Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Kultura

Nečekaný objev restaurátorů: socha sv. Jana Nepomuckého v Divnici byla větší

​Nečekaný objev se podařil restaurátorům, kteří obnovují sochu sv. Jana Nepomuckého v místní části Slavičína Divnicích. Po odkrytí zeminy u soklu zjistili, že byla větší než se doposud myslelo.


Autor: Město Slavičín

Památkově chráněné umělecké dílo pochází z roku 1785 a nachází se jen kousek od vjezdu do místní části.

Restaurátoři při rozebírání skulptury zjistili, že pod úrovní terénu se nachází další pokračování sochy. Takto zakrytý byl zhruba necelý metr z podstavce, socha tedy byla původně výrazně vyšší. „Jedná se o velké překvapení, neboť v současnosti socha působí velmi nenápadným dojmem,“ řekl starosta Tomáš Chmela, který se také věnuje dějinám regionu.

Jak se vlastně tohle mohlo stát? „Socha stojí ve svahu u cesty, přičemž po staletí se zde zřejmě splavovala hlína z vyšších poloh, která zanesla spodek soklu tak, že nešel vidět. Paradoxně je díky tomu lépe zachovaný, než kdyby byl odkrytý,“ popsal starosta.

Město sochu i s pozemkem před dvěma léty zakoupilo od restituentů, kteří vlastnili dnes již zaniklý zámek a panství Divnice. Jelikož se socha nacházela v havarijním stavu, město přikročilo k její obnově.

Slavičín uvolní na kompletní restaurování sochy i s podstavcem přes 170 tisíc korun, přičemž sto tisíc je pokryto dotací Ministerstva kultury ČR. Oprava skulptury bude dokončena ještě tento rok. Sv. Jan Nepomucký je jeden z národních patronů naší země. Byl svatořečen v roce 1729.

Fotogalerie