Nejnovější zprávy: ​Škola vaření Bistrotéky Valachy má novinky. A stále častěji ji navštěvují muži Zlín znovu reguluje hazard novou vyhláškou

Společnost

Vsetín v roce 2024 proinvestuje rekordní jednu miliardu korun

Vsetín čeká rok masivních investic. Finance půjdou do stavebních úprav Masarykovy veřejné knihovny, prodloužení Cyklostezky Rokytenka, realizace projektu Dětské skupiny Domeček v základní škole Luh či pořízení a instalace pružných mantinelů s ochrannými plexiskly na zimním stadionu Na Lapači.


Autor: Město Vsetín

Vsetínští zastupitelé schválili v pondělí 18. prosince rozpočet města na rok 2024. Předpokládané výdaje, které zejména díky rekordní úrovni plánovaných investičních akcí poprvé v historii překonávají jednu miliardu korun, převyšují očekávané příjmy o 273 milionů korun. Schodek v této výši je kryt smluvně zajištěnými krátkodobými půjčenými prostředky a finančními prostředky vedenými na bankovních účtech.

„Rozpočet na rok 2024 jsme koncipovali s důrazem na investice, jejichž úroveň bude rekordní. Počítáme v této oblasti s výdaji 378 milionů korun, zatímco například pro rok 2023 byly kapitálové výdaje rozpočtovány o více než 200 milionů nižší. Čeká nás totiž zejména masivní investiční činnost v přednádražním i zanádražním prostoru, která naváže na v tuto chvíli již dokončovanou přestavbu železniční stanice. Z rozpočtu odčerpají významnou část finančních prostředků i stavební úpravy Masarykovy veřejné knihovny, prodloužení Cyklostezky Rokytenka, dokončení zateplení mateřské školy Rokytnice, realizace projektu Dětské skupiny Domeček v základní škole Luh či pořízení a instalace pružných mantinelů s ochrannými plexiskly na zimním stadionu Na Lapači, což je jednou z podmínek toho, aby hokejisté v případě postupu do extraligy mohli nejvyšší soutěž na Vsetíně hrát,“ informoval starosta Jiří Čunek s tím, že podstatná část naplánovaných investičních akcí bude kryta z dotačních titulů. „Právě ve snaze získat dotační prostředky jsme v poslední době velmi úspěšní. I z tohoto pohledu bude rok 2024 pro město rekordní. Počítáme s přijatými investičními dotacemi ve výši 76 milionů korun, a to není částka konečná. Větší část dotací obdrží město v roce 2025,“ dodal starosta Čunek.

Jak vyplývá z jeho vyjádření, nejvýznamnější položkou výdajové části rozpočtu z pohledu investic jsou stavební práce v přednádražním a zanádražním prostoru, na něž je vyčleněno v součtu 100 milionů korun. Přes 57 milionů hodlá město uvolnit do investiční části úprav Masarykovy veřejné knihovny, více než 40 milionů si vyžádá prodloužení Cyklostezky Rokytenka o další dva úseky, přes 20 milionů poputuje na realizaci projektu Dětské skupiny Domeček na základní škole Luh a 15 milionů na zateplení budovy mateřské školy Rokytnice. S 9 miliony radnice počítá na opravu lávky přes Vsetínskou Bečvu u Kablovky a se 7 miliony na projektovou dokumentaci a dodávku pružných mantinelů a ochranných plexiskel na zimním stadionu Na Lapači.

Rozpočet města zahrnuje i finance na tradiční dotační tituly pro podporu sociální, sportovní a kulturní oblasti. Všechny zůstávají na úrovni roku 2023. V dotačním titulu pro oblast sportu je tedy vyčleněno 17,5 milionu, pro oblast kultury 3,5 milionu a pro oblast sociální 14,3 milionu korun. Významnou měrou – o 38 milionů – se pak oproti roku 2023 navyšují finanční prostředky na údržbu a opravy majetku města a majetku ve správě jeho příspěvkových organizací.

Na rekordní úrovni příjmové strany rozpočtu se kromě již zmíněného nárůstu přijatých dotačních prostředků podílí například zvýšení daňových příjmů. „Zapříčiněno je to legislativními změnami vlády v rámci daňového balíčku, kdy k výraznému navýšení dochází zejména u daně z nemovitých věcí, ale i změnami u místních poplatků, tedy zvýšením poplatku za komunální odpad a zavedením poplatku z pobytu,“ vysvětlila vedoucí finančního odboru městského úřadu Martina Čermáková.

Ačkoliv radnice počítá při pokrytí schodku rozpočtu i s případným využitím krátkodobé půjčky, výdaje budou primárně financovány z vlastních prostředků města. „V této souvislosti je třeba zdůraznit, že alternativa zajištění schodku rozpočtu úvěrem je dlouhodobě běžnou praxí. Prozatím město nemuselo nikdy úvěr využít a zvládlo financování vlastními prostředky. Současná zadluženost je tedy nulová. Nicméně s ohledem na objem investic v letošním roce a v letech následujících se již s vysokou pravděpodobností investičnímu úvěru nevyhneme,“ uzavřela Čermáková.