Nejnovější zprávy: ​Večerní lampionové prohlídky Zoo Zlín a zámku Lešná ​U Bzence byla zahájena stavba dalšího úseku D55, který přiblíží Zlínský kraj k Vídni

Společnost

​Ve Valašském Meziříčí přibyly další kameny zmizelých židovských obyvatel

Město na soutoku Bečev nezapomíná na svou minulost. Před základní školou Vyhlídka a na náměstí tak mohou lidé nově narazit na šest kamenů připomínajících oběti holokaustu. Další budou následovat.


Autor: Město Valašské Meziříčí

Už loni nechala valašskomeziříčská radnice osadit 15 dlažebních kostek se jmény obětí nacistického režimu, datem jejich narození a místem násilného skonu v koncentračním táboře. Nacházejí se na různých místech města, v nichž tito lidé před nuceným odsunem žili. Nyní na projekt Československé historické dědictví – kameny zmizelých dětí, realizovaný společně s městem Čadca, navázalo osazení dalších šesti kamenů.

„Tři jsme společně s žáky Základní školy Vyhlídka osadili před touto školou. Připomínají Salomona Springuta, Evu Springutovou a Růženu Flachovou, kteří žili právě v ulici Králova. Zvlášť v dnešní nelehké době, je velice důležité na jejich oběť nezapomínat a připomínat ji také dalším generacím,“ je přesvědčena místostarostka Yvona Wojaczková. Další tři kameny zmizelých budou také součástí opraveného náměstí.

Nové dlažební kameny se jmény obětí nacistického režimu se postupně objeví také v dalších ulicích Valašského Meziříčí. „Jeden z nich umístěný v ulici Palackého u balíren bude například připomínat Břetislava Šupáka, který byl jako člen odbojové organizace Obrana národa odsouzen k smrti a popraven. Vznik tohoto kamene finančně podpořila jeho rodina, která dnes žije v Německu a nechce, aby se na oběť jejich předka zapomnělo,“ doplnil památkář města Petr Zajíc.