Nejnovější zprávy: Začala rekonstrukce Čiperovy vily, vznikne zde kulturní a kreativní centrum ​Památník rodáka z Hrachovce kardinála Bauera září novotou

Společnost

První secesní dům v českých zemích postavili ve Valašských Kloboukách. Přijďte se podívat

Mezinárodní den průvodců v cestovním ruchu, který připadá na 25. února přinese milovníkům architektury skutečnou lahůdku. Valašské Klobouky v tento den otevřou veřejnosti secesní dům Josefa Bratmanna.


Autor: Jan Zainer

Interiéry domu Josefa Bratmanna je považován za vůbec první secesní stavbou na českém území. S historií významného objektu i s architektonickou tvorbou jeho autora, zdejšího slavného rodáka Huberta Gessnera, se zájemci seznámí v pátek 25. února od 14 hodin.

„Dům Josefa Bratmanna je skutečně první secesní stavbou v rámci celé naší země. Pro klobouckého rodáka a toho času již významného a zámožného vídeňského podnikatele ji v červnu 1895 projektoval další zdejší rodák Hubert Gessner. Tou dobou byl studentem prvního ročníku na vídeňské akademii výtvarných umění v ateliéru Otto Wagnera,“ uvedl Petr Odehnal, historik městského muzea.

„Dnes tento historický objekt slouží jako sídlo základní umělecké školy, a tak není pro návštěvníky běžně přístupný. Komentovaná prohlídka je proto unikátní možností, jak se pokochat jeho interiéry,“ pozval.

Sraz zájemců bude ve 14 hodin přímo před domem Josefa Bratmanna v ulici Smetanova. Po prohlídce mohou účastníci individuálně navštívit i expozice věnované Hubertu Gessnerovi a jeho tvorbě v ČR i zahraničí.

Komentovanou prohlídku připravilo valašskokloboucké městské muzeum, vstup bude zdarma.