Nejnovější zprávy: Cyklostezka do Kvasic je uzavřena kvůli kácení nebezpečných stromů Otrokovická radnice vyvěsí tibetskou vlajku

Kultura

Otrokovice se složily na sochu Jana Antonína Bati

Firmy a obyvatelé Otrokovic se zapojili do veřejné sbírky, kterou vyhlásila radnice. Cílem bylo získat finance na sochu Jana Antonína Bati. Celkem 27 dárců vybralo celkem částku ve výši 242 258 korun.


Autor: Město Otrokovice

Na začátku roku 2020 se vedení města Otrokovice rozhodlo, že chce občanům připomínat pro Otrokovice mimořádně významnou osobnost Jana Antonína Bati, který stál u rozkvětu města a zároveň vytvořit důstojné pietní místo pro uctění jeho památky. Vzniklo tak umělecké dílo zasazené do parku před Společenský dům. Vybudování sochy vyšlo radnici přibližně na 1,5 milionu korun.

Na sochu mohla přispívat i veřejnost prostřednictvím zřízené veřejné sbírky. „Socha Jana Antonína Bati je specifickým dílem. Autor skulptury, akademický sochař Radim Hanke, je vzhledem ke své předchozí činnosti v současnosti jediným tvůrcem, který byl schopen v požadovaném čase plastiku vytvořit. Současně je jediným sochařem v České republice a pravděpodobně i ve světě, který po roce 1989 již vytvořil a realizoval plastiky této osobnosti,“ uvedla starostka města Otrokovice Hana Večerková.

Radim Hanke je autorem pomníku Tomáše a Jana Antonína Bati ve Zlíně realizovaného v roce 2007 i busty J. A. Bati zhotovené pro jeho rodinu a brazilská města.

„Otrokovice, jak je známe dnes, byly doslova na zelené louce vybudovány firmou Baťa, jejímž byl Jan Antonín po svém tragicky zesnulém nevlastním bratru vlastníkem a šéfem. Zejména v době jeho vedení firmy byla zbudována většina z toho, co je pro dnešní Otrokovice charakteristické. Vybudováním pomníku v samém srdci baťovských Otrokovic v parku mezi bývalými pomocnými závody a Společenským domem splatíme alespoň částečně dějinný dluh, který město vůči svému velkému budovateli má. Současně bude důstojným doplněním již existujícího pomníku Tomáše Bati,“ objasnila smysl vybudování nového pomníku starostka Otrokovic Hana Večerková.