Nejnovější zprávy: Do lázní se po dvou letech vrací Festival Janáček a Luhačovice Dobrovolníci uklidili Valašské Meziříčí. Nasbírali 1,5 tuny odpadu

Společnost

Školáci z Valašského Meziříčí dostali slovo na Dětském slyšení

Zástupci dětí z šesti valašskomeziříčských základních škol mohli diskutovat s vedením města na 28. ročníku Dětského slyšení.


Autor: Město Valašské Meziříčí

Debata, která stejně jako v minulých letech proběhla ve Středisku volného času Domeček, se točila kolem aktuální situace ve městě i plánů do budoucna.

Podstatou Dětského slyšení je možnost žáků napřímo položit představitelům města otázky k věcem, které je zajímají. „Na toto dopoledne se každoročně velmi těším, protože pohled mladých lidí na dění kolem nás je mnohdy zcela odlišný. I žáci základních škol přemýšlí o životním prostředí či dění ve městě a jejich připomínky bývají velmi neotřelé a inspirativní. Bavili jsme se například o dokončení revitalizace náměstí a venkovního bazénu,“ uvedl starosta Robert Stržínek. Otázek zaznělo opravdu mnoho, bylo vidět, že se děti na schůzku dobře připravily.

„Vždy mě mile překvapí rozhled a zvídavost našich školáků,“ řekl místostarosta Josef Vrátník a pokračoval: „Žáky zajímalo rozšíření discgolfového hřiště v kasárnách, které by mělo v blízké době hostit i mistrovství juniorů. Rovněž jsem jim připomněl, že právě v kasárnách je mnoho nových ovocných stromů, z nichž si mohou sesbírat ovoce.“

Představitelé města vyzvali žáky také k tomu, aby se jim svěřili s tím, co jim ve městě chybí. „Ráda jsem slyšela, že děti mají zájem setkávat se v kulturním prostoru, kde by například mohly pořádat koncerty, veřejná čtení nebo se jinak umělecky vyjádřit. Už dříve jsme o zřízení takového místa uvažovali a nyní vím, že je to krok správným směrem,“ dodala místostarostka Yvona Wojaczková. Další otázky směřovaly k záměru na vybudování skate parku naproti obchodnímu domu Kaufland, rozmístění odpadkových košů ve městě a rozvoji zelených ploch.

„Dětské slyšení pořádá Valašské Meziříčí od roku 1992 a věřím, že i nadále zůstane zachováno. Podobný koncept není v dalších městech zcela běžný, a proto v rámci projektu Zdravé město budeme toto slyšení prezentovat jako dobrou praxi a inspiraci pro ostatní samosprávy,“ doplnila Alena Střítezská z oddělení rozvoje města.

Akce se pravidelně koná u příležitosti Dne země a celý program tak uzavřela přednáška zaměřená na problematiku nulového odpadu