou filmových Vlastníků Divadla VOSTO5 anebo s muzikálem Elefantazie Divadla ABC.

Koncerty

O krásce a zvířeném prachu bude na Kolejním nádvoří zpívat Dan Bárta & Illustratosphere, multiinstrumentalista Marian Friedl představí svůj projekt 11 PODOB LÁSKY, hudbu Antonína Dvořáka přivezou do Hradiště violoncellista Jiří Bárta s klavíristkou Terezií Fialovou, zazní i worldmusic, folk a jazz. Koncerty se rozezní na Kolejním nádvoří, cimbálky ve Vinném stanu ve Smetanových sadech a DJs budou do noci vyhrávat v klubu Mír.

Výstavy

Jak začíná práce na filmové výpravě? Jan Vlček vystaví skici z filmů V síti, Díra u Hanušovic či Zkáza Dejvického divadla. Jak vypadá olympiáda očima fotografů a jak viděl Prahu během karantény přední český fotožurnalista Roman Vondrouš představí Česká tisková kancelář. Připomeneme si momenty i nevšední okamžiky atmosféry Filmovky z let 2011 až 2020 a v kině Hvězda představíme japonský film v autorských výtvarných plakátech.

Literární program

Petr Hruška promluví o Janu Balabánovi, programoví ředitelé Filmovky budou číst z hitu Žena filmového kritika. Pavel Klusák nás navede, jak psát o hudbě, a Karel Veselý a Miloš Hroch nastíní, proč zní dnešní populární hudba tak smutně. Číst a performovat se bude na základě nedokončeného scénáře Sedmikrásek II a Veronika Bendová s Markem Šindelkou prozradí, jak odlišné je psát knihu a scénář. Dojde také na oblíbené klání v slam poetry, verše budou střílet mimo jiné tři mistři ČR Anatol Svahilec, Dr. Filipitch nebo Tim Postovit.

Dětský program

Divadlo pro nejmenší i divadlo, které nazkouší děti a poslední den Filmovky ho zahrají nejen rodičům. K padesátinám Večerníčku promítneme ty nejlepší z nich a dojde také na projekci výjimečného filmu Mlsné medvědí příběhy. Denně se během dopoledne a odpoledne děti v Dětském/literárním stanu nezastaví v různých dílničkách a ponoří se i do tajů fascinujícího filmového umění.