Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Kultura

VÁNOČNÍ ANKETA: Odpovídají osobnosti Magazínu PATRIOT

19 osobností z celého regionu, se kterými jste se setkávali po celý rok 2021 na stranách Magazínu PATRIOT, rozjímalo o Vánocích, uplynulém roce a představilo své vize na rok příští.


Autor: Magazín PATRIOT

Magazín PATRIOT v roce 2021 publikoval rozhovory s desítkami osobností, přinesl příběhy řady inspirativních lidí, úspěšných byznysmenů a person společenského a kulturního života. Některé z nich jsme před Vánocemi požádali o spolupráci znovu. Napsali nám, co pro ně znamenají Vánoce, který vánoční moment považují ze nejhezčí, jaký byl letošní rok v jejich osobním a profesním životě a s jakými cíli nebo předsevzetími se těší na rok 2022.

Miroslav Jakubec

podnikatel, majitel firmy Climax, Vsetín

Po pracovní stránce pro mě Vánoce vždy znamenají jakýsi předěl mezi starým a novým. Je to jeden z mála okamžiků v roce, kdy se podívám zpět, a řeknu si, co se povedlo a co je potřeba zlepšit. S rodinou pravidelně jezdíme na chalupu do Krkonoš. Užívám si, když se celá rodina sejde na sjezdovce.

Nedostatek materiálu, jeho neustálé zdražování a nedostatek lidí udělaly z letošního roku jeden z nejsložitějších v historii naší společnosti. Přesto jsme to zvládli a věřím, že příští rok už bude pohodovější. Radost mi udělalo dokončení nové haly a spuštění technologií lakování. V osobním životě zjišťuji, že s vyšším věkem si člověk více váží věcí, které dříve tolik nevnímal. Myslím tím obyčejnou pohodu, smích, zájem a vzájemnou podporu. Když máte doma dva dospívající syny, tak to není vždy jednoduché, ale baví nás to a jsme spolu rádi.

V roce 2022 bude velmi důležité, abychom dokončili projekty, které přinesou zvýšení produktivity práce a spolehlivosti. Velkou roli bude hrát digitalizace a automatizace. Jedině tak se můžeme i při zvyšujících se nákladech, vyrovnat naši evropské konkurenci.

Eva Klabalová,

podnikatelka, designérka, Žopy u Holešova

Vánoce pro mě jsou chvíle pro to se zastavit. Nepracovat a užívat si krásné momenty s rodinou. I když je pravda, že v posledních letech si je užívám už na začátku prosince, jelikož právě přes Vánoce je jediná doba, kdy mi má práce dovoluje odjet s partnerem na dovolenou a opravdu vypnout a odreagovat se.

Letošní rok jsem si navzdory nelehké situaci moc užila. Byl plný výzev a každá z nich přinesla své ovoce. Spousta věcí se odvíjela jinak, než jsem očekávala. Ukázalo se ale, že vše mělo svůj důvod a já jsme za to ráda.

V roce 2022 bych chtěla začít méně pracovat a trávit více času s mými nejbližšími. I když svou práci miluju. Připravuje se ale spousta nových projektů a spoluprací. Tak uvidím, zda se mi tuto vizi povede naplnit.

Stanislav Martinec

podnikatel, majitel firmy KOMA MODULAR Vizovice

Vánoce pro mě znamenají hlavně zklidnění, setkání rodiny u vánočního stromku a zdobení vánočního stromku pro zvířata v lese.

Letošní rok byl pro mě nový, jiný, s novými zkušenostmi, novým pohledem a nadějí do budoucna.

Pro rok 2022 mám jednoduché přání: vydržet a udržet si energii do plnění nových cílů.

Ondřej Wachal

podnikatel, majitel stavební firmy Wachal, Kroměříž

Vánoce jsou pro mne hlavně momentem, kdy se potká celá rodina a užijeme si společné chvíle. Jelikož mám malé děti, tak to nejkrásnější se samozřejmě odehrává při rozbalování dárků. Tu nefalšovanou dětskou radost málo co přebije.

Profesní rok začínal optimisticky, ale nakonec byl poměrně složitý. Stavebnictví zažívá bezprecedentní skokové zdražování materiálů, což nám činí značné problémy u rozjetých projektů, kde máme zafixované ceny. Každopádně situace je pro všechny stejná, takže se s tím musíme poprat.

Hlavním úkolem je doplnit počet zaměstnanců, jelikož se nám daří získávat více zakázek a aktuálně máme řadu pozic neobsazenou.

Vlaďka Snášel Lukašíková

podnikatelka, Zlín

Vánoce jsou pro mě pohodový Štědrý večer, kdy naložím do auta láhev vína a rodinu a jedu k mámě. Ve dveřích nás vítá babička s písní Nesem vám noviny. Pak jdou v rychlém sledu houbová polévka, kapr, salát a už zvoní Ježíšek. Nejhezčím momentem je, když můj malý syn tančí pro Ježíška děkovný tanec a září mu u toho oči.

Rok 2021 byl pro mě rokem splněných přání. Vdala jsem se, čekám miminko a všichni mí blízcí jsou zdraví. Co se týče profesní dráhy, tak obratově i ziskově je to pro nás nejlepší rok od začátku podnikání před osmi lety.

Cítím, že mě začíná popadat hnízdící syndrom, takže mou vizí do roku 2022 je krásný, nově upravený byt. Mým cílem je udržet skvělý tým lidí, který v práci máme a vytvářet takové prostředí, aby nás to všechny nejen živilo, ale hlavně bavilo.

Vladimír Sedlařík

vědec, rektor zlínské UTB

Vánoce pro mě znamenají období klidu, bilancování uplynulého roku a rozmýšlení nad rokem nadcházejícím. Nejhezčím momentem je pro mě radost dětí z dárků nalezených pod vánočním stromečkem. Nedílnou součástí jsou i předsevzetí, která většinou nedodržím – tedy, co se stravovacích návyků týče.

Rok 2021 byl pro mě náročný asi stejně, jako pro většinu z nás. Epidemie COVID-19 výrazně ovlivnila můj osobní i pracovní život. Beru to však jako výzvu do dalších dní. I přes nepřízeň osudu je třeba se nezastavovat, vzchopit se a jít dál.

Čeká nás spousta práce v oblasti rozvoje vzdělávacích, výzkumných procesů, ale i realizace inovace systému řízení na UTB. Neopomeneme ani spolupráci s praxí, popularizaci vědy či rozvoj ubytovacích kapacit a sportovní infrastruktury. Základní kameny jsme již položili. Teď je třeba na tom dále společně pracovat. Univerzitu čeká důležité období spojené s novými operačními programy, které nám poskytnou významné finanční prostředky pro další rozvoj, který bezpochyby pozitivně ovlivní naše město i region. V osobní rovině si přeji zejména zdraví mých blízkých a klidnější rok, než byl ten letošní.

Marek Vala

podnikatel, majitel firmy Pealock holding s.r.o., Vsetín

Vánoce jsou mým nejoblíbenějším svátkem, které mám spojené s dětstvím a rodinnou pohodou. Nejhezčí moment je, když se potkáme s rodinou u večeře a užíváme si společné chvíle.

Rok 2021 byl velmi náročný. Překonali jsme letos spoustu důležitých milníků, jako je vstup investorů do firmy, spuštění sériové výroby, Pealock je momentálně již u svých přibližně 2500 majitelů, čekají nás v nadcházejících měsících velké věci a výzvy. V osobním životě se s manželkou staráme o našeho téměř dvouletého syna, což je na jednu stranu krásné období, ale zároveň je náročné skloubit ho s prací.

V příštím roce chceme oproti prvnímu roku alespoň zpětinásobit tržby, čeká nás další investiční kolo, spuštění další části našeho projektu ve spolupráci s pojišťovnami, hiring dalších členů týmu, expanze do zahraničí a spousta dalších věcí. Mé předsevzetí do příštího roku je: Hlavně se z toho nepos*at!

Pavel Stodůlka

oční lékař, majitel firmy Gemini, Zlín

Máme rádi vánoční křesťanské rituály v rodinné pohodě. Vánoce jsou krásný svátek a žádný jiný den v roce se jim nepodobá. Vždy vzpomínám na dětství. V průběhu roku si na Vánoce vzpomenu vždy, když loupu mandarinku a cítím její vůni. Mandarinky jsme totiž měli za mého dětství jen o Vánocích. Co se týká dárků, tak místo překvapení si rádi dárky společně předem navrhujeme a kupujeme. Trávíme tak spolu čas, což je pro nás v dnešní době to nejcennější. O Vánocích vozíme každoročně do zvířecího útulku nadílku zvířatům. Přeji si, abychom zase někdy měli bílé Ladovy Vánoce pod sněhem, který umocní ticho a vánoční atmosféru.

V osobním a profesním životě považuji rok 2021 za dobrý i přes covidovou pandemii. Dcera ukončila lékařskou fakultu a stala se oční lékařkou, syn se oženil a příští rok se plánuje vrátit z Kanady domů jako správný patriot. Prožili jsme ale také smutné dny, bohužel zemřel tatínek mé ženy. V Gemini se nám podařilo rozběhnout hi-tech výrobu nitroočních čoček, které vyrábíme jako jediní v ČR, pokročili jsme v operacích femtomatrixovým laserem, kterým jsme začali operovat jako první na světě, zlepšili jsme zrak desetitisícům pacientů a dokonce vrátili zrak i člověku, který byl mnoho let slepý. Jen doufám, že covidová pandemie nesrazí českou i světovou ekonomiku na kolena, protože cítím, že věci nejdou dobrým směrem a inflace je podstatně větší než oficiálně udávaná čísla. Abych ale skončil tento odstavec pozitivně, tak letos byl přenádherný podzim, kdy lesy byly plné zlatého a bronzového listí a projíždět se na horském kole se psem lesem bylo opravdu pohádkové.

V roce 2022 chceme dále zlepšovat společně s týmem spolupracovníků oční kliniky Gemini operace a péči o pacienty. Máme v plánu naplno rozšířit výrobu nitroočních čoček, se kterými jsou naší pacienti moc spokojení a také otevřít tkáňovou banku pro operace rohovky a nový druh operace očních vad. Dokončíme první klinickou studii odstranění potřeby brýlí na čtení implantací rohovkové mikročočky z biosyntetického kolagenu, kterou jsme vyvinuli, vyrábí se ve Švédsku a k mé obrovské radosti i radosti našich klientů umožňuje číst bez brýlí. Věřím, že po práci i nadále budu projíždět lesy okolo Zlína na horském kole, s mojí paní obujeme skialpové lyže i běžky a v létě budeme prohánět motorový surf. A v neposlední řadě se chystáme na velkou rodinnou událost – první vnouče.

Petr Samsonek

šéfkuchař restaurace U Vychopňů, Vsetín

Vánoce miluji, je to pro mě čas skutečného klidu a pohody. Nejhezčí momenty začínají hned ráno na Štědrý den, kdy se bytem line vůně domácí vánočky a stromečku. No a potom večer při rozbalování dárků, kdy dětem svítí očka radostí, co to ten Ježíšek nadělil. Za tyto momenty jsem velmi vděčný, celá rodina si je spolu užívá.

Byť byl rok 2021 jaký byl (covid), mám jen samá pozitiva. Mohl jsem trávit s rodinou více času, chodili jsme hodně do přírody a bylo to úžasné. Po pracovní stránce jsem měl možnost zastavit se, odpočinout si a díky tomu získat znovu větší nadhled nad tím, co a jak dělám. Bylo to osvěžující.

Covidová situace nás asi ještě nějaký čas bude pronásledovat, v tomto směru dělám “jakoby nic”. Jasně, občas si také povzdechnu, ale když si uvědomím, koho kolem sebe mám, hned jsou všechny chmury pryč. Pro rok 2022 a vůbec pro další roky chci být dobrým člověkem, ono jde potom spousta věcí tak nějak samo.

Aleš Kořínek

profesionální golfista, Zlín

Upřímně řečeno poslední roky mě Vánoce spíš stresují, hlavně období před nimi. Všude spousta stresu, lidé se pořád za něčím honí, to se mi moc nelíbí. Na druhou stranu, Štědrý den mám moc rád, vždy se těším na večeři s rodinou a na kapra.

Co se týče mého profesního života, byl tento rok jako na houpačce. Měl jsem spoustu dobrých výsledků, ale taky jsem letos odehrál i dost podprůměrný turnajů. Cíl získat kartu na Challenge Tour se mi splnit nepodařilo. Proto beru rok 2021 v součtu jako neúspěšný.

Rok 2022 vnímám jako rozhodující a klíčový. Jak v něm dopadnu, tak se bude odvíjet i moje budoucnost. Chtěl bych se naplno věnovat jen dvěma soutěžím, které mě můžou posunout někam výš, zároveň chci přestoupit na trenérskou školu a začít se věnovat lidem.

Roman Kalabus,

cestovatel, horský záchranář, Vsetín

Pro mě jsou Vánoce jednoznačně nejkrásnějším obdobím v roce. Tu atmosféru od doby, co jsem byl malý prcek, fakt neskutečně miluju. Vždycky se snažím to sobě a ostatním udělat co nejhezčí. Vlastně miluju i ty vánoční kýčovité doplňky, od konce listopadu si pouštím vánoční songy. V telce sledujeme pohádky, vánoční komedie, zazpíváme si i koledy. Mě úplně nabíjí ten shon vše stihnout, jde z toho hrozně moc energie. Hlavní je ale být se svými nejbližšími a povídat si o tom, co jsme za rok prožili a zavzpomínat na ty, kteří tady s námi už nejsou. I pro mě je úplně nejvíc chvíle, když se sejdeme na Štědrý večer všichni u jednoho stolu a pak se rozjede smršť veselých historek z minulosti a prozradíme si přání na příští rok. Splněná přání pod stromečkem, to je jen krásný bonus navíc.

Rok 2021 byl pro mě po všech stránkách zlomový. Odboural jsem od sebe pár lidí, kteří mně vysávali energii a parazitovali na mojí práci. Začal jsem řešit svoje individuální projekty pro lidi, pořádně do nich šlapat a věřím, že i výsledek bude skvělý.

Vize pro rok 2022 je jasná, držet nastavený směr jak v osobním, tak pracovním životě. Dotáhnout cestovatelský projekt, který mohou sledovat i čtenáři Patriotu, pomoct svými nápady překlenout těžké období zaměstnancům a podnikatelům v cestovním ruchu, stát se leadrem v oblasti motivace k pohybové aktivitě dětí na Valašsku.

Miroslav Janík

ochránce přírody, Valašské Klobouky

Vánoce pro mne dnes znamenají prožívat rozpor mezi jejich původním významem křesťanského svátku a dnešním hodně rozporným konzumním pojetím, kde alespoň princip Vánoc jako rodinného svátku zůstává nějak zachován. Takže moc vzpomínám na Vánoce mého dětství, které začínaly až adventem a konzumní styl nebyl tak silný, ani nebyl bičován tak masivní reklamou jako dnes.

Letošní rok 2021 byl spojen s rozporem. V zimě jsem překonal náročnou zdravotní situaci a delší hospitalizaci v nemocnici. Po návratu se mi začalo dařit a opět jsem se cele mohl věnovat své práci na Kosence a v přírodě. Tak jsem si i užil některých našich tradičních akcí jako třeba 41. Kosení a školu ochrany přírody a krajiny v Bílých Karpatech.

Věřím, že jdu se spolkem KOSENKA správnou cestou v globální krizi. Ta krize na nás nepochybně již začíná doléhat. Neuvědomujeme si dostatečně synergii všech těch negativních signálů z oblastí lidského konání i ducha ve vztahu k životu a planetě Zemi. Zároveň cítím formování sil regenerace a pro ty bych chtěl být dale zdrojem posily a inspirace i příštím roce 2022. Také z nich čerpat. Také se chci těšit ze všeho, co se nám až dosud v ochraně přírody a krajiny podařilo, žije a rozvíjí se, a na co chci v příštím roce tak, jak budu mít síly, navazovat.

Jiří Jilík

publicista, národopisec, Kunovice

Vánoce jsou pro mě svátky Setkání, Souznění a Soucitu. Víc než kdy jindy o Vánocích přemýšlím o sobě, myslím na své blízké a vzpomínám na ty, kteří mě již opustili. Nejvzácnějším je vždy setkání rodiny. K nejhezčím momentům patří návštěva Rybovy vánoční mše na koncertu Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně nebo folklorní koledování v některém z vesnických kostelíků na Slovácku.

Rok 2021 byl pro mě složitý. Mnohá restriktivní opatření v souvislostí s pandemií znamenala i v mém případě omezení kontaktů osobních, ale i profesních, bez nich se autor literatury faktu neobejde. Když se starý rozjetý vlak zastaví, dlouho a ztěžka se pak rozjíždí.

Pro rok 2022 nemám velké vize. V mém věku (76) to znamená smířit se s tím, že už nestihnu všechno, co bych stihnout chtěl.

Josef Vrážel

fotograf, Karolinka

Vánoce jsou nejkrásnější svátkem v roce. Je to čas intimní rodinné pohody a klidu. Miluji okamžiky po štědrovečerní večeři, před rozbalováním dárků, kdy jen tak sedíme u stolu a debatujeme, vzpomínáme.

Navzdory známým problémům posledních let mám pocit, že je rok od roku lepší. Nemá smysl se nechat ovlivňovat věcmi, které sám neovlivním. A pokud je člověk zdravý, nemá si vlastně na co stěžovat.

Pro příští rok mám v plánu poněkud omezit komerční aktivity, abych získal více času pro ty privátní, tak, abych mohl v nejbližší budoucnosti vydat svou první fotografickou knihu.

Alena Mornštajnová

spisovatelka, Valašské Meziříčí

Vánoce nejsou mým nejoblíbenějším svátkem. I když se snažím poslouchat všechny dobré rady o klidu a pohodě a o tom, jak vše zvládat s přehledem a co vypustit, někdo prostě musí všechno zařídit a zorganizovat, a při vší snaze o delegování úkolů na ostatní je to žena a matka, kdo nosí seznamy v hlavě a nesmí na nic zapomenout. Jistě – nakonec všechno dobře dopadne, ale vzpamatovávám se z toho ještě v lednu. A navíc mám pocit, že Vánoce jsou čím dál tím častěji. Ale letos na tom hodlám zapracovat a svátky si opravdu užít. A když ne Vánoce, tak Velikonoce.

Letos mi vyšla nová kniha a daří se jí velice dobře, což mě těší, napsala jsem další dvě knížky pro děti, které by měly spatřit světlo světa příští rok. Trochu jsem cestovala a našla jsem si čas na rodinu i přátele. Po roce jsem dopletla pončo a naučila jsem se uvařit rajskou omáčku, jako ji dělala moje babička.

V roce 2022 bych ráda uvedla do světa dvě dětské knihy a věnovala čas psaní románu. Měla bych vyrazit na pár zahraničních cest, ale v dnešní době nemá cenu si cokoli v tomto směru plánovat. Víc času bych chtěla věnovat rodině a konečně se naučit dobrou svíčkovou.

Vojtech Szabó

hudebník, Zlín

Vánoce pro mě znamenají rodinnou pohodu, narozeniny Ježíše Krista a ten nejkrásnější svátek v roce. Nejhezčí moment je ten, když se podívám u štědré večeře na moji krásnou rodinu a vidím, že jsme všichni v pořádku s úsměvem na tváři.

Profesně byl rok 2021 plný nejistot a obav z budoucnosti. Hodně projektů mám tzv. rozjetých, no zatím tato zvláštní doba nedává smysl to dotáhnout do zdárného konce. Proč? Protože nikdo neví, co bude... Plánuje se maximálně na dva až tři měsíce dopředu a to je pro uskutečnění nového projektu málo. Vzpomenu si tedy alespoň na pár novinek, které mám naplánované: Šansonové duo s Barborou Kodetovou, duo s kytaristou a skladatelem Lukášem Somerem, spolupráce s Takácsem Nikolasem (HU), nahrávání mojeho nového alba, nahrávání CD s písničkářem NOSLÁVA, ethno projekt s Josefem Fečem atd atd... Osobní život byl naopak plný jistoty a lásky. Užíval jsem si dcerku. Její první slova, objetí, hrátky, procházky. Byl to krásný rok a přeji si, aby byl takový každý další.

Rok 2022 bude u mně hlavně o hubnutí. Chci mít na konci roku devadesát kilo. Cigára jsem už zahodil dávno, teď musím omezit tak moc milované jídlo. Vize je být zdravý a šťastný. Přeji si hrát na akordeon a být zdravý. To je celé, nic víc ani míň.

Klára Blažková

zpěvačka, Rožnov pod Radhoštěm

Vánoce jsou pro mě moment, kdy se konečně zastavím. Neboť v adventním čase člověk dohání resty, připravuje a realizuje "vánoční" koncerty a žije neustále tak trošku napřed. Na Vánoce si vyhrazuju sváteční čas jen pro své nejbližší i sama pro sebe, své myšlenky, nikam nespěchám a užívám si přítomného okamžiku, to jsou pro mě nejcennější společné chvíle.

Letošní rok byl plný nových výzev, pracovních změn, radosti i společenského odloučení a izolace...

Své osobní vize a předsevzetí pro příští rok si s dovolením nechám pro sebe. Ale co mě velmi trápí a co bych si přála a přála to celému světu je, aby si lidé k sobě opět našli cestu. Tato covidová doba společnost neskutečně rozdělila a nenávist člověka vůči člověku (očkovaný vs. neočkovaný) vyeskalovala natolik, že si hlavně přeju, aby se ze světa nevytratila lidskost, láska a ohleduplnost.

Lucie Redlová,

hudebnice, písničkářka, Valašské Meziříčí

Vánoce pro mě znamenají zejména setkání s rodinou, spoustu dobrého jídla a oblíbených pohádek. Nejlepší moment je ten, když se mi podaří trefit nějaký dárek tak, že obdarovaný pak doslova skáče nadšením do stropu. Občas se to povede a pak je to dávání opravdu radost.

Přesto, že jako muzikant to mám teď trochu jako na houpačce, tak ten rok vlastně až tak špatný nebyl... Odehrála jsem (v podstatě jen od června do října) dvacítku koncertů včetně festivalu v rumunském Banátu, 10x streamovala z obýváku, vydala jsem singl Kamarádko moje a připravuji druhý ve spolupráci s výborným producentem Jiřím Hradilem... A podívala jsem se dokonce i k moři, takže to nebylo zase tak zlé.

Hlavní cíl pro rok 2022 je vydat nové album Lidová Redlová. Jak jsem zmínila, dvě písně z něj už jsou skoro hotové, takže to vidím velmi reálně! Jinak předsevzetí typu “budu více běhat” si nedávám, protože vím, že když to člověk odsouvá až na 1. 1., tak z toho nic nebude - musel by začít hned.

Šárka Šišková

spisovatelka, Zlín

Vánoce pro mě znamenají čas, kdy je všechno v nás i kolem nás naplněné zvláštním kouzlem výjimečnosti. Mám je moc ráda. Pohádky a vůně cukroví, vyzdobený dům, vánoční stromek plný světýlek. Je to krásný svátek.

Rok 2021 byl úspěšný a moc hezký. Zažila jsem krásné chvíle v Rudém moři a ve svém potápěčském deníčku jsem si zapsala už stý ponor. A v červnu letošního roku jsem vydala už svou čtvrtou knihu Naslouchám. Tento román mi jen potvrdil, že zájem o mé příběhy a o mé všechny knihy u čtenářů neskutečně roste a to je pro mě velké povzbuzení a radost.

Na nový rok 2022 se těším a budu pokračovat v psaní nového románu, který opět vypráví příběh ze současnosti, protože bez tvorby si svůj život neumím představit. A také se chystáme potápět v Lakadivském moři, na které mám krásné vzpomínky z podmořského světa, kde jsem poprvé v životě viděla vznášet se manty obrovské.