Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Společnost

Vsetín opět vyhlásil boj potkanům

Obyvatelé Vsetína mohou v těchto dnech nahlásit na radnici výskyt potkanů v okolí svých domovů. Radnice v květnu plánuje provézt opětovnou deratizaci na nejpostiženějších místech města.

Deratizace veřejných ploch a zeleně je na Vsetíně prováděna odbornou firmou pravidelně dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. Daří se tak udržovat populaci především potkanů na přijatelné úrovni. V minulosti byly otrávené návnady položeny v zeleni Panské zahrady, na zatravněných plochách na ulici Josefa Sousedíka a řadě dalších míst po městě. „Při instalaci jedu vycházíme z naší znalosti poměrů v jednotlivých místních částech, ale také z upozornění občanů na potkaní nory v okolí jejich bydlišť,“ uvedl správce městské zeleně Petr Mikulík.

Také letos mají Vsetíňané možnost obrátit se na něj se svými poznatky a požadavky. Odborná firma následně položí otrávené návnady buď přímo do nor, jež pak zasype, nebo do speciálních uzavřených kontejnerů umístěných volně v zeleni.

Ty jsou bezpečné pro psy, kteří by se k návnadě neměli vzhledem k malému otvoru v boxu dostat. Pokud by k tomu přece jen došlo, vyvolá konzumace speciální návnady u psa okamžité dávení, takže nedojde k jeho otravě. Naopak potkanům ale tato látka velmi chutná.

Samotné pokládání otravy se předpokládá v průběhu května.

V rámci zvýšení účinnosti deratizace by podle Mikulíka bylo vhodné, aby se do ní zapojily například i bytové domy, společenství vlastníků bytů či firmy, které se s nežádoucími hlodavci potýkají. „Zvýšením rozlohy ploch by deratizace měla lepší výsledky. Případné položení otrávených návnad v těchto místech je však již na náklady žadatele. Mohou se obracet přímo na mne, abychom kladení návnad časově zkoordinovali,“ uzavřel Mikulík.