Nejnovější zprávy: Nemocnice v Uherském Hradiští slaví sto let Dva střety s nepozornými dětmi ve Zlíně

Společnost

Tip na výlet: Lačnovské skály byly rájem trampů, nyní jsou oblíbeným cílem turistů

Ráj trampů v dobách minulých, cvičiště horolezců a oblíbený cíl pěších turistů i bikerů. Řeč je o Lačnovských skalách, ukrytých v lesích mezi vesnicemi Lačnov a Lidečko na Hornolidečsku.


Autor: Michal Horský

Skládají se ze třech hlavních skalních seskupení, a to z Horních Lačnovských skal na severu a Dolních Lačnovských skal na jihu, mezi nimi se nacházejí ještě menší Prostřední Lačnovské skály.

Skupina pískovcových skalních útvarů Lačnovské skály je situována ve vrcholové části hory Vrátnice ve Vizovických vrších a na jejich jižních svazích směrem k obci Lačnov.

Pokud si nejste jistí, zda jste skutečně našli Lačnovské skály, mají jeden společný prvek ­- všechny uskupení při pohledu z dálky připomínají v řadě za sebou poskládané a naporcované ohromné bloky ementálského sýra.

Jsou totiž doslova poseté četnými voštinami, tedy prohlubněmi, které vytvářejí skalní mísy a pseudokrasové jeskynní výklenky. Horní skály jsou dlouhé asi sedmdesát metrů, vysoké jedenáct metrů. Lidově se jim říká Vrátnica. Asi nejkrásnější skála „Lačnovek“ je takzvaná Horní skála. Turisté ji označují za MISS valašských skal. Tak trošku utajená valašská „krasavica“ se nachází pod hlavním hřebenem Vizovických vrchů v jejich nejvýchodnější části.

Z Horních skal je krásný výhled na panorama Bílých Karpat a severovýchodním směrem na část Vsetínských vrchů a Beskyd. Kdo má štěstí a dalekohled, uvidí také Strážovské vrchy na Slovensku.

Ještě hezčí podívanou ale skýtají Dolní skály, lidově zvané Trčkovy. Nachází se na žluté turistické značce při sestupu z vrcholu Vrátnice do Lačnova. Dlouhé jsou sedm desítek metrů, vysoká až čtrnáct.

Největší ozdobou skalního povrchu jsou i tady kruhové dutiny úctyhodných rozměrů: mají průměr kolem šedesáti centimetrů, hloubku až sedmdesát Prý tam kdysi v dávných dobách stával mlýn. Podle místních konkrétně v lokalitě zvané U Miláku mezi údolím Račné v Lidečku a Lačnovem. Nejvyšší věž Dolních skal se jmenuje Lucifer a je vysoká patnáct metrů.

Nejméně přístupné jsou Prostřední skály, říká se jim také Dokoupilka. Nevede k nim žádná značená cesta. Jedná se stejně jako u Horních a Dolních skal o pískovcové a slepencové mrazové sruby (skalní stupně ve svahu, které formoval mráz, pozn. red.), které dosahují výšky kolem šesti metrů.

Lačnovské skály byly údajně oblíbeným výletním místem československého parašutisty Josefa Valčíka, který se zúčastnil ve II. světové válce atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Josef Valčík sloužil v letech 1923–1928 u jednoho lačnovského sedláka a chodil do místní školy.

Od čtyřicátých let minulého století jsou skály spjaty také s rozvojem trampingu v oblasti Valašska; místní skály navštěvovali zejména ti trampové, kterým vyhovovala odlehlejší poloha skal. Dnes skalní útvary využívají převážně horolezci jako cvičné stěny.

Kudy ke skalám?

K Lačnovským skalám vede z obce Lačnov žlutá turistická značka. Z nedalekého Lidečka se k nim dostanete po modré značce. Oblastí také prochází trasa naučné stezky Vařákovy paseky. Skály jsou dostupné pouze pro pěší nebo cyklisty. Z Horní Lidče přes Lačnov je po žluté trasa dlouhá 7,5 km, od Čertových skal u Lidečka po modré 6 km a přibližně stejně daleko je to přes Trubiska z Neratova či Pozděchova.