Nejnovější zprávy: Zlín chce nová nádraží. Čeká se na stavební povolení Populární Festiválek deskových her ve Valašské Polance se blíží

Kultura

Ondřej Filgas zve ve svém projektu na svá vzácná místa tedy rare places

Plánujete výlet za nevšení architekturou? Vhodným průvodcem vám může být webová exkurze Rare Places.


Autor: Boys Plays Nice, archiv Ondřeje Filgase

Webovou exkurzi po moderních a nevšedních stavbách připravil teprve patnáctiletý student Ondřej Filgas z Valašských Příkaz. Mladík nabídl na internetu nadmíru zajímavý projekt. Průvodce s tipy, kam vyrazit za nevšední architekturou, na místa málo probádaná. Vzácná Místa neboli Rare Places postupně doplňuje o další nabídku.

„Projekt jsem založil vloni ve čtrnácti letech tehdy ještě pod názvem Rare Towns, později jsme ho přejmenovali. Začal jsem každý den přidávat stručné popisky o takových zajímavých místech do Instagram Stories. Předtím jsem hodně vzhlížel nad portálem Amazing Places, který se věnuje místům, kde můžete přespat. Chyběl mi tady nějaký jednoduchý online průvodce po místech, která jsou založená na architektuře a jsou málo probádaná. Později mi pomohl kamarád Jakub Janošík s vizuální složkou a dalším směrováním projektu,“ vysvětlil Ondřej Filgas v rozhovoru pro portál czechdesign.cz.

Inspiraci pro zařazení nových míst na svůj web, který mu pomohl vytvořit další přítel Šimon Švirák, čerpá mladík z profilů architektů na sociálních sítích i na specializovaných webech o architektuře.

V projektu se zatím objevují výhradně místa v České republice nebo na Slovensku. „Nad zahraničím jsme přemýšleli již v minulosti, chceme se teď ovšem primárně zaměřit na českou scénu. Takže to zatím v plánu nemáme. Ale kdoví, co budoucnost přinese. V tomto roce máme v plánu zahájit partnerství s firmami a tím podpořit růst projektu, zejména marketing,“ říká student.

Na webu jsou různá místa, která se ve všemožném liší, ale jedno mají společné. Architekturu, design a charisma. Dalším důležitým bodem je, aby stavba byla přístupná veřejnosti. Nabídka, kterou aktuálně projekt Rare Places prezentuje, je nadmíru pestrá. Zahrnuje kostely, lesní saunu, kapličku, památníky, unikátní rozhledny, útulny nebo třeba výjimečné lávky, zvonice či autobusové zastávky.

„Srdcovou“ záležitostí Ondřeje Filgase je Pozorovatelna Durch, která se nachází poblíž jeho rodné vesnice. Za neméně krásnou expozicí považuje student třeba Archeopark v Pavlově. Právě Durch byl spouštěcím momentem pro vznik Rare Places. „Nejsem architektonický nadšenec, ale spíše nadšenec do objevování krásných míst, které Česko nebo Slovensko nabízí. Těším se na dobu, kdy se společně s přáteli všechna místa z Rare Place postupně prozkoumáme,“ uzavřel Ondřej Filgas.

Rozhledna na Hradišťském vrchu

foto: commons.wikimedia.org

Byla postavena v blízkosti keltského opevnění. Tato skutečnost se odráží na vzhledu rozhledny. Architekt Pavel Jura použil na obvodový plášť rozhledny tvar pentagramu, který souvisí s keltskou symbolikou. Tvar pětilisté růže v základně odráží Rožmberky sídlící v Jihočeském kraji. Rozhledna je vysoká téměř 30 metrů a skládá se ze dřeva a oceli. Na kulatou vyhlídkovou věž na samém vrcholu vede 149 schodů. Veřejnosti byla zpřístupněna na jaře 2019.

Kaplička na Hradišťku

Foto: Petr Valla

Na vrchu Hradištěk, v blízkosti Velkých Bílovic a mezi vinicemi, byla postavena Kaplička na Hradišťku. Nápad na postavení kapličky pochází od místních, kteří chtěli kapličku již v roce 1945. V září téhož roku byl posvěcen základní kámen, další kroky se však přesunuly až na rok 2001. Na jaře 2002 byla dokončena a zasvěcena sv. Cyrilovi, Metodějovi, Václavovi a Urbanovi. Exteriér zdobí nepravidelné kameny. Malby na stropě symbolizují čtyři roční období práce vinaře.

Památník Tomáše Bati

foto: Boys Plays Nice

Na počest zlínského urbanisty, vizionáře a podnikatele byl postaven v roce 1933, rok po smrti Tomáše Bati, Památník Tomáše Bati. Na toto funkcionalistické dílo navržené architektem Františkem Lýdiem Gahurem byly použity materiály jako je beton, ocel a sklo. Mezi lety 2016 a 2019 proběhla významná obnova památníku, která měla získat zpět vzešlou slávu. V témže období byla do budovy umístěná replika osudného letadla Junkers F 13, ve kterém Tomáš Baťa v roce 1932 zahynul.

Archeopark Pavlov

foto: commons.wikimedia.org

Nachází se v blízkosti nádrže Nové mlýny, jde o archeologické muzeum v Jihomoravském kraji. Nápad na realizaci Archeoparku vzešel již v roce 2003, zpřístupněn veřejnosti byl v roce 2016. V tentýž rok byl projekt oceněn jako Stavba roku 2016 a o rok později získal hlavní cenu v soutěži o Českou cenu za architekturu. Za návrhem stojí Architektonická kancelář Radko Květ. Archeopark vyrostl na místě původního naleziště mamutích kostí. Je zasazen do hloubky asi 4-7 metrů v zemi, aby byla zachována autentičnost nálezů. Architekt: Radko Květ.

Kaple Lesní vzpomínka

Foto: Ota Nepilý, archiv ateliéru Marek Jan Štěpán

Vzpomínková kaple je postavena ve Střelicích u Brna pro věčný odpočinek ženy – manželky a duchovní potkávání se s ní. Je jednoduchým krystalickým objektem z jiného světa, asi ozvěnou posmrtného života. Je rozhraním mezi materiálním a duchovním světem na vyvýšenině v lese. Kaple je devítiboká, má osm trojúhelných stran a z toho dvě strany jsou otvory. Západním otvorem se do něj vstupuje, východní slouží pro pohled k věčnému životu. Z východu se očekává druhý příchod zmrtvýchvstalého Krista. Východ je směrem naděje a symbolickým směrem posmrtného života manželky. Kaple je soukromá, ale po dohodě s majitelem ji lze navštívit.

Vinařství Lahofer

foto: chybik-kristof.com, Laurian Ghinitoiu

Architektonický skvost uprostřed rozsáhlých vinohradů. Tak by se dalo charakterizovat Vinařství Lahofer poblíž Znojma. Spojení skla, betonu, dřeva a moderní architektury dalo vzniknout Lahoferu. Budova navržená architekty Chybík a Krištof je pomyslně rozdělena do linií v šířce jednoho řádku vína. Budova má hned několik využití. Přes samotnou výrobu vína, reprezentativní centrum, administrativní prostory pro společnost až po zázemí k pořádání společenských událostí.

Rozhledna Salaš

foto: Martin Šulc

Rozhledna ve stejnojmenné obci u Uherského Hradiště svým tvarem připomíná hasák. V průběhu projektu byl vítězný návrh od CAD Projekt Plus několikrát více či méně pozměněn. Vyhlídkové místo bylo umístěno výš a třeba zábradlí, které mělo být původně skleněné, bylo kvůli praktičnosti nahrazeno ocelovým. Konstrukce z oceli je z vnější části pokryta dřevem ze severské borovice. Vnitřní část je odkrytá, aby si návštěvníci mohli prohlédnout unikátní konstrukci držící rozhlednu. Architekt: Jan Smékal a Tomáš Hutyra / CAD Projekt Plus.