Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Společnost

Valašské Meziříčí vysazuje katedrálu ze stromů. Vyroste na památném vrchu Helštýně

​V těsné blízkosti památného vrchu Helštýn ve Valašském Meziříčí dokončují v těchto dnech výsadbu celkem 57 kusů stromů. Vysázené dřeviny společně vytvoří zelenou katedrálu podle návrhu umělce Jiřího Černického, která bude stěžejní součástí unikátní Florální oázy.


Autor: Město Valašské Meziříčí

Valašskomeziříčská radnice ve spolupráci s autorem Jiřím Černickým a společností Městské lesy a zeleň pracovala na přípravě projektu v uplynulých dvou letech.

Katedrálu bude tvořit 57 kusů vzrostlých jabloní, topolů a dubů. Jedinečnou zelenou stavbu navíc doplní květnatá louka. Součástí projektu je i arboretum starých odrůd ovocných stromů – jabloní, hrušní, slivoní a třešní. „Projekt florální katedrály vznikl jako zpětné ohlédnutí za dějinami architektury. Pro naše rané předky byl posvátný například háj, les či jiné místo v přírodě. Z tohoto konceptu následně vycházela starověká a středověká architektura, když třeba stavitelé katedrál využívali strukturu dubů. Tuto historickou zkušenost jsme se pokusili využít v 21. století tím, že jsme navrátili architekturu zpět do lesa a vytvořit katedrálu stromů,“ představil základní myšlenku projektu Jiří Černický.

Výsadbu stromů dokončí zaměstnanci společnosti Městské lesy a zeleň v průběhu následujících dnů. Celkové náklady projektu činí 514 tisíc korun. „Na vznik Florální oázy jsme obdrželi dotaci bezmála 463 tisíc korun od místní společnosti CS CABOT. Zbývající náklady pak uhradíme z rozpočtu města,“ uvedla místostarostka Yvona Wojaczková.

Od roku 1948 stojí na Helštýně památník obětí 2. světové války podle návrhu architektů Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče. V roce 2019 jej během rekonstrukce doplnil také půdorys barokního letohrádku Belvedere, jenž zde stál až do poloviny 19. století