Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Společnost

​Vsetín má rekordní počet sňatků

V loňském roce evidovala matrika vsetínské radnice rekordní počet 119 svatebních obřadů. Své ano si snoubenci řekli na radnici, zámku, v místních kostelech nebo u vybraných penzionů a restaurací ve městě.

Po výrazném propadu v roce 2020, který způsobila restriktivní proticovidová opatření, kdy bylo uzavřeno pouze 72 sňatků, počet svateb opět významně vzrostl. Dokonce překonal i za poslední dobu rekordní rok 2017.

V roce 2020 vedla nejrůznější „covidová“ omezení řadu párů k tomu, aby svůj velký den a společné „Ano“ odložily. „Uvolnění situace se projevilo v loňském roce, kdy počet svateb výrazně vzrostl, a to na 119, čímž byl překonán v poslední době rekordní rok 2017, kdy jich bylo 117,“ uvedla místostarostka Simona Hlaváčová, do jejíž gesce patří matriční úřad, a doplnila: „V roce 2021 jsme na Vsetíně měli 94 občanských a 25 církevních svatebních obřadů.“

Nejčastěji snoubenci zvolili pro svatební obřad vsetínskou radnici, a to v 52 případech, devět párů si řeklo své „Ano“ na vsetínském zámku a dva v historických prostorách Maštalisek. Již zmíněných 25 dvojic mělo svatbu v některém z místních kostelů. Dalších 31 svatebních obřadů se konalo na jiném vhodném místě, nejčastěji v restauraci U Vychopňů nebo v penzionu Hluboké. Mezi netradičními místy k uzavření manželství byly loni například Moštárna na Jasence či fotbalové hřiště ve Lhotě u Vsetína. „Obec Lhota totiž nemá vlastní matriku a tyto služby pro ni zajišťuje náš úřad,“ vysvětlila matrikářka Barbora Hrčková.

Termíny vypsané radnicí pro sňatky v tomto roce se postupně plní. „Snoubenci by při plánování svatby měli nejdříve navštívit matriku, kde zjistí, zda je zvolené datum pro obřad reálné, a také zda již není jimi plánovaný čas obsazen,“ upozornila místostarostka.