Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Kultura

Slavičín si připomíná 880 let první písemné zmínky. Tehdy to byly Mladotice

Historický jarmark, šermířská a žonglérská vystoupení, program pro děti, výstava v Městském muzeu Slavičín, koncert kapely Cestující hudba. To a mnoho dalšího slibuje program oslav 880 let Mladotic.


Autor: Město Slavičín

Mladotice, Slavičín, Slavičín-Mladotice a v současnosti Slavičín. Takto se v průběhu staletí pozměňoval název nejstaršího města na jihu Valašska.

!V letošním roce si připomínáme 880. výročí první písemné zmínky o Mladoticích v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141. V dnešní době už málokdo ví, že dvojité pojmenování Slavičín-Mladotice se s přestávkami používalo až do roku 1946," uvedl starosta Slavičína Tomáš Chmela.

Název původní vsi Mladotic se podle něj dodnes odráží ve dvou místních názvech – Mladotické nábřeží a Mladotická ulice.

Historii města přiblíží výstava s názvem Putování starými Mladoticemi v Městském muzeu Slavičín. Její vernisáž se uskuteční v sobotu 14. srpna od 17 hodin.

Nová expozice představí Mladotice prostřednictvím historických fotografií, ale také plánů, map a historických předmětů. Vůbec poprvé budou vystaveny archeologické nálezy ze zaniklé mladotické tvrze. Výstava bude v muzeu na Horním náměstí k vidění do října.

Horní náměstí – pomyslný střed Slavičína a zaniklých Mladotic – se v sobotu 14. srpna stane dějištěm historických slavností.

Od 10 hodin bude probíhat jarmark s historickými řemesly. Ve 14 hodin začne hlavní program slavností. Po oficiálním zahájení zahraje pouliční herec Pohádku o ztracené princezně a od 15 hodin bude připraven zábavní program pro děti s králem a královnou. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit také na historický kolotoč a oblíbené skákací hrady. Vpodvečer bude návštěvníky svým umem okouzlovat žonglér Bailo a po něm své dovednosti předvedou šermíři z historického spolku Kirri.

Předpověď slibuje na sobotu návrat tropických letních teplot, a proto návštěvníci akce, a především děti jistě ocení novinku na Horním náměstí – mlžítko, které bude nadále v provozu po celou letní sezonu. Osvěžení pro věkem pokročilejší zase zajistí Jakub Morbicer, účastník soutěže Master Bartender pro Českou a Slovenskou republiku a absolventa školy čepování Plzeňského Prazdroje, který bude v sobotu hostem Bistra Bouda.

Večer si přijdou na své milovníci živé muziky. Hlavní pódium bude od 19 hodin patřit Cestující hudbě, jejíž repertoár tvoří pohodové rockové písně a balady 60. až 90. let. Po západu slunce v 21 hodin bude na závěr celodenních oslav odpálen slavnostní ohňostroj.